Anasayfa / Güncel / GÜNGÖR TEKRAR SEÇİLDİ

GÜNGÖR TEKRAR SEÇİLDİ

Pazar günü yapılan Sarıkaya Ziraat Odası başkanlığı seçimlerinde karşısına aday
çıkmayan Şevki Güngör tekrar Sarıkaya Ziraat Odası başkanlığına seçildi.

Pazar günü Sarızeybek Kültür merkezi Şehit Mustafa Kemal Devrilmez sinema ve konferans salonunda Sarıkaya Ziraat Odasının genel kurulu ve seçimi yapıldı.
Divan seçiminden sonra saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasından sonra Ziraat Odası faliyet raporu okundu ve kabul edildi. Daha sonra TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın konuşması izlendi.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör kürsüye gelerek çok etkili bir konuşma yaptı.
Güngör, göreve geldiği günden bu güne kadar Ziraat odası bünyesine kattığı alet ekipman ve araç gereçleri anlatırken Sarıkaya çiftçisinin ekipmanlardan yararlanmadığını sözlerine ekledi. Güngör, Ziraat Odası büneysine alınan Kükürt makinasının kullanılmadığını, çftçilerin bu makina için hiç istekte bulunmadığını dile getirerek sert çıkış yaptı. Çiftçiler kükürt makinasını kullansın böylelikle toprağa attıkları gübre miktarı düşecek dedi.
Güngör konuşmasının başlangıcında “Biz üretmezsek Türkiye aç kalır” sloganıyla başlayarak kongreye katılan tüm misafirleri selamladı. Güngör ; “bizler 2011 yılında göreve geldiğimizde kandimizce bir program hazırladık. Yönetim kurulu üyelerim ile birlikte o günden bu güne kadarda hazırladığımız programlarımızı uyguluyoruz. İlçemizde ne eksikse ilçemizin neye ihtiyacı varsa o doğrultuda çalışıyoruz.
Türkiye’de tarım danışmanlığı yeni çıktığında Türkiye’deki bütün ziraat odaları arasında ilk ona girerek tarım danışmanlığı ofisini ziraat odamıza kazandırdı dört adet ziraat mühendisimiz çiftçilerimize halen tarım danışmanlığı yapmaktadır.
Arazi ıslahı göreve geldiğimiz ilk andan beri aklımızdaydı bu konu hakkında yaptığımız çalışmalar neticesinde bir taş toplama makinası odamıza kazandırdık böylelikle arazi ıslahını yapıyoruz. İlçemizde bazı Çiftçiler alternatif ürün olarak patates ekmeyi düşündüklerini söylediler, biz de ziraat odası olarak patates ekme ve sökme makinası aldık, fakat pek tutmadı çiftçilerimiz patatesi ya beceremedi ya da maliyeti çok olduğu için bu üründen vazgeçtiler.
Tanap projesi kapsamında bir proje hazırladık projemiz çok beğenildi ve kabul edildi bu projeden ziraat odamıza bir çok makine ve ekipman kazandırdık bunlar bir adet 4×4 traktör iki adet kükürt atma makinası. Aldığımız iki adet kükürt makinasını çiftçilerimiz henüz kullanmadı çiftçilerimiz kükürt makinesını kullanırsa bir dönüme 15 kg gübre yerine 5 kg gübre atacak. Kükürt makinasını kullanmasanız kükürt makinalarını satarız. Sayın Çiftçilermiz lütfen sizin için aldığımız makinaları kullanın bu makinaları biz sizin için alıyoruz. Bundan hariç taşı toplama makinesi aldık, katı gübre saçma makinası aldık, çok yönlü ekim mübzeri aldık, taş kırma makinası aldık.
İlçe Tarım Müdürü Süleyman Doğan beyle koop kapsamında bir proje hazırladık küçükbaş koyun yıkama makinası aldık. Şu anda makinayı da köylülerimiz kullanmaktadır. Yine ilçe tarım müdürlüğü ile bir makina daha aldık şerit vari mübzer aldık.
Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı varken bizler çiftçimiz rahat gidip ekmeğini eksin, işini yapsın diye izin belgeleri çıkarttırdık kimse sokağa çıkamazken çiftçilerimizi rahatlıkla ekinlerini ekip çalışmalarını yaptı.
Bir şeye çok üzülüyorum Toprak Mahsülleri Ofisimizin kapanmaması için çok çalıştım çok gayret sarf ettim fakat siyasilerden destek alamadım bu yüzden ofisimizde kapandı.
Bu sene pancar yollamaları ilçemizden az miktarda gidiyordu, biz gayretlerimizle fabrikanın müdürü ve yetkilileri ile görüşerek yollama kotamızı arttırdık. Fakat iktidarın ilçe başkanı Sarıkaya’dan yollamalar arttı diye sosyal medayda bir paylaşım yapınca fabrika müdürü de diğer ilçelerden gelen tepkiler yüzünden artan kotamızı yine düşürdü, üzülerek söylüyorum ki Sarıkaya’nın çiftçileri pancarını %10-%20 fire verdirerek götürmek zorunda kaldı.
Su hayattır diyoruz, bizim bir Hasbek barajımız vardı. Bu barajın projesi 1960 yıllarında porjesi yapıldı fakat ne hikmetse rafa kaldırıldı. Biz de çok uğraştık çok çabaladık Hasbek barajımızın ihalesi sonunda yapıldı, inşaat çalışmalarına da başlandı ilçemize hayırlı olsun.
Eski bir barajımız var Yayasaray barajı, bu barajın kapalı sulama sistemine alınması için muhtarlarımızla bir çok kez Ankara’ya gittik siyasilerimizden destek istedik Yahyasaray kapalı sulama sistemi için. Siyasilerimiz destek verdi yatırım programını aldırdık, inşallah önümüzdeki sene Yahyasaray barajı kapalı sistemiyle o bölgedeki Toprakları suyla buluşturacak, Yahyasaray kapalı sulama sistemi faaliyete geçtiğinde bir sürü tarım yatırımcısı o bölgemize gelip tarla kiralayacak ve bir çok alternatif tarım ürünü yetiştirecek. Böylelikle Sarıkaya’nın çevresi değişecek.
Ayrıca ağaçlandırmaya çok önem veriyoruz orman müdürümüz ile beraber muhtarlarımız istediği zaman istediği kadar ağaç temin edip köylerde mini orman çalışması yapacağız muhtarlarımız yer gösterdiği zaman istedikleri kadar ağaç fidesi temin edeceğiz.”dedi.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör konuşmasını tamamladıktan sonra Sarıkaya İlçe Seçim Müdürü Mehmet Bağış başkanlında seçimlere geçildi. Güngör’ün karşısına aday çıkmadığı için tek listeyle girilen seçimde tekrar Şevki Güngör Sarıkaya Ziraat Odası başkanı seçildi.
Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.