Anasayfa / Güncel / Toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı

Toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı

Sarıkaya Şöförler Odası Başkanı Fuat Özer gazetemizi ziyaret ederek Şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma yapan araçlarda %50 taşıma kapasitesi yasağının İç işleri bakanlığının genelgesi ile iptal edildiğini söyledi. Buna göre Sarıkaya Tur Kooperatifi araçları yüz yüze yolcu taşımadığı için tam kapasite ile yolcu taşıyacağını bildirdi. Takislerde ise hijyenik temizliği yapılarak hijyen belgeleri alındı. Buna göre taksiler ruhsatlarında yazılı yolcu kapasitelerine göre yolcu taşıyabilecek.

Sarıkaya Belediyesine ait minibüsler ise ayakta yolcu almamak kaydı ile oturma kapasitesine göre yolcu taşıyacak. Ancak ilçemizde faaliyet gösteren şehirler arası yolcu taşıyan Ses Tur ve Meta Tur araçları önceki genelgeye uymak kaydı ile yine %50 yolcu taşıyabilecek. Sarıkaya Şöförler Odası Başkanı Fuat Özer gazetemizi ziyaret ederek Şehir içi ve şehirler arası toplu taşıma yapan araçlarda %50 taşıma kapasitesi yasağının İç işleri bakanlığının genelgesi ile iptal edildiğini söyledi. Buna göre Sarıkaya Tur Kooperatifi araçları yüz yüze yolcu taşımadığı için tam kapasite ile yolcu taşıyacağını bildirdi. Takislerde ise hijyenik temizliği yapılarak hijyen belgeleri alındı. Buna göre taksiler ruhsatlarında yazılı yolcu kapasitelerine göre yolcu taşıyabilecek. Sarıkaya Belediyesine ait minibüsler ise ayakta yolcu almamak kaydı ile oturma kapasitesine göre yolcu taşıyacak. Ancak ilçemizde faaliyet gösteren şehirler arası yolcu taşıyan Ses Tur ve Meta Tur araçları önceki genelgeye uymak kaydı ile yine %50 yolcu taşıyabilecek. Sarıkaya Şoförler Odası Başkanı Fuat Özer yaptığı açıklamada 3 aydır sıkıntı çeken yolcu taşıması yapan şoför esnafımız bir nebzede olsa rahat bir nefes almıştır”dedi.  Özer “Sarıkaya şehir geçişine kurulan EDS’ler Pazartesi gününden itibaren faaliyete geçmiştir. Sürücülerimizin ceza almamaları için şehir içerisinde 50 km yi geçmemeleri gerekir. Özer, açıklamasında sırf ceza için değil can güvenliğimiz için hız kurallarına lütfen uyalım”dedi.

Sarıkaya Tur Minibüsçü esnafı Korona virüs tedbirleri kapsamında okulların kapanması ile taşıma yapamadıkları için maddi sıkıntıya düştü. Sarıkaya Tur Kooperatifi bu yayınlanan kapasite iptal genelgesi ile bir nebzede olsun rahat nefes aldığını söyledi. Taksici esnafımız ise Covit 19 tedbirleri kapsamında işlerinin olumsuz etkilendiğini söyleyerek, yayınlanan son genelgede esnafımızın rahatlayacağını sözlerine ekledi.

 

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konu hakkında şu ifadeler yer aldı

:a) Genelgemiz ile tüm şehir içi çalışan toplu taşıma araçlarında ve personel servislerinde araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatımızın yürürlükten kaldırılması,

b) Şehiriçi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığında uygulamanın Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından hazırlanan ekte gönderilen rehberler doğrultusunda gerçekleştirilmesi,

c) Ek1’deki Kent İçi Ulaşım Araçları (Minibüsler, Dolmuşlar, Halk Otobüsleri, Belediye Otobüsleri ve Diğerleri) ile İlgili Alınması Gereken Önlemlerin “14.2Yolcular İçin Alınması Gereken Önlemler” başlıklı kısmının 4 üncü fıkrasının “Araçlara koltuk sayısı kadar müşteri alınabilir, ayakta yolcu alınmamalıdır. Karşılıklı dörtlü koltukların iki koltuğu kullanılmalı, yüz yüze gelinmeyecek şekilde çapraz olarak oturulmalıdır.

Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır.” hükmünün uygulanması kapsamında madde metnindeki “Farklı özelliği veya niteliği olan diğer araçlarda oturma kuralları ve sosyal mesafeye göre düzenleme yapılmalıdır.” istisnasına ilişkin uygulamanın ise il/ilçelerdeki toplu taşıma hatlarının niteliği (metro, metrobüs, tramvay vb.), toplu taşıma için kullanılan araçlarının niteliği (ayakta ve oturarak yolcu taşıma kapasiteleri), ayakta yolcu taşımaya uygun araçların toplam taşımadaki oranı ve benzeri hususlar göz önünde bulundurularak ayakta yolcu taşınıp taşınamayacağı, ayakta yolcu taşıma ağırlıklı toplu taşıma araçlarında (metro, metrobüs, körüklü otobüs vb.) güvenli mesafe kurallarına uymak koşulu hangi oranda/sayıda ayakta yolcu alınabileceğinin İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca alınacak kararlar ve konulacak kurallar doğrultusunda belirlenmesi denildi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir