Anasayfa / Güncel / İMZALAR ATILDI! KÜTÜPHANE YAPILIYOR

İMZALAR ATILDI! KÜTÜPHANE YAPILIYOR

TMO ya ait Sarıkaya Merkezde bulunan misafirhane yıkılarak yerine Yaşayan kütüphane yapılacak.

İlçemizde yapılıp yapılmayacağı uzun zamandır büyük bir soru işareti olan kütüphane için Sarıkaya belediye Başkanı Ömer Açıkel bütün girişimleri sessiz sedasız yapmış ve onayını alacağı günü beklemiş. Yapılacak olan kütüphane için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TMO ve Sarıkaya Belediyesi arasında protokol 26 Temmuz Pazartesi günü Yozgat Valiliği toplantı salonunda imzalandı.
İmza törenine Vali Ziya Polat, Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Toprak Mahsulleri Ofisi Yerköy Şube Müdürü Yaşar Demirtaş, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Çiftçi katıldılar. İmza töreni öncesi Başkan Açıkel yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Sarıkaya ilçemizde İlçe Halk Kütüphanesi yoktu. Sayın Valimiz göreve başladığından günden itibaren her ilçede mutlaka bir tane Halk Kütüphanesi ve özellikle içerisinde çocuk kütüphanesinin de olduğu kadınlarımızın da çocukları ile beraber faydalanabileceği bir kütüphane projesi vardı olmayan ilçelerden bir tanesi Sarıkaya idi. Bizlerin uygun yerler konusunda zaman zaman araştırmalarımız olmuştu. Sayın Valimize bu arazinin müsaitlik durumunu arz ettik kendisi de geldi yerinde gördü. Orada Toprak Mahsulleri Ofisine ait ilçe merkezinde yaklaşık 2300 – 2400 metrekare yüzölçümüne sahip çok güzel bir alanımız var. Bu alanda kütüphane yapabilmemiz için bazı bürokratik işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekiyordu özellikle TMO’nun burayı satması gündemdeydi ama sağ olsun sayın valimiz devreye girdi TMO ile bir iki aydır süren görüşmeler sonucunda orda ki arsanın Valiliğe devredilmesi konusunda bir protokol imzalandı. Valiliğimizle Sarıkaya Belediyesi olarak bu alana kütüphane yapılması ve bu amaçla kullanılması için protokol imzaladık. Ben emeği geçen başta sayın Valimiz ve TMO yetkilileri olmak üzere herkese çok teşekkür ediyorum.”dedi.
Daha sonra Yozgat Valisi Ziya Polat bir açıklama yaptı. Vali Polat açıklamasında şunları dile getirdi; “ Geldiğimiz günden itibaren söylediğimiz gibi her ilçemize güzel bir yaşayan kütüphane hedefi ile devam ediyoruz. Olmayan ilçemizde yeni bir kütüphane olan tadilat gereken ilçelerimizde yenilenen kütüphane hayata geçireceğiz demiştik. Sarıkaya ilçemizde de kütüphanemiz yoktu yer olarak sıkıntımız vardı. TMO’dan yeri tahsis ettik uzun mücadeleler sonrasında TMO’nun yerini Valiliğimize aldık. Aldığımız yeri Belediyemizle birlikte protokol yaparak Kültür Turizm bakanlığının yüzde 50 hibeli yarısını Sarıkaya Belediyesi yarısını Kültür Turizm Bakanlığımızın karşılayacağı kamu eliyle kütüphane projemizi inşallah en kısa zamanda Sarıkaya ilçemize hayata geçireceğiz.
Kadınlarımızın orada eğitimlerini aldığı , çocuklarımızın orada anneleri ile eğitim aldığı zaman geçirdiği bir yer istiyoruz. Sarıkaya ilçemizin tam merkezinde ana caddeye cephe inşallah altına da güzel bir kafe şeklinde yapıp çocuklarımızın, ilçemizin ve vatandaşlarımızın hizmetine açarız.”dedi.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

PARKE TAŞ DÖŞEME VE İNŞAAT BAKIM ONARIM İŞİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI YOZGAT BOZOK ÜNİVERSİTESİ

PARKE TAŞ DÖŞEME VE İNŞAAT BAKIM ONARIM İŞİ YAPI İŞLERİ VE TEKNİK DAİRE BAŞKANLIĞI YÜKSEKÖĞRETİM …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir