Anasayfa / Güncel / Halil Dursun Muhtarlarla Yemekte Buluştu

Halil Dursun Muhtarlarla Yemekte Buluştu

Halil Dursun Muhtarlarla Yemekte Buluştu

Yozgat Pancar ekicileri Kooperatifi başkan adayı Halil Dursun muhtarlara yönelik akşam yemeği verdi. Mehmetoğlulları otelde verilen yemeğe katılım yoğun oldu.

Kooperatifin 2000 yılında kurulduğunu, 2000 yılından 2012 yılına kadar Halil Dursun’un Yozgat Pancar ekicileri Kooperatifi başkanı olarak görevini laikiyle yürüttüğünü belirten Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör, “ bizi mutlu ve mutsuz eden bir şeyler var. Mutlu eden, 2012 yılına kadar bu görevi başkanım yürüttü. En ufak bir soruşturmaya mahalleri kalmadan, tertemiz burayı teslim ettiler. Gel görkü kısa bir süre bu arkadaşlarımız çalıştılar şuanda buraya kayyum atanmak üzere. Sarıkaya’dan da bir arkadaşımız yönetime üyeydi. Bu arkadaşımız oradaki insanların yolsuzluğunu, haksızlığına bir şekilde tahammül edemedi ve o arkadaşımızı onlar bir şekilde satış ettiler. Arkadaşımız kendisi ayrılmadı oradan ve bunu yaparken de ne yaptılar Sarıkaya’ya çok büyük saygısızlık yaptılar. Yozgat Şeker Fabrikası yıllık 400 bin ton pancar işliyor. Bu 9 ilçe 137 köyde yapılıyor ve bununda 200 bin ton’unu Sarıkaya olarak biz veriyoruz. 400 bin ton’un yarısını veren bir ilçeyi birileri yok sayıyorsa o ilçeye de onurlu bir şekilde mücadele etmek düşer.“ dedi.

Seçim dönemi genelde Nisan, Mayıs, Haziran aylarında olduğunu, çiftçilerin boş olduğu dönemlerde yapıldığını fakat yeni yönetimin karşımıza rakip çıkmaz, çiftçide seçime katılmaz gibi düşüncelerle daha seçime bir yıl olmasına rağmen böyle bir karar alındığını belirten Yozgat Pancar ekicileri Kooperatifi başkan adayı Halil Dursun, ” bunlar bir baskın seçim yapmak istiyorlar. 2000 yılında bu kooperatifi 20 kişi Sarıkaya’dan 20 de Sorgun’dan kurucu ortak yazarak kurduk. 12 yıl bu kooperatifin başkanlığını yaptım. Kooperatifimiz kurulalı daha 2 ay gibi kısa bir zaman olmuştu. Samsunda bir toplantıya katıldık. Bütün Türkiye geneli bir toplantı. Orada her kooperatife söz verildi. En son Yozgat olarak bize söz verildi. Bizde kalktık orda görüş ve düşüncelerimizi anlattık. Yılların birikimi vardı. Ben öğretmenlikle birlikte 69 yılında öğretmenliğe başladım. 69 yılında tarıma başladım ve uzun süre hayvancılıkta yaptım. En uzun konuşan ben oldum o toplantıda. Aradan 2 ay geçti ve ben Konya’dan bir teklif mektubu aldım. O günkü Genel Başkan hala şimdi görevinde. Dediki kardeşim biz seni Konya’da Torkunun yönetiminde görmek istiyoruz. Bende şerefle kabul ettim ve hiçbir menfaat gözetmeksizin 2 yıl Konya sekerin yönetiminde bulundum. 2 yıl sonra Panko birlik yönetiminde sıkıntı var ihale komisyonunda bazı yolsuzlukların olduğu kulağıma geliyor. Ben sana inanır sana güvenirim bize şeref vererek panko birliği yönetimine aldı hiçbir aracıyla değil kendi isteğiyle aldı. Gayretim ve çabamdan bana karşı olan güvenlerinden dolayı panko’nun yönetimine girdim ve 10 yılda orda ihale komisyonunu ben yönettim.” dedi.

11 Ağustos Yozgat Pancar ekicileri Kooperatifi başkanlık seçiminde Destek talebinde bulunan Dursun, amacının hizmet etmek olduğunu vurguladı.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GÖZAN VE İBİŞ MAZBATASINI ALDI

Sarıkaya Belediye Başkanlığı’na seçilen Osman Gözan ve Karayakup Kasabası Belediye Başkanlığına seçilen Talat İbiş Sarıkaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.