Anasayfa / Güncel / BACA TEMİZLİĞNİ YAPTINIZ MI?

BACA TEMİZLİĞNİ YAPTINIZ MI?

Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin kış mevsiminde baca temizliği ve muhtemel baca yangınları hakkında bilgi verdi. Sarıkaya Belediyesi İtfaiye Müdürlü Fatih Aytekin yaklaşan kış mevsimi öncesinde vatandaşlarımızı muhtemel baca yangınları ile karşılaşmamaları konusunda uyardı. Baca yangınlarının ciddi yangınlara sebebiyet verebileceğinin altını çizen Fatih Aytekin, vatandaşlarımızın kesinlikle kış gelmeden baca temizliklerini yaptırmaları gerektiğini belirtti.
“BACA TEMİZLİĞİ ÇOK ÖNEMLİDİR”
İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi: “Baca tıkanıklıkları ve ters esen rüzgarlar nedeniyle bacalar bir zaman sonra çekmemeye başlar ve sobadan sızan gazlardan dolayı birçok vatandaşımız hayatını kaybeder. Karbon monoksit zehirlenmesinin en önemli nedeni karbon içeren yakıtların havalandırması az olan yerlerde yakılması sonucu oluşmasıdır. Bunun için doğalgaz kullanılan doğalgaz sobası ya da kombi gibi araçların kapalı alanlarda bulunmaması ve baca bağlantılarının iyi yapılması gerekmektedir. Bunların en aza indirilmesi için bacaların nizami ve standartlara uygun bir şekilde yapılması, her yıl muntazam bir şekilde temizlenmesi ve rüzgar gülü vb. ürünlerin takılması gerekmektedir.
“TEMİZLİĞİ KADAR BAKIMI DA ÖNEMLİ”
Bacaların temizliği kadar yıllık bakımlarının da son derece önem arz ettiğinin altını çizen İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin ; “Vatandaşlarımız sobalarını veya kaloriferlerini bahar aylarının sonlarına doğru kapatıyor. İçindeki kurum kimyasal madde haline geliyor ve kışın sobaların veya kaloriferlerin yanması ile o madde yanmaya başlıyor ve sonuçta yangına dönüşüyor. İyi bir ısınma, iyi bir baca ve sağlıklı bir çevre için kaliteli yakıt kullanma ile gerçekleşir” diye konuştu.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.