Anasayfa / Güncel / ÇAMLIBEL DAĞ EVİ HİZMETİNİZDE

ÇAMLIBEL DAĞ EVİ HİZMETİNİZDE

Azapbaşlı Köyü Muhtarı Azmi Şahingöz biz Allah rızası için çamlıbel’i yaptık ve vatandaşımızın kullanımına sunduk dedi.

Sarıkaya İlçesine bağlı Azapbaşlı köyü sınırları içerisinde Yayasaray yolu üzerinde yola hakim dağın yamacında güzel bir dağ evi var. Azapbaşlı köyü sakinleri dağ evini öyle güzel inşaa etmişler ki içerisinde şark köşesi halı yastıkları, halı minderleri ve güzel bir kuzineli sobası var. Çamlıbel dağ evinin dışında ise masası şöminesi ve bir de mescidi var. Mutfak dolabı olan çamlıbel de kap kacak bardak ve bir çok malzeme var. Yani dağda kalan bir misafir gece yiyeceğini aldığı zaman ister şöminede isterse de sobada hiç bir malzeme getirmeden pişirip yiyebilir. Gürül gürül meşe közünde sobanın üzerinde çayını içip sohbetini eder. Misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz muhteşem bir dağ evinin yapımını Azapbaşlı köyü sakinleri üstlendi ve tamamen hayır amaçlı yaptılar.
Azapbaşlı köyü muhtarı Azmi Şahingöz Çamlıbel dağ evini yapımını bize şöyle anlatıyor; Çamlıbel dağ evinin işçiliğini Hüseyin Karaarslan ve Yakup Koçtürk yaptı. Çamlıbel’in işçiliği bu iki arkadaşımızın sırtından geçti. Yalnız malzemesini köy sakinlerimiz karşıladı. Her köylümüz elinden geleni yaptı. Bazı köylülerimiz para verdi bazıları da elindeki malzemeyi verdi. Biz de muhtarlık olarak Orman işletmeden izin aldık. Orman işletme müdürlüğü bize çok yardımcı oldu. Orman işletme müdürlüğüne çok teşekkür ederiz. Burası Çamlıbel’imizin yapımında bir çok vatandaşımızın emeği var tuğlasında çatısında malzemesinde kısacası her şeyinde köylü emeği var. Bu yer tarihten gelen bir adı vardı Çamlıbel diye. bizde buraya özünü korusun diye çamlıbel adını verdik. Burada az bi su vardı. Suyu çoğalttık. Güzel bir çeşme yaptık. Bu bölgede ev olarak sadece bura var. Ama daha ilerde Aşağı Yahyasar köyünün ve Topaktaş Köylülerinin yaptığı yine oturacak sobalı bir kaç tane ev var. Bura kadar teferruatlı değil ama oralarda çok güzel yerler. Oralarda da aileler ve piknikçiler kışın gelip rahatlıkla piknik yapabilir. Sobasını yakıp kışın üşümeden yemeğini yer ve çayını içer. Bu dağ evleri hep köylülerimizin Allah rızası için yaptığı güzel yerler. Yani bu yerler hepimizin.
Azapbaşlı köyü muhtarı Azmi Şahingöz köyünde de bahsederek parke taş yollarının eksik olduğunu dile getirdi. Muhtar Şahingöz; Köyümüze bu yıl 600 m2 parke taş geldi ve sadece ana caddelerimizin yolları yapıldı. Bazı sokaklarımızın yolu halen yapılmadı. Bahar aylarında çok çamur oluyor. İnanın yollarda yürüyemiyoruz. Telkos suyumuzda sorun yok. Her hanemizde suyumuz akıyor. Özel idare ve kaymakamlığımıza teşekkür ediyoruz. Fakat köyümüzde bir yıla yakın bir süredir imamımız yok. Ezan okunmuyor. Cuma namazlarını kılamıyoruz. Köylülerimiz camii de kendi başlarına vakit namazlarını kılıyor. Ama özellikle de Cuma namazlarını kılamıyoruz. Köyümüz 80 hane 500 e yakın nüfusumuz var. Ramazan ay yaklaşıyor. İlçe Müftümüz Emrah Kandemir’den köyümüze bir imam atamasını istiyoruz. Muhtar Şahingöz “eğer köylü vatandaşlar bizlere destek olursa buranın üstünde çok güzel bir suyumuz var. Buraya da böyle güzel bir ev yapmayı düşünüyoruz. Sarıkayadan da hayırsever vatandaşlarımız bize yardımcı olularsa bana ulaşsın. Yine Allah rızası için böyle güzel bir dağ evi yapacağız. Oraya şimdiden ceviz badem elma gibi ağaçlar dikmeye başladık. Bahar ayında yeni dağ evimizin yapımına başlayacağız. Biz elimizden geldiği kadar güzel işler yapmaya çalışacağız. Muhtar Şahingöz “buraya gelen vatandaşlardan bir ricam var burayı biz yaptık ama herkesin. Lütfen burayı kullanırken temiz kullanalım.”dedi.
Çamlıbelin yapımında ustalık yapan (Cici Hüseyin) Hüseyin Karaarslan ise gazetemiz yazı işleri Müdürü Mustafa Tek’e “ Muhtarımız bize güzel bir dağ evi yapalım dedi. Bende köyün heyetindeyim. Ben muhtara dedim ki Muhtar burayı yapalım. Kaç günde biterse bitsin ben buranın yapımında el emeği olarak hiç bir para talep etmiyorum. Tamamen Allah rızası için yapıyorum dedim. Ve arkadaşlarımızla burasını yaptık. Şimdi burada sobanın başında ısınan bir vatandaşımız bana burayı yapandan Allah razı olsun desin yeter. Birde bizim köy olarak bir sorunumuz var. Köyümüzün imamı yok. Ezan okunmuyor. Cuma namazını kılamıyoruz. Ben yaşlıyım zaten. diğer köylere namaza gidemiyorum. Ramazan geldi. Terafih namazlarını da kılamayacağız. Müftümüzden köyümüze bir imam atamasını istiyorum.” Dedi.

 

Çamlıbel’in ustalarından Yakup Koçtürk ise hastanede tedavi gördüğü için röportajımızda yer aklamadı. Sarıkaya esnaflarından Muharrem Günal ise “Çamlıbel çok güzel olmuş yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Misafirlerimizi ağırlamak için çok güzel bir mekan olmuş. Gaziantepten dünürüm geldi. Onu buraya getirdim. Meşe közünde çay demledik. Çok güzel bir ortam. Mescidi de çok güzel olmuş. Namazımızı kıldık. Allah razı olsun muhtardan ve emek veren hayırseverlerden.”dedi. Köy halkından Duran Kır ise “Bende köy heyetindenim. Muhtarımız bu fikri ortaya atınca bizde destek olduk. Çamlıbel’i inşaa ettik. Şimdi kışın gelip burada çay içiyoruz. Herkesten Allah razı olsun. Misafirlerimiz ağırlayacağımız güzel bir mekan oldu. Yalnız buraya gelen halkımızdan isteğimiz burası hepimizin temiz tutalım. Buradaki eşyaları kullandıktan sonra temiz bırakalım.”dedi. Köy halkından Sadık Büyükbaş; “Buranın yapımında Orman idaresi bize çok yardımcı oldu. Köy halkı olarak elimizden geleni yaptık.”dedi.
Çamlıbel mescidi ve yapısı olarak çok güzel bir yer olmuş. Azapbaşlı halkına teşekkür ediyoruz. M.TEK

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ARKADAŞLARI METE’Yİ ASKERE UĞURLADI

Ülkemizin gençleri yaşları geldiği zaman vatani görevini yapmak için askere büyük bir heves ve şevk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.