Anasayfa / Güncel / GÜNGÖR ÇOBAN YOK ET PAHALANIYOR DEDİ

GÜNGÖR ÇOBAN YOK ET PAHALANIYOR DEDİ

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Türkiye’nin kanayan bir yarasına daha parmak bastı.
Başkan Güngör Yöre haber gazetesine bazı açıklamalarda bulundu.
Başkan Güngör açıklamalarında şunlara değindi;
Kurban Bayramına sayılı günler kalmasına rağmen bize en çok sorulan sorulardan biri, kurbanlık fiyatlarının düşüp düşmeyeceği hakkında oluyor. Esasen son zamanlarda girdi maliyetlerinde aşırı bir yükseliş yok ancak şuan ki durumda hayvan fiyatları sürekli yükseliyor.
Bu fiyat artışının asıl sebeplerinden bir tanesi çoban sıkıntısından kaynaklanıyor. Genç nüfusun sürekli göç vermesini ana sebeplerden biri olarak görüyoruz. Doğal olarak hayvan bakıcısı yani çoban bulunamadığından, işletme sahipleri kurbanlık hayvan ve süt hayvanlarını kesime göndermek zorunda kalıyor. Bu durumda et ve süt ürünleri fiyatlarını doğal olarak tetikliyor. Suriyeli ve Afgan işçiler ile resmi bir sözleşme yapılmadığı için üç beş gün çalışıp sonrasında kaçıp gidiyorlar.
Biz bu işi kendi insanımızla yapmak zorundayız. Devletimiz güçlü bir devlet. Genç nüfusu kırsala özendirmek adına, çobanlık yapacak gençlerin ve eşlerinin SGK primlerini üstlenerek bu sorun büyük ölçüde giderilebilir. Maalesef bilindiği üzere köylerde sosyal güvencesiz yaşayan gençlerimize kimse kız vermiyor. Bu gençlerimiz şehre göçmek zorunda kalıyor.
Çobanların ve eşlerinin SGK primlerinin Devlet tarafından temin edilmesi genç nüfusu köyde tutarak, hayvancılığı en üst seviyeye taşımayı hedefleyerek, ana besin maddesi olan et ve süt ürünleri daha hesaplı ve ulaşılabilir duruma getirilecektir. Diyerek sözlerini tamamladı.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.