Anasayfa / Güncel / GALERİCİ ESNAFI DERTLİ

GALERİCİ ESNAFI DERTLİ

İkinci el otomobil alım satım işiyle uğraşan kişiler için yetki belgesi alma zorunluluğu 2018 yılında gerçekleşti. Bu zamandan sonra “al-sat” adı verilen uygulamanın sona ermesi planlanıyordu.
Fakat kanun bir türlü uygulanmayınca Oto galerici esnafı sıkıntıya girdi.
Sarıkaya Galericiler Sitesi Başkanı Mehmet Rüştü Günal; Son dönemde 0 kilometre otomobilde piyasa fiyatlarının yükselmesi ve sıfır araç bulunamamasıyla birlikte işleri açılan galerici esnafı, yönetmeliğin değişmesiyle birlikte 2. el otomobilde güvenilir satış ortamının oluştuğunu belirtti.
Sıfır kilometre 2021 model araçların piyasa fiyatlarındaki kurdan dolayı artış artık tüketicileri 2. el otomobile yöneltti. 2. el otomobildeki satış rakamlarının özellikle 2021’in son aylarında patlamasıyla birlikte 2021 yılının en karlı yatırımı da 2. el otomobil oldu. 2. el otomobil piyasalarındaki hareketlilik ise galerici esnaflarını mutlu etti.
2. el otomobilde bayram havası yaşandığını söyleyen Sarıkayada 25 yıllık galerici esnafı Günal, “Şu anda işlerimizin zirve olduğu bir dönem. 2. elde çok güzel bir hareketlilik var. 2. elin bayramı diyebiliriz. Araçlarımızı alıyoruz ve hemen 10 gün içerisinde satılıyor. 2. elde temiz araç bulmak zor. Biz aracı bulduğumuz zaman ekspertiz yaptırıyoruz. Aracımızın tüm bilgilerini detaylı bir şekilde incelettikten sonra müşterilerimizi bekliyoruz” dedi.
Sarıkaya Galericiler Sitesi başkanı Mehmet Rüştü Günal “Ama merdiven altı diye tabir ettiğimiz insanlar var. Vatandaş kendi üstüne alıyor, eşinin üstüne alıyor, ağabeyinin, teyzesinin üstüne alıp bu tür işleri yapanlar var. Bunlara kesinlikle müsaade edilmeyecek dendi fakat ruhsatsız kişiler halen alım satım yapıyor.
“Çok ciddi cezalar gelmesi gerek”
Bazı kişilerin yetki belgesi almadan yıllık 3 satış hakkı sonrasında akrabalarının üzerinden araç alıp satarak bu işi yürüttüğünü belirten Günal, bu durumun da takibe alınması gerektiğini belirterek, “Vatandaşın 3 araba almaya hakkı var. 3 araç alıp satıyor. 3 arabadan sonra bu kişiler yakın akrabalarının üzerine de araç alıp satıyorlar. Ama devlet buna müsaade etmeyecek dendi. Bunlar takip edilecek çok ciddi cezalar da gelecek dendi. Bu işi yapanlara 50 bin TL’den başlayan cezalar verilecek denildi, bizde bunu uygulamayı destekledik. Fakat halen bir uygulama yok.
Herkes kendi işini yapsın. Galerici kendi işini yapsın, emlakçı, berber, tavukçu, telefoncu kendi işini yapsın. Galericilik mesleğinin de bir itibarı var. Bu işi bilenler yapsın. Devletimizin de bu işin üstüne gideceğinden eminiz. Bu işi yapanlar varsa da bir an önce bıraksınlar. Çünkü çok ciddi cezalar geldi. Kimse ceza yiyip canı yanmasın. Bu işten vazgeçsinler” diye konuştu.
“Galerici esnafı bizler için güven kaynağı”
Otomobil almak için galeride bulunan müşterilerden Fikret Karagöz, sıfır kilometre araçların fiyatlarındaki yükselişten dolayı 2. el tercih ettiğini belirterek, “Sıfır araçların fiyatlar tabi çok yüksek olduğu için beni 2. el araca yöneltti. Benim için daha cazip olduğunu düşünüyorum. Daha güvenilir. Piyasada ayaklı galericiler var. Onlardan almaktansa hazır mekanı olan, galerisi olan bir arkadaşımızdan araba almak daha güvenilir. Bir problem yaşandığında arkadaşımızla konuşabiliyoruz. Yeterince de yardımcı oluyorlar. Bu da bizler için güven kaynağı” dedi.
2. elde yükselen fiyatlar nedeniyle esnafların araç bulmakta güçlük çektiğine değinen Başkan Günal, “İnsanlar ellerindeki malları çıkarmak istemiyor. Satmak isteyenler de çok yüksek bir fiyatla satmaya kalkıyor. Esnaflar da yüksek fiyattan alınca, yüksek paralara satmaya başlıyorlar. O da aslında mantıklı değil. Esnaflarımız da zor durumda. Sattığı arabanın yerine araba koyamıyor. Ama tahmin ediyorum böyle gitmeyecek.” ifadelerini kullandı.
Otomobilde ‘al-sat’ dönemini bitiren çalışmanın aslı çıkmadı.
Sarıkaya Oto Galericiler sitesinde galericilik yapan Ömer Savacı ; “Biz yetki belgesini alırken söylenen galerici esnaflarının uzun yıllardır sona ermesi için uğraştığı “al-sat” adı verilen uygulama da sona erecek. Denildi.
Al-sat’çılar teyzesinin üzerine aldı, amcasının üzerine aldı, TC kimlik numaralarından takibi yapılacak. Onlar da cezalandırılacaktır. En azından vergisini kaçırmayacak. Burada benim esnafım vergi ödüyor, sigortasını ödüyor, işçi paralarını ödüyor, kirasını ödüyor. Dışarıdaki adam al-sat yapacak, vergi ödemeyecek bu da vergi kaçakçılığına giriyor. O yüzden bu yasayı getirmeleri esnafım adına da çok iyi oldu. Hatta Ticaret Bakanımıza da teşekkür ediyorum fakat çıkan kanun uygulamaya geçmedi. Bu da bizi halen olumsuz şeklide etkiliyor” şeklinde konuştu.
SİTEYE GÜVENLİK İSTİYORUZ
Sarıkaya Galericiler Sitesi başkanı Mehmet Rüştü Günal; “Sarıkaya Galericiler Sitesi yapılırken başkanımız bize Siteye bir gece bekçisi (Güvenlik) tahsis edeceğini söylemişti. Bizde aramızda para toplayarak sitenin girişine güvenlik kulübesi ve giriş çıkışlara kapı yaptırdık. Fakat halen belediye tarafından görevlendirilen bir güvenlik yok. Sarıkaya’nın serveti burada yatıyor. Bizim sitemizdeki araçlar gece risk altında bir arkadaşımızın aracı çalındı. Bizim araçların çalınmayacağı ne malum. Hatta bir yangın çıksa Allah göstermesin zararımız çok büyük olur. Bu yüzden başkanımız Ömer Açıkel’den bir an önce bir güvenlik görevlendirmesini talep ediyoruz.” Şeklinde konuştu.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.