Anasayfa / Güncel / HUBUBAT FİYATLARINA SERT TEPKİ

HUBUBAT FİYATLARINA SERT TEPKİ

Yozgat’ta hizmet veren Ziraat Odası Başkanları Sorgun Ziraat Odası’nda gerçekleştirdikleri toplantıda, açıklanan hububat taban fiyatlarına tepki gösterdiler. Yozgat, Aydıncık, Boğazlıyan, Sorgun, Çandır, Çayıralan, Çekerek, Kadışehri, Sarıkaya, Saraykent, Şefaatli, Yenifakılı ve Yerköy ziraat odaları adına konuşan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Akdağmadeni Ziraat Odası Başkanı Eyüp Elmalı, bu yıl taban fiyata geçen yıla göre sadece yüzde 18,9 oranında zam yapıldığını söyledi.
Açıklanan hububat taban fiyatının prim dahil 11 bin lira olduğunu, bu fiyatın ne üretim maliyetleri, nede %75 i bulan enflasyon rakamları ile bağdaşmadığının altını çizen Elmalı “Bizler ziraat odaları olarak çiftçilerimize bu fiyatı izah edemeyiz, edemiyoruz. Yozgat Ziraat Odaları çiftçilerimize buğdaydan hak ettiği geliri elde etmesi için yoğun çaba harcıyor. TZOB olarak sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a buğday fiyatlarının revize edilmesine yönelik taleplerimizi ilettik” dedi.
Son 10 yılda buğday ekim alanlarında yüzde 17,7 oranında azalma gözüktüğünün altını çizen Elmalı “TUİK verileri hububatta toplam üretimin geçen yıla göre yüzde 5,4 oranında azalacağını gösteriyor. Bu azalma buğday üretiminde kaçış olduğunun göstergesidir. Fiyat revize edilmez ise bu yıl çiftçilerimiz buğdaydan elde ettiği gelirle ailesini geçindiremeyecek ve üretimden daha da fazla kaçış olacaktır” diye konuştu.
Çiftçilerin buğday fiyatlarına çok tepki gösterdiğini, bir an önce bu yanlıştan dönülüp hububat fiyatlarının revize edilmesini beklediklerini vurgulayan Elmalı “Buğday fiyatları ülkemizde üretim yapan her çiftçimizi doğrudan ilgilendiriyor. Bu yılda çiftçilerimiz artan girdi maliyetlerine, yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlara ve artan kredi faiz oranlarına rağmen buğdayını ekerek, üretimini yaptı. Her yıl olduğu gibi bu yılda emeğinin karşılığını almak için hasada başlayan çiftçilerimizin, gözü kulağı günlerdir (TMO) Toprak mahsulleri ofisi tarafından açıklanacak fiyatlarındayken açıklanan fiyatlar büyük hayal kırıklığı yarattı” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.