Anasayfa / Güncel / 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Çelenk Sunma Töreni
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’ıncı yıldönümü kutlama etkinlikleri, Kaymakamlık Hükümet Konağı Atatürk anıtına düzenlenen çelenk sunma töreni ile başladı.
Törene; Kaymakam Samet Serin, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Daire Amirleri ve Siyasi Parti Temsilcileri, Öğretmenler katıldı.
Kaymakam Samet Serin ve Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından, Kaymakam Samet Serin ve Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel protokol erkanını Kaymakamlık Makamında kabul etti.
Sarıkaya Kaymakamlığı tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98’inci yıldönümü kutlama etkinlikleri 29 Ekim Cuma günü saat:10.00’da İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda yapıldı.
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda kutlandı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 98.Yılı Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü kapalı spor salonunda halkla iç içe, coşkulu bir şekilde gerçekleşti.
Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin ve Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel alanda bulunan Sarıkayalı’ların Cumhuriyet Bayramını kutlamasıyla başlayan kutlama programı, saygı duruşu ve istiklal Marşının okunması ile devam etti.
Daha sonra Kaymakam Samet Serin, törende günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.
İlçe Kaymakamı Samet Serin Cumhuriyetimizin kuruluşunun büyük bir gururla ve heyecanla kutlandığını dile getirerek şöyle devam etti; ” Bu büyük ve şanlı bayram herkese kutlu olsun. 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatıp 29 Ekim 1923 tarihinde de Türk Milletinin karakterine adaletlerine en uygun olan irade Cumhuriyet iradesidir diyerek ilan ettiği Cumhuriyet, Türk Milletine bırakılmış en büyük miras ve vazgeçilmez değerdir.
Medeni dünyada itibarlı bir yeri olan ve çağdaşlaşma yolunda büyük mesafeler almakta olan Türk milletinin bütün bireyleri adı Cumhuriyet olan bu erdemli rejimi, Atatürk ilke ve inkılâplarının aydınlattığı yolda sonsuza kadar yaşayacaktır.
Sevgili gençler ülkeler arasında amansız bir rekabetin yaşandığı ve bilginin en büyük güç olduğu günümüz dünyasında, Türkiye Cumhuriyeti 98 yıllık bir başarı ve uygarlaşma öyküsüdür.
Sizlere düşen en önemli görev, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmak, Atatürk ilke ve inkılâplarını koruyup kollamak, iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmaktır.
Geleceğimizi ve ümitlerimizi emanet ettiğimiz en değerli varlığımız olan siz genç kardeşlerimizin taşıdığınız bu emanetin omuzlarınıza yüklediği sorumluluğun bilincinde olduğunuza yürekten inanıyorum.
Cumhuriyetimizin 98 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. 600 yıllık bir cihan Devleti’nin mirası üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi, Gazi Mustafa Kemal’in veciz bir şekilde ifade ettiği “muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini, ilk günkü heyecanla, azimle ve şevkle sürdürüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, önünde uzanan aydınlık yolda emin adımlarla ilerlemektedir ve ilerlemeye de devam edecektir. Benimsediği evrensel ilkeleri muhafaza ederek uygar dünyanın onurlu bir üyesi olmak için verdiği kararlı mücadeleyi ebediyen sürdürecektir, benim buna inancım tamdır.
Ancak şunu belirtmeyi isterim ki artık tarihin akışı hızlanmıştır. Dolayısıyla bu çağda yolunu bulmak için sağa sola bakanlar değil; hedefleri istikametinde kararlılıkla koşanlar ayakta kalacak ve öne geçecektir. Önümüzdeki bu süreyi, her alanda topyekûn bir “yakalama” ve “öne geçme” hamlesi için iyi kullanmak mecburiyetindeyiz. Bunun için, millet olarak enerjimizi kısır kavga ve döngülerle tüketmeden, birbirimizi kırmadan demokrasimizi geliştirmeli ve ekonomik kalkınmamızı ara vermeden sürdürmeliyiz.
Bizler, Cumhuriyeti koruyup kolladıkça baş tacımız olan Cumhuriyetimizin nice yıldönümleri huzur ve mutluluk içinde kutlanacaktır. Türk milleti bugünlere nereden ve nasıl geldiğini unutmayacak, şanslı geçmişini koruyarak aydınlık geleceğine sımsıkı sarılmaya devam edecektir.
1919’da çok zor şartlarla başlattığımız Kurtuluş Savaşımızı,1923’de nasıl yeni devletimizin kuruluşunu ilan ederek taçlandırdıysak, bugünde Cumhuriyetimizin yetiştirdiği nesillerimiz tüm zorluklara rağmen ülkemizi çağdaşlaşma yolunda her anlamda daha da ileriye taşıyacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Aziz Atatürk olmak üzere bu kutsal topraklar üzerinde bizlere hür ve bağımsız yaşama onuru kazandıran ve bu uğurda her türlü fedakârlığa katlanarak kanlarını akıtan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi minnet şükran ve rahmetle anar, herkesin Cumhuriyet Bayramını gönülden kutlar, sevgi ve saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.
İlçemizde eğitim gören öğrenciler tarafından yapılan yöresel halk oyunları, okulların hazırlamış oldukları gösteriler, şiirler ve Cumhuriyet oratoryosu ile devam eden törende Öğretmenlerden oluşan müzik korosu tarafından Cumhuriyet konseri verildi.
Program öğretmen ve öğrencilerin yaptığı geçit töreninin ardından son buldu.
Törene Kaymakam Samet Serin ile eşi hanımefendi Şefika Serin, Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Cumhuriyet Savcısı Abdullah Oral, Jandarma Komutanı Teğmen Mustafa Kızıl, Emniyet Müdürü Bülent Gümüşay, Milli Eğitim Müdürü Abdullah Arkan, Siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, gaziler, şehit yakınları, mahalle muhtarları, öğretmen, öğrenciler ve 7’den 70’e Sarıkayalı vatandaşlar katıldı.
Haber Mustaf TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BARBAROS İLK OKULUNUN ÖNÜNDEKİ ÇÖPLER TEDİRGİN EDİYOR

Barbaros ilköğretim okulun önünde bulunan Sarıkaya belediyesine ait çöp konteynırları çocukları tedirgin ediyor. Özellikle kasap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.