Anasayfa / Güncel / BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ekibi yine güzel bir projeye daha imza attı. Çağımızda belki de en önemli çevresel konuların başında geri dönüştürülebilir atıkların tekrardan işlenmesi ve doğaya hiçbir zarar vermeden insanların kullanımına kazandırılması geliyor.
Sarıkaya Belediyesi de bu konuyla ilgili örnek bir çalışmaya imza attı. İlçemize yerleştirilen geri dönüşüm toplamaya yarayan akıllı kutuları görmeyen hemşehrimiz kalmamıştır. Peki bu akıllı kutular ne işe yarıyor? Bu kutulara geri dönüştürülebilir atıklarımızı Sarıkaya Belediyesi Proje biriminden temin edilen atık toplama poşetlerine yerleştirerek yine aynı yerden alınan ve kişiye özel tanımlanan akıllı anahtarlar yardımıyla torbalanan geri dönüştürülebilir atıklarımızı atıyoruz. Bu kutulara atılan atıklar daha sonra Sarıkaya Belediyesi tarafından görevlendirilen personeller tarafından toplanıyor ve ölçümleri yapıldıktan sonra geri dönüşüm tesislerine naklediliyor. Burada vatandaşımızın karı ise hem çevreyi korumak adına bu atıkları bir yerde toplanıyor ve kullanıma kazandırıyor hem de biriktirdiği atıklar sayesinde biriktirilen atık miktarı kadar su faturalarında indirim kazanıyorlar.
Konuyla ilgili yetkililerden almış olduğumuz bilgilere göre yaklaşık 3 haftadır ilçemizde bulunan akıllı kutulara atılan geri dönüştürülebilir atık miktarı 1500 kg civarında. Bu atıklar Sarıkaya Belediyesi personeli tarafından akıllı kutulardan alındıktan sonra bir depoda toplanıyor. Burada tartma işlemi gerçekleştirilmesinin ardından işlenmek üzere sevk ediliyor. Vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gereken bir diğer konu ise cihazlara sadece geri dönüşüme uygun atıkların atılması. Çünkü diğer atıkları atmaları halinde onlar ölçme işlemine dahil edilmiyor ve ayrıştırma esnasında sadece zaman kaybına yol açıyor.
Tabii ki bu kutulara atıkların öyle dikkatsizce atılması yanlış. Öncelikle biriktirilen atıkların koyulduğu poşetlerin ağızlarının sıkı ve dikkatlice kapatılması gerekiyor. Çünkü ağzı açık şekilde hazneye yerleştirilen poşetler kapak mekanizmasının sıkışmasına neden oluyor. Bu sebeple ağzı sıkıca bağlanan atık poşetli yine düzgün bir şekilde hazneye yerleştirilerek işlemin tamamlanması gerekiyor.
Akıllı kutuların çalıştırılması ise gayet basit. Öncelikle Sarıkaya Belediyesi tarafından adınıza tanımlanan akıllı anahtarı cihaza okutarak kapağın açılmasını bekliyorsunuz. Devamında ise poşeti yerleştirmeniz gereken haznenin kapağı açılıyor ve atık poşetinizi buraya yerleştiriyorsunuz. Son olarak cihaz üzerinde yer alan el işareti üzerine elinizi yaklaştırarak kapağın kapanmasını bekliyorsunuz ve işleminiz tamamlanmış oluyor. Zaten akıllı anahtarı cihaza okuttuğunuz anda cihaz sizi sesli olarak yönlendirmeye başlıyor ve ta ki işleminizi bitirene kadar bu yönlendirme devam ediyor.
Haber Ö.Beker.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKIZ GÖRÜLDÜ

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadoluda yaşayan Sarıkız örümceği ilçemiz ve bağlı köylerinde de görünmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.