Anasayfa / Güncel / 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE
SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE
SPOR BAYRAMI COŞKUYLA KUTLANDI

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilçemizde coşkuyla kutlandı.
Yüzlerce Sarıkayalının katıldığı program renkli anlara sahne oldu.
Törene İlçe Kaymakamı Ahmet Nuri Demir ve protokol üyelerinin gelmesi ile program başladı. Programda şiirler okundu, halk oyunları gösterileri yapıldı. Sporcular Tekvando gösterileri yaptı. Çeşitli gösteriler ve oyunlarla program devam etti.
Programda konuşma yapan Sarıkaya Gençlik ve Spor Müdürü Oğuz Kaan Sungur şunları söyledi;
“ Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Savcım değerli protokol üyeleri, sevgili gençler ve değerli misafirler.
Bu gün, milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs’ın 105. yıldönümü. Büyük bir anlam ve öneme sahip olan bugün de hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.
1919 yılında, milletimizin var olma mücadelesi, kahramanlık destanıyla taçlanmış, İşgal altındaki topraklarımızda, bağımsızlık aşkıyla yanıp tutuşan bir millet, kendi kaderini tayin etme iradesini ortaya koymuştur. Atatürk’ün önderliğinde, bağımsızlık meşalesini elden ele taşıyan kahramanlarımız, işgale boyun eğmeyerek, karanlık günleri aydınlığa kavuşturmak için canlarını hiçe saymışlardır.
19 mayıs, coğrafya kaderdir demeyen kahramanların, o tek çarığı ile cepheden cepheye koşup “ben tek başıma ne yapabilirim ki” demeyenlerin, bu ülke geçilmez diyorsak, “bizden geçti demeyenlerin, demokrasiye özgürlüğe kendine inanmış “böyle gelmiş böyle gider” demeyenlerin, bütün ümidim gençliktedir diyen atasına “ben mi kurtaracağım bu memleketi” demeyenlerin, yazmış olduğu büyük bir destandır.
Türk’ün sönmeye yüz tutmuş bağımsızlık ateşinin, yok olmaya yüz tutmuş varlığının, yeniden tarih sahnesinde parladığı gündür 19 Mayıs.
Genciyle, yaşlısıyla, askeriyle, kadınıyla, erkeğiyle Vatan müdafaası için tek yürek olabilmeyi başarmış kahraman Türk milletinin yeniden şahlanışıdır 19 Mayıs.
Sevgili Gençler, Sizler, milletimizin umut ışığısınız. Atatürk’ün izinde, bağımsızlık ve özgürlük aşkıyla dolu yüreklerinizle, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyacaksınız. Sizlere düşen görev, bu büyük mirasa sahip çıkmak, ona değer katmak ve ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.
Sizler, bu büyük mücadelenin ve kahramanlık destanının emanetçileri olarak, geleceğimizin teminatısınız. Atatürk’ün “Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz.” sözleri, gençlerimize duyduğu güvenin ve inancın en güçlü ifadesidir. Sizler, milletimizin umut ışığı, yarınlarımızın aydınlık yüzüsünüz.
Binlerce şehit vererek, sıkıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuz olmalıdır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bağımsızlık mücadelesinin tüm kahramanlarını rahmet, minnet ve sevgiyle anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en kalbi duygularımla kutluyorum.”diyerek sözlerini tamamladı. Daha sonra program devam etti. Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.