Anasayfa / Güncel / HER EVE YEŞİL MERCİMEK

HER EVE YEŞİL MERCİMEK

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in geçtiğimiz yıl başlattığı yeşil mercimek üretim projesi kapsamında ilçemiz çiftçilerine yerli tohum desteğinde bulunmuş ve alım garantisi vererek üretime destek olacağını bildirmişti. Hasat döneminde çiftçilerimizden alınan yerli mercimekler paketlenerek satışa hazır hale getirildi.
Başkan Açıkel bu konuda bir adım daha atarak Türkiye’nin en kaliteli yerli mercimeğini önce yetiştiği topraklarda yaşayan Sarıkaya halkının tatması için her haneye bir paket yeşil mercimek dağıtımına başladıklarını duyurdu.
Geçtiğimiz yıllarda yaşanan salgın hastalık döneminde insanoğlunun en büyük ihtiyacının gıda olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştı bu dönemde üretiminde buna bağlı olarak ne kadar önemli bir yere sahip olduğu aşikâr oldu. Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel yapmış olduğu açıklamada konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Türkiye’nin en kaliteli yeşil mercimeğinin Sarıkaya topraklarında yetişiyor. Bizde bu kapsamda Sarıkaya Belediyesi olarak, sözleşme yaptığımız 18 çiftçimize 20 ton yeşil mercimek tohumu dağıtımında bulunmuştuk. Çiftçimize destek olmak ve daha fazla üretim yapmalarını sağlamak amacıyla dağıttığımız mercimek tohumu için alım garantisi de vermiştik. Yeşil mercimeğin ana vatanı ilçemiz olduğu için verimde bir o kadar yüksek oldu şükürler olsun. Bu kapsamda bizde ilimizin yeşil mercimeğini bütün dünyaya tanıtmak amacıyla hem de üretimi teşvik etmek amacıyla yaptığımız bu projede başarıya ulaştığımıza inanıyorum. Bu yüzden belediyemizin üretip markalaştırdığı yeşil mercimeğin tadına bakmaları için her haneye paketlenmiş halde yeşil mercimeğimizi hediye ediyoruz. Şu anda arkadaşlarımız sahada ve hane hane gezerek tüm vatandaşlarımıza ulaşıyorlar. Eminim ki hemşehrilerimiz de kendi topraklarında yetişen bu mercimeklerin tadını çok beğenecekler. İnşallah bu projemizde daha fazla üretim yaparak markalaştırdığımız yeşil mercimeklerimizin güzel ülkemizin dört bir tarafında tanıtımını ve satışını yapacağız. Belki ilerleyen dönemlerde yurt dışı satışı da gerçekleşebilir. Bu projede bizlerle birlikte yer alan çiftçilerimize ve her zaman desteklerini hissettiğimiz kıymetli Sarıkaya’lı hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.
Haber Mustafa Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.