Anasayfa / Güncel / BUNUN ADI EKONOMİK TERÖR

BUNUN ADI EKONOMİK TERÖR

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı, çiftçi temsilcisi Şevki Güngör pancar çiftçisinin ekonomik dar boğaza girdiğini söyledi.

Sarıkaya Ziraat odası başkanı çiftçi temsilcisi Şevki Güngör pancar çiftçisinin ekonomik dar boğaza girdiğini belirterek Yöre haber gazetesine şu açıklamalarda bulundu.
Sarıkaya Ziraat odası başkanı Şevki Güngör yaptığı açıklamada; “Şeker pancarına %27 zam. Şeker pancarı tohumuna %60 zam. Türk Şeker A.Ş 2022 yılında ton fiyatı 1450 TL olan şeker pancarını 2023 yılında sadece %27 artışla 1850 TL olarak açıkladı.
  2024 yılı üretim sezonu için tohum üreticisi firmalar geçen üretim sezonunda ünitesi 11.000 TL civarında olan şeker pancarı tohumunun ünitesini %60 civarında bir artışla 18.000 TL ile piyasaya sunuyorlar. Ülkemizde ve bölgemizde terör ve savaşlarla ülke yöneticilerinin meşguliyetini fırsat bilerek kurt bulanıklığı sever misali ekonomik terör estiriliyor. Bu durumu kimse ticari ahlakla bağdaştıramaz. Çiftçinin girdi maliyetli ürünlerinin fiyatını üreten firmalar kendisi belirliyor. Çiftçinin ürettiği ürünün fiyatını devlet belirliyor. Yetkilileri göreve davet ediyoruz. 
 Tohum, gübre ve zirai ilaçlarda girdi maliyetleri kontrol altına alınarak çiftçi ürünlerine açıklanan fark oranlarıyla aynı olmalı. 
Havada ki uçan kuşun bile çiftçinin sırtından geçindiği ülkemizde çiftçi ürettiği ürünlerine verilecek fiyatla değil girdi maliyetleri kontrol altına alınarak korunmalı. 
Maalesef birçok üründe girdi maliyetlerine gelen zam ile ürünlere verilen fiyat farkı arasında %100 ila %150 artışla makas farkı var. Tekrardan söylüyoruz yetkililer bu duruma müdahale ederek çiftçinin mağduriyeti giderilmeli kaliteli gıda üretimle olur gıdaya hükmeden dünyaya hükmeder.
Ne güzel demiş değirmenci dayı “Buğday bizim, un bizim, un olan biziz. Kim öyleyse doymayan” diyerek sözlerini tamamladı. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.