Anasayfa / Güncel / CENAZE YEMEĞİNE SON VERELİM

CENAZE YEMEĞİNE SON VERELİM

Artık bir gelenek haline geldi, cenaze törenlerinde yemek dağıtmak.
Ne kadar da ayıplasak genelde her cenaze töreni sonrasında bir kıymalı ayran furyası çıkıyor.
Cenaze sahipleri yas mı tutsun yoksa ayranı olmayana ayran mı getirsin.
Normalde cenaze evinde uzun bir süre yemek yapılmaz. Bunun yerine eş dost cenaze evine yemek yapar gönderir. Bunun sebebi ise cenaze sahibi rahatlıkla yas’ını tutsun acısını yaşadın diye… İslam inancının değerli bir geleneğidir
Bizde Sarıkaya’nın güçlü Stk’larından Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör’e konu hakkında açıklama yapmasını istedik. Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör gazetemize yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Baş sağlığına gelenlere eskiden beri küçük ikramlardan yapılırdı. Kimsede bu konuda beklenti içinde olmazdı.
Son zamanlarda küçük ikramların yerine kabristan çıkışında kıymalı pide, dürüm, çeşitli ekmek arası ikramlar veriliyor ve akabinde cenaze çadırında yemekle devam ediyor.
Cenaze sahipleri başkaları yaptı biz de eksik kalmayalım diye düşüncesiyle yani mahalle baskısı ile mi bilmiyoruz ama bu ikram işini abartmaya başladık.  Bu vaziyet böyle devam ederse ileriki zamanlarda sanırım kabristana restaurant yapmak gerekecektir.
Cenaze evinde cenaze sahibi yemek vermez. Tam tersine eş dost akraba ve komşular cenaze sahiplerine ve dışarıdan gelen misafirlerine yemek ikram eder. Olması gerekende budur. Bu duruma bir son vermeliyiz. Bu uygulama yerine cenazeden belli bir süre sonra mevlit yapılabilir. Buda cenaze sahibinin takdiridir.
Müftülüğümüzün de bu konuda hassasiyetleri var. Biz ziraat odası olarak çeşitli iletişim imkanlarımızı kullanarak ve saha ziyaretlerimizle bu duruma son vermek için gayret edeceğiz.
İlçe müftü-lüğümüzün de hutbe,  fetva ve nasihatlariyle başaracağımıza inanıyoruz.” Dedi.
Haber Özge Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.