Anasayfa / Sarıkaya / FATİH MAHALLESİNDEKİ BAZ İSTASYONU ZEHİR SAÇIYOR

FATİH MAHALLESİNDEKİ BAZ İSTASYONU ZEHİR SAÇIYOR

İlçemzde 3 GSM şirketinin baz istasyonu var bunlardan ikisi Beştepeler mevkinde ve yerleşim yerlerini tahdit etmiyor. Fakat Fatih mahallesinde bulunan baz istasyonu tam yerleşim merkezinin ortasında 3 km yarıçapındaki yaşamı tehdit ediyor.
Fatih Mahallesi Muhtarı Sezgin Savacı baz istasyonunun yerinin Belediyeye ait olduğunu söyledi. Belediye ise bu baz istasyonunun yıllık kira karşılığı Avea şimdiki ismi ise TürkTelekom olan şirkete vermiş. Her yıl belli bir miktar kira karşılığı sözleşme yapıyor. Baz istasyonlarının zararları malum. Üç beş kuruş için halkın sağlığı ile oynamaya gerek yok. Bu baz istasyonu da diğer iki baz istasyonu yanına taşınabilir ve halka zarar vermez. Peki gsm şirketleri neden baz istasyonlarını şehir içine kurmayı tercih ediyor diyorsanız kısa bir araştırma yaptık. Baz istasyonları, GSM şirketlerinin çekim gücünü artırmak için, koydukları bir verici araçlardır. Bir çeşit anten görevi görmektedirler
GSM şirketleri, kendi operatörleri her yerden çekmesini sağlamak ve daha çok müşteriye sahip olabilmek için, birbirleri ile rekabet halindedirler. Bu rekabette, çevremizi bir çok baz istasyonları ile doldurmuştur. Baz istasyonları, etraflarına çok yoğun radyasyon yaymaktadır ve bu radyasyondan, başta insanlar olmak üzere, hayvanlar, bitkiler ve hatta toprak bile etkilenmektedir.
Baz istasyonlarının zararları nelerdir?
 Baz istasyonlarının çevreye yaydığı elektro manyetik dalgalar insan vücudundaki hücrelerin kimyasını bozmaktadır. Hücrelerin bozulmasına bağlı olarak da, büyük moleküllerin, yani protein, magnezyum, potasyum (vb) gibi, deforme olması, hücre zarlarının birbirine yapışması, hücre zarlarında delikler oluşması, bazı enzimlerin bozulması, sinir zarlarının bozulması, rüya görmenin azalması gibi sonuçlara neden olmaktadır. Ayrıca bu etkilere bağlı olarak uyku bozukluğu, asabiyet, unutkanlık, depresyon, baş ağrısı, baş dönmesi, parkinson, alzheimer gibi beyin hastalıklarına da neden olmaktadır.
 Baz istasyonlarının yaydığı, radyasyonun kanserde üç ayrı kademede etkili olduğu bilim adamları tarafından tespit edilmiştir. Birinci etkisi, vücutta ki kanser önleyici maddeleri yok ederek, bünyenin kansere karşı korunaksız hale gelmesini sağlar. ikinci etkisi, bu dalgaların kendisinin kanseri oluşturmasıdır. Üçüncü etkisi ise, kanser yapan maddelerin, hücrenin içine yerleşmesini kolaylaştırması ve mevcut bulunan kanserin, seyrinin ve etkilerinin artırılması dır.
Radyo aktif dalgalar, kulakta işitme ve Kaybı kulak çınlamasına yol açmaktadır.
 Göz merceğinin bulanması, Göz korneasının bulanması, İns iltihabı, Göz dibinin harap olmasına eden olduğu belirlenmiştir.
 Radyasyona maruz kalan kişilerde, hücrelerin ölmesi sonucu Kısırlık, Otizmli doğan çocuklar, Döl yatağının ölmesi, Adet düzensizlikleri, Östrojen artışı nedeniyle, düşükler olabilmektedir.
 Baz istasyonlarının yaydığı elektro manyetik dalgaların bağışıklık sisteminin çökmesine neden olduğu, tıbbı kesinlik kazanmış bir gerçektir.
 Kan hücrelerine zarar vererek, kan içindeki, Alyuvarlar, Akyuvarlar, pıhtı oluşumunu sağlayan Pulları azaltır. Kanın kimyasını bozar. Beyin ve kanımız için, çok önemli olan asetilkolin esterazı eksiltir. Bu enzimin azalması ölümlere yol açabilmektedir.
 Baz istasyonlarının yaydığı radyasyona maruz kalan bölgelerde 20 yıl kadar sonra, kanser patlaması yaşanacağı, en az üç kişiden birinin kanser hastası olacağı düşünülmektedir.
 Kalp ritim bozukluğuna ve diğer bir çok kalp rahatsızlığına neden olmaktadır.
 Damar tıkanıklığı ve damar sertleşmesine de neden olduğu bildirilmektedir.
Muhtar Savacı iki kez Belediyeye baz istasyonunun kaldırılması için dilekçe verdiğini fakat bir sonuç alamadığını gazetemize bildirdi. Baz istasyonunun radyasyonu 3 km gibi bir alana etki ettiği düşünülürse bu alan içine Belediye binası da girmektedir. Bu yüzden Sayın Başkanımız Ömer Açıkel’den bu baz istasyonu ile anlaşma tekrarı yapmamasını istiyoruz. Diğer iki baz istasyonunun bulunduğu beştepeler mevki müsait oraya kurulabilir.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GEZEN KÜTÜPHANE
KÖYE İNDİ

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberine göre; Küçükçalağıl Okul Müdürümüz Feyzullah ÇELİK Başkanlığında ve Okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir