Anasayfa / Güncel / BİR HAYAT DAHA KAYBETMEYELİM

BİR HAYAT DAHA KAYBETMEYELİM

Sarıkayalılar Ata Sanayi girişine sinyalizasyon ve kavşak yapılması için harekete geçti.

Sarıkaya Ata Sanayi Sitesi yapı kooperatifi başkanı Cengiz Yazır gazetemize gelerek Sanayi girişine Kavşak ve Sinyalizasyon sistemi istediklerini belirtti. Ata Sanayi Kooperatifi başkanı Yazır “ biz bu yol yapılırken Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ettik bundan tam 10 yıl önce. Dilekçemize cevap 12.11.2009 tarihinde geldi, yazıda deniyor ki; İlgi yazınız 27.10.2009 tarihinde Sarıkaya Kaymakamlığına vermiş olduğunuz dilekçeniz. Cevaben ise. Acil Eylem Planı dahilinde gerçekleştirilen Sarıkaya-Sorgun Devlet yolu yapım çalışmaları devam etmekte olup, belirtmiş olduğunuz mevkide talebiniz doğrultusunda gerekli kavşak çalışmaları yapılacaktır. Denilmektedir. Bu yazı bize 10 yıl önce geldi. Biz 10 yıl önce Sarıkaya Ata Sanayi sitesine kavşak istedik. Karayolları da yapalım dedi. Fakat bu zamana kadar yapılmadı.  3 ay önce Burunkışladan bir vatandaşımız burada kaza yaptı. Omurga kemiği kırıldı ve halen hastanede yatmakta, geçen hafta sonu ise Haşim Gülcan geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti, burada her hafta bir kaza oluyor. Maddi hasarlı kazalar her gün oluyor ama can kaybı ve yaralanmalı kazalarda çok oluyor. Buraya bir galericiler sitesi yapıldı. Buradan dönüş yapan araçların sayısı arttı. Kamyoncular Kooperatifinin araçları buradan dönüyor. Terminalde yapıldı bu yerden yarın Otobüslerde dönecek. Koca otobüs buradan nasıl dönecek. Dönüşte yasak . Dönse bir türlü dönmese başka türlü. Buraya acilen bir kavşak ve sinyalizasyon sistemi yapılmak zorunda. Biz Sanayiciler olarak her gün bu yolu kullanıyoruz. Sabah gelip akşam gidiyoruz. Sanayide 300 ü aşkın dükkan var , burada çalışan işçiler var, işi için gelen vatandaş var. Yani buradan günlük 1000 araç giriş çıkış yapıyor. Bir sinyalizasyon yapmak çok mu zor

. Sorgunda 8 tane ışık var. Boğazliyan da var. Neden Sarıkaya hep övey evlat muamelesi görüyor. İnsan hayatına verilen değer bu kadar mı?  Siyasiler sesimizi duymuyor. Bizim yapacağımız bir şey kalmadı en son Yol kapatma eylemi yapacağız.” dedi. Sarıkaya Ata Sanayi Sitesi yapı kooperatifi başkanı Cengiz Yazır gazetemize gelerek Sanayi girişine Kavşak ve Sinyalizasyon sistemi istediklerini belirtti. Ata Sanayi Kooperatifi başkanı Yazır “ biz bu yol yapılırken Ulaştırma Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü 6. Bölge Müdürlüğüne dilekçe ile müracaat ettik bundan tam 10 yıl önce. Dilekçemize cevap 12.11.2009 tarihinde geldi, yazıda deniyor ki; İlgi yazınız 27.10.2009 tarihinde Sarıkaya Kaymakamlığına vermiş olduğunuz dilekçeniz. Cevaben ise. Acil Eylem Planı dahilinde gerçekleştirilen Sarıkaya-Sorgun Devlet yolu yapım çalışmaları devam etmekte olup, belirtmiş olduğunuz mevkide talebiniz doğrultusunda gerekli kavşak çalışmaları yapılacaktır. Denilmektedir. Bu yazı bize 10 yıl önce geldi. Biz 10 yıl önce Sarıkaya Ata Sanayi sitesine kavşak istedik. Karayolları da yapalım dedi. Fakat bu zamana kadar yapılmadı.  3 ay önce Burunkışladan bir vatandaşımız burada kaza yaptı. Omurga kemiği kırıldı ve halen hastanede yatmakta, geçen hafta sonu ise Haşim Gülcan geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti, burada her hafta bir kaza oluyor. Maddi hasarlı kazalar her gün oluyor ama can kaybı ve yaralanmalı kazalarda çok oluyor. Buraya bir galericiler sitesi yapıldı. Buradan dönüş yapan araçların sayısı arttı. Kamyoncular Kooperatifinin araçları buradan dönüyor. Terminalde yapıldı bu yerden yarın Otobüslerde dönecek. Koca otobüs buradan nasıl dönecek. Dönüşte yasak . Dönse bir türlü dönmese başka türlü. Buraya acilen bir kavşak ve sinyalizasyon sistemi yapılmak zorunda. Biz Sanayiciler olarak her gün bu yolu kullanıyoruz. Sabah gelip akşam gidiyoruz. Sanayide 300 ü aşkın dükkan var , burada çalışan işçiler var, işi için gelen vatandaş var. Yani buradan günlük 1000 araç giriş çıkış yapıyor. Bir sinyalizasyon yapmak çok mu zor. Sorgunda 8 tane ışık var. Boğazliyan da var. Neden Sarıkaya hep övey evlat muamelesi görüyor. İnsan hayatına verilen değer bu kadar mı?  Siyasiler sesimizi duymuyor. Bizim yapacağımız bir şey kalmadı en son Yol kapatma eylemi yapacağız.” dedi. Sarıkaya hep övey evlat muamesi gördüğü ortada biri konuşmaya çalışsa hemen susturuluyor. Bu konu can güvenliği buradan her sarıkayalı ayda bir de olsa aracı ile geçiş yapıyor. Buraya acilen bir kavşak yapılmalı.

GÜNAL’DAN TEPKİ

Sarıkaya Galericiler Sitesi Başkanı Muharrem Günal gazetemize yaptığı açıklamada; “biz galericiler olarak her gün 3 veya 5 sefer istinasız hepimiz sanayi yolundan dönüş yapıp çarşıya gidiyoruz. Kelle koltukta dönüş yapıyoruz. Burada bir sinyalizasyon yok, cep denilen yere yanaşsakta o yoldan sorguna gitmekte olan araçlar bizim aracımıza arkadan çarpabilir. Bu yüzden hızı azaltacak sinyalizasyon ve kavşak olması lazım. Biz acilen sanayi girişinin olduğu yere sinyalizasyon ve kavşak istiyoruz. Bunun için ne gerekiyorsa Sarıkaya galericileri olarak yapacağız.”dedi.

SES ve META-TUR’DAN TEPKİ

Sarıkaya Ses Turizm ve Metatur turizm işletmecisi Gökhan Acır “Bizler yeni yapılan otobüs terminaline geçmek istiyoruz. Fakat orada Otobüslerin dönüş yapacağı bir kavşak olmadığı için geçmiyoruz. Otobüsler otomobiller gibi dönüş yapamaz, büyük bir dönme mesafesine ihtiyaç duyarlar. Bu haliyle otobüslerin sanayi girişinden dönüşü mümkün değil. Bu yüzden Sanayi girişine sinyalizasyon ve otobüslerin dönebileceği bir kavşağa ihtiyaç var. Herhangi bir kaza durumunda sorumluluğu kim alacak. ”Dedi.

TAŞPINAR’DAN TEPKİ

Bahçelievler mahallesi muhtarı Cefakar Taşpınar; “ Galerici esnafı, Terminal otobüsleri ve Sanayi esnafı sürekli can güvenliği olmadan korkarak bu yolu kullanıyoruz. Dönüş yaparken korkuyoruz. Hepimizin canı tehlikede buraya acilen bir sinyalizasyon çalışması ve kavşak yapılması lazım. Hatta yan yol verilip alt geçit bile yapılabilir.”dedi.

TEKİN’DEN TEPKİ

Sarıkaya kamyoncular kooperatifi başkanı Faris Tekin ise yaptığı açıklamada; “Kamyoncu esnafı olarak Kooperatife giriş yapacağımız zaman mecburen araçlarımız buradan dönüyor. Ata Sanayi Sitesi Başkanlı Cengiz Yazır sanayi çerisinden bir yol verdi. Biz kamyoncular olarak buradan u dönüşü yapmıyoruz. Sanayi içerisinden açılan yoldan kamyoncular kooperatifine geçiyoruz. Ama yinede büyük araçlar tehlike arz ediyor. Büyük araçlar otomobiller gibi hızlı bir şekilde dönüşünü tamamlayamaz, bu yüzden bir kavşak ve sinyalizasyon sistemi şart. Acilen sanayi girişine bir kavşak ve sinyalizasyon sistemi istiyoruz.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKAYA AMAN DİKKAT

İlçe dışından gelen gurbatçi ve ilçe dışından gelen misafirlerimizin dikkat etmesi gerekiyor. Maske ve sosyal …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir