Anasayfa / Güncel / ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

“18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” dolayısıyla Sarızeybek Kültür Merkezi Şehit Yılmaz Gündüz konferans salonunda bir etkinlik gerçekleştirildi. Konferans ve gösterilerden oluşan anma törenine İlçe Kaymakamı Samet Serin, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Sarıkaya Portokolü, siyasiler ve vatandaşlar katıldı.
İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başlayan törende öğrencimiz tarafından Kuranı Kerim Tilaveti gerçekleştirildi.
Daha sonra Çanakkale Zaferi ile ilgili günün anlam ve öneminin belirtildiği konuşmayı Şehit Cengiz Polat Anadolu İmam-Hatip Lisesi Müdürü Emre Öztürk yaptı. Öztürk yaptığı konuşmada şunları söyledi; Milletimizin hafızasına “hürriyet” olarak kazınmış milli ruhumuza “istiklal” olarak işlenmiş Çanakkale zaferinin 107. Yılını aynı inanç ve şuurla idrak ediyoruz.
Çanakkale istiklalimizin kalesi, Serden geçen, ama yurttan geçmeyen milletimizin adı Çanakkale.
107 yıldır kalbimizde sönmeyen bir ocak gibi tüten Çanakkale. Rüyası rüyamız, davası davamız, sevdası sevdamız Çanakkale.
Her karış toprağında canların sebil olduğu, Bedir’in aslanlarını imrendiren kahramanlıkların diyarı Çanakkale.
Adına destanlar yazılan, anaların ağıt, genç kızların türkü yaktıkları Çanakkale.
Denizinde ve toprağında ehli küffarı kıran, o demir çemberi göğsünde parçalayan Çanakkale.
Seni gönülden selamlıyorum Çanakkale.
18 Mart şehitlerimizi, Birinci Dünya Savaşında pek çok cephede verdiğimiz yüzbinlerce şehidimizi, katledilen milyonlarca masum kardeşimizi, İstiklal Harbi şehitlerimizi, terörle mücadele şehitlerimizi, 15 Temmuz şehitlerimizi rahmetle yad ediyoruz.
Ömrünün son döneminde, ‘İstiklal Marşı yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?’ diye soran bir dostuna, Mehmet Akif, ‘Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın’ diyerek cevap vermiştir. Biz de diyoruz ki, Allah bir daha bu milleti Çanakkale’deki gibi bir imtihana tabi tutmasın. Ancak, şayet bir durum ortaya çıkarsa emin olsunlar ki tıpkı 107 yıl önce olduğu gibi Çanakkale’nin denizini de, topraklarını da düşmanlara mezar etmekten asla çekinmeyiz.
“Selam olsun Nene Hatunlara, Şerife Bacılara.
Helal olsun Çanakkale ruhunu yaşatanlara.
Yazıklar olsun vatan elden giderken kaçan korkaklara.
Selam olsun ölüme meydan okuyan tüm canlara.
Helal olsun darbeye darbe yapan korkusuzlara.
Yazıklar olsun özgürlüğümüze kasteden alçaklara.
Selam olsun ‘kefenim sırtımda’ diyerek yola koyulanlara.
Helal olsun gövdesini kurşuna siper eden yiğitlere.
Yazıklar olsun kendi milletine silah sıkan soysuzlara.”
107. yılında Çanakkale’de başta Gazi Mustafa Kemal olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.
Konuşmanın ardından programda Şehit Cengiz Polat Anadolu İmam-Hatip Lisesi ve Şehit Metin Arslan İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından şiirler okundu, oratoryo gösterisi yapıldı ve koro halinde Çanakkale Türküleri seslendirildi.
Programda öğrencilerin Çanakkale Savaşı’nı canlandırdığı gölge oyunu gösterisi salondakileri duygulandırdı. Gösterilerden sonra program sona erdi. Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BARBAROS İLK OKULUNUN ÖNÜNDEKİ ÇÖPLER TEDİRGİN EDİYOR

Barbaros ilköğretim okulun önünde bulunan Sarıkaya belediyesine ait çöp konteynırları çocukları tedirgin ediyor. Özellikle kasap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.