Anasayfa / Güncel / AMAN DİKKAT EDS AKTİF

AMAN DİKKAT EDS AKTİF

İlçemizde yapımı bir süre önce tamamlanan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle aktif hale geldi.

İlçemize Sorgun ve Boğazlıyan istikametlerinden giriş güzergâhlarında bulunan Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) noktaları artık aktif. İlçe girişlerinde hız kurallarına uyulması için caydırıcı bir önlem olan EDS sayesinde umuyoruz ki şehir merkezinde yaşanan hız kaynaklı trafik kazalarının da bir nebze olsun önüne geçilecektir.

Elektronik Denetleme Sistemi nedir öncelikle bu konuyu biraz açmak istiyoruz. EDS araçların belirlenen iki nokta arasında kat ettiği mesafeyi zamanlama olarak ölçen ve buna göre belirli ölçülerde cezai işlem uygulayan bir sistem. Yani EDS giriş noktası ve çıkış noktası arasında gidilen mesafeyi zaman olarak ölçen bir sistem. Bu aradaki mesafe daha önce ölçülen zamandan daha erken geçildiği zaman süre – hız oranına göre yaptırım uygulanıyor.

İlçemizin Boğazlıyan istikametinden girişte yer alan EDS 533 metre uzunluğunda bir alanda denetleme sağlıyor. Sorgun istikametinden girişte bulunan EDS ise 316 metrelik bir mesafede denetleme sağlıyor. Bu uygulama Yozgat ve ilçeleri arasında ilk kez ilçemizde uygulanmakta.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel ise açıklamasında şunları dile getirdi; “ Elektronik Denetleme Sistemi ilçemizde trafik akışını rahatlatacak ve hız kaynakları kazaları önleyecek bir uygulama. EDS ile yapılan ilk testler sonucunda ilçemizde bu güzergâhlardan geçen günlük araç sayısı 10000’in üzerinde. Bu da demek oluyor ki ilçemizde bizler zaman zaman fark edemesekte trafik yoğunluğunun üst seviyede olduğunu gösteriyor. Yapılan bu sistem sayesinde ilçemizin şehir içi trafiğinde yaşanan hız kaynaklı trafik kazaları inşallah en asgari düzeye inecektir. İlçemiz adına hayırlı ve uğurlu olması diliyor, bu vesile ile vatandaşlarımızı trafik kuralları hususunda daha dikkatli olmaya davet ediyorum.  “ dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ÇİFTÇİ PERİŞAN EDİLİYOR

Sarıkayalı Pancar çiftçileri halen sıkıntıda. Pancarları tarlada kalan Sarıkaya Pancar çiftçileri Yozgat Şeker Fabrikasının pancarlarını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir