Anasayfa / Güncel / ÜRETİM VE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

ÜRETİM VE İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ

Siyaset Bilimci Berkay Apsalmış, Sarıkaya’da gençlere yönelik tek seçim vadi yıllardır “seni belediyede işe alacağım” şeklinde olduğunu belirterek, “belediye, halihazırda kapasitesinin üzerinde personele sahip, gençleri artık kandırmayın, kimsenin de ekmeğiyle oynamayın” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Sarıkaya Belediye Başkan Adayı Siyaset Bilimci Berkay Apsalmış Sarıkaya’nın en temel sorununun göç ve buna bağlı işsizlik olduğunu dile getirerek üretim ve istihdam seferberliği başlatacaklarını söyledi.
Apsalmış; “Sarıkaya’nın nüfusu her geçen gün azalıyor. Merkez nüfusumuz neredeyse 10 binlere kadar düştü. Bunun ana nedeni insanlarımızın iş bulamaması ve göç etmeye mecbur kalmasıdır” diyen Apsalmış, 66 tane proje ürettiklerini ve bu projelerin Sarıkaya’yı tekrardan ayağa kaldıracağını açıkladı. Projelerin içinde un fabrikası, makarna fabrikası, süt ve süt ürünleri tesisi, tekstil üretim tesisi, asfalt üretim tesisi gibi çeşitli istihdam ve üretim projeleri bulunuyor.
Siyaset Bilimci Berkay Apsalmış, Sarıkaya’da gençlere yönelik tek seçim vadi yıllardır “seni belediyede işe alacağım” şeklinde olduğunu belirterek, “belediye, halihazırda kapasitesinin üzerinde personele sahip, gençleri artık kandırmayın, kimsenin de ekmeğiyle oynamayın” dedi.
CHP Sarıkaya Belediye Başkan Adayı Apsalmış daha sonra sosyal medya hesaplarından bir video paylaşarak Sarıkayalılara seslendi. Apsalmış’ın açıklamaları şu şekilde; “Bildiğiniz üzere Sarıkaya’nın yıllardır çözülemeyen birçok sorunu mevcut. Bu sorunların en başında ise, işsizlik gelmekte. Sarıkaya’da en temel ücret olan, asgari ücretle, sigortalı bir iş bulmak dahi mümkün değil. Genelde yevmiye usulü, geçici işlerle, vatandaşlarımız hayatta kalmaya çalışıyor. İş sahalarının olmadığı yerde, vatandaşlar aç kalır. Açlığın olduğu yerde de göç kaçınılmazdır. Sarıkaya’nın bir zamanlar 23 bin küsür olan merkez nüfusu bugün 16 17 binlere kadar düştü. Hatta mahalle olan köyleri, şehir dışında, yurtdışında yaşayan vatandaşları da çıktığımızda Sarıkaya’nın merkez nüfusunun 10 bin küsürlere kadar düştüğünü görmek mümkün. Aileler, gençler göç etmek zorunda kalıyor. Kadınlar evden çıkamıyor. Üniversite bitirmiş gençlerimiz, iş bulmadığı için stres bunalım içerisinde gelecek kaygısıyla evde oturuyor; düzenini, yuvasını kuramıyor.
Türkiye’yi yöneten Yozgatlı, Sarıkayalı nice siyasetçi ise seçimlerden sonra memlekete dahi uğramıyor. Yozgat’ı yetim, Sarıkaya’yı ise hem yetim hem öksüz bıraktılar. Bir zamanlar Yozgat’ın en büyük, en gelişmiş ilçelerinden biri olan Sarıkaya’da artık kuş uçmuyor, kervan geçmiyor. Sarıkaya’ya yatırım yapılmıyor, yatırım yapmak isteyen girişimciler ise ya engelleniyor ya işleri zorlaştırılıyor. Nice yatırım projeleri bu şekilde ya iptal edildi ya da yan ilçelere, illere kaptırıldı.
İşte kıymetli Sarıkayalılar bizim bütün projelerimiz Sarıkaya’yı ayağa kaldırmak üzerine, iş üzerine, istihdam üzerine kurulu. Dünya gelişirken, Türkiye gelişirken Sarıkaya her geçen gün daha da geriye gidiyorsa, bu gidişata dur demek hepimizin boynunun borcudur.
Peki kıymetli vatandaşlar bizler neler yapacağız?
Bizim 66 tane özel projemiz mevcut. Bu projelerimizin içinde üretim ve istihdam en önemli ve kritik yere sahip. Ana amacımız, bir an evvel Sarıkaya’da üretim ve istihdam seferberliğini başlatmaktır.
Öncelikle Sarıkaya’da yapılacak bütün girişimlerin, yatırımların önünü açarak, mevcut işletmelerin büyümesi ve kapasitelerinin artırılması için üzerimize düşeni yapacağız.
Örneğin, Türkiye’nin en kaliteli tahıl ve bakliyat ürünlerini üreten ilçemizde, Un fabrikası, makarna fabrikası, bakliyat işleme ve paketleme tesisi, sebze meyve kurutma tesisi, Soğuk Hava ve Depolama Tesislerinin kurulmasına ön ayak olacağız.
Yine ilçemizde yaklaşık 28 büyükbaş hayvan çiftliği bulunuyor. Keza küçük işletmelerde hayvancılık yapan yüzlerce vatandaşımız mevcut. Ancak bir tane bile süt ve süt ürünlerini işleme tesisimiz bulunmuyor. Bizler üretici vatandaşlarımızla bir araya gelerek bu tesislerin kurulması için gereken bütün adımları atacağız. Keza yem üretim tesisimizi de kurarak hem istihdam sağlayacağız hem de hayvancılık yapan vatandaşlarımızın yem derdine çare olacağız.
Aynı şekilde ilçemizde bulunan tekstil atölyeleriyle koordinasyon halinde, üretim ve istihdam kapasitesi yüksek büyük bir tekstil atölyesi açacağız.
İnşa edeceğimiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesini, ihya edeceğimiz roma hamamına entegre ederek hem sağlık hem de tarih turizminin şahlanmasını sağlayacağız.
Kuracağımız yaşlı bakımevi ve evde hasta bakım hizmetleri sayesinde ilçemizin büyük bir eksiğini daha gidereceğiz.
Sarıkayalı esnaflarımızın, üreticilerimizin büyük bir pazar olan, global pazara açılması için e ticaret eğitim merkezini kuracağız. Bu sayede ilçemize ciddi bir ekonomik katkı sağlayacağız. Kooperatifleşmenin öncülüğünü yaparak birlikten kuvvet yaratacağız.
Bizler Sarıkayalı esnafın sadece yazın 2 ay çalışıp, kalan 10 ay boyunca hayatta kalma mücadelesi vermesi sorununu, artık ortadan kaldıracağız.
Kıymetli hemşerilerim… Sorgunda, Boğazlıyan’da, Çayıralan’da, Yerköy’de istenilirse neler yapıldığını, neler yapılabildiğini görüyoruz.
Birilerinin çıkıp hala Sarıkaya’da olmaz, olamaz, olmamalı demelerine bakmayın. Belediye sadece yol yapsın, kaldırım yapsın diyen, istemezük diyen, bir avuç aymaza da kulak asmayın. Bizler yatırımı da, yatırımcıyı da bulduk. Göç vermeyen, üreten, çalışan, kazanan, kalkınan mutlu bir Sarıkaya’yı hep birlikte inşa edeceğiz. Bunların hepsi genç irade ve şeffaf yönetimle mümkün.” Dedi. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.