Anasayfa / Sarıkaya / İŞ ADAMLARI PAZAR AÇILIŞINDA

İŞ ADAMLARI PAZAR AÇILIŞINDA

Sayın Valimizin daveti üzerine Yozgata gelen Yozgatlı iş damları Pazar günü Yöresel ürünler pazarının açılışına gelerek alış veriş
yapıp pazara destek oldular. Yozgatlı iş adamlarının çoğunluğunu Sarıkayalı İş Adamlarının oluşturması dikkatlerden kaçmadı.

Pazar günü Organik ürünler ve el sanatları pazarının açılışına Yozgat Valimiz Kemal Yurtnaç, Yozgat İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan, Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel, Brokrat ve Siyasi Parti temsilcileri, Yozgat Platformu Başkanı Kazım Ekinci başta olmak üzeri il dışında yaşayan Sarıkayalı iş adamları ve davetlilerle katıldı.
Sunumdan sonra ilk konuşmayı Nurşen Doğan yaptı. Nurşen Doğan Tam bir toplum önderi gibi yaşadığı topraklara ne katabilirim çabası içerisine giren okumuş faydalı bir aydın. Kendisine teşekkür ediyoruz.
Doğan konuşmasında “ Ben Sarıkayada doğdum ve Sarıkaya da büyüdüm. Eğitimimi tamamladıktan sonra Sarıkaya’da öğretmenlik mesleğini sürdürüyorum dedi. Biz bir proje hazırladık. Bu proje İç Anadoluda bir ilk. Biz bu projeye başlarken herkes kendi ve çevresi için bir şeyler yapabilir oldu. Bir ekip oluşturup Sarıkaya da kadınların yaptıkları organik ürünleri satacağı , el işi göz nuru ile yaptığı dantelini el işini satacağı bir mekan oluşturmaktı. Bu fikri Belediye başkanımız Ömer Açıkel ile paylaştığımızda bize destek oldu. Her imkanı bizlere sundu. Bizde çalışmalarımız sonucu bu pazarı kurduk. Başkanımıza teşekkür ediyorum. Sosyal medyada birçok şey alınıp satılıyor. Biz de İç Anadolu organik ürünler ve el sanatları adında bir site yapacağız ve ürünlerimizi burada satacağız. Daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz. Burada benim gördüğüm hanımlar kendileri için üretiyor, isterlerse fazlasını da üretebilirler. Ama satacak pazarlayacak yerleri yok. Burada çalışacakları bir fabrika yok, iş sahası yok, kadınların aile bitçesine fayda sağlayacağı bir imkanları yok. Bizde bu pazarı düşünerek yoğun bir çalışma sonucu kurduk. İnşallah kadınlarımız için faydalı olur. Bu küçük bir adım ama birlikte olursak bu işi daha da ileriye götürebiliriz.”dedi.
Sarıkaya Belediye başkanı Ömer Açıkel yaptığı konuşmada; “Sayın Valimiz önderliğinde Yozgatlı iş adamlarımız ilimizi geziyor. Bu günde Roma hamamı önünde bir kahvaltımız olacaktı, ama hava muhalefeti nedeni ile bu programı gerçekleştirmedik. Bir iki hafta önce kadınlarımızın Pazar açılışını planlamıştık. Bende sabah sayın Valimizi aradım, böyle bir Pazar var ve açılışını da biraz geciktirirsek iş adamlarımızla gelirmisiniz diye, Sayın Valimizde bizi kırmayıp teşrif edeceklerini bildirdi. Bizde açılışı geciktirdik ve sizleri burada ağırlıyoruz. Sayın iş adamlarımızda kadınlarımızın hazırladığı bu eserlerden alırlarsa katkıda bulunmuş olurlar, bizi mutlu ederler. Sayın Valimiz zaten Yozgatlı gibi çalışıyor. Kendisi Yozgatlı olmamasına rağmen 15 Temmuzda 15 dakika sonra sokağa inerek Yozgat halkıyla bir araya gelmiş ve Yozgatlı olduğunu kanıtlamıştı. Dün gece düzenlenen yemekte herkes mikrofonu sırayla alıp Yozgatın neresinden olduğunu söyledi. Burada en ilginç olan iş adamlarının çoğunluğunu Sarıkaya’lı iş adamlarının oluşturmasıydı. Gerçekten de Sarıkaya’dan bir çok iş adamımız var ve Ben onlardan Sarıkaya adına yardım istiyorum. Belediye olarak elimizden geleni yapacağız. Yeter ki yatırımları ilçemize yapsınlar. Sarıkayanın diğer ilçelerden ayıran bir özelliği var. Roma hamamı , bizim bildiğimiz 2000 yıl öncesine dayanıyor. Bu termal su katkısız olarak kullanılıyor. Bu da dünyada en şifalı su demek. Romalılar burasını tedavi merkezi olarak kullanıyorlardı. Bunu dili dışarı çıkmış yılan figürü ıspatlıyor. Ayrıca yunan temizlik tanrısının heykeli de bulundu. Bizim suyumuzla diğer ilçelerden çıkan su çok farklı. Bizim suyumuza soğuk su katılmıyor. Çıktığı derecede kullanılıyor. Bunun anlamı da sıcak suya soğuk su katılmıyor ve termal su özelliğini yitirmiyor. Bizim burada olan Roma hamamının dünyada bir örneği de İngilterede. Benim iş adamlarından isteğim bu eşsiz suyumuzun önemini idrak edip her hangi bir termal kaynak gibi algılamamaları. Yatırımlarının karşılığını fazlaca alacaklarına eminim. Sarıkaya göç veriyor, gittikçe nüfusumuz azalıyor. İş adamlarımız bu termal suya yatırım yaparlarsa hem kendileri kazanır hem de ilçemiz kazanır. Biz gelip geçiciyiz ama Sarıkayalı burada kalacak. Biz elimizden gelen desteği vereceğiz. Yeter ki yatırım yapın bütün gücümüzle desteğe hazırız.”dedi.
Sarıkayalı iş adamı Yozgat Platform, Platform Başkanı Kazım EKİNCİ bir konuşma yaptı. Ben Sarıkayalıyım bende ev sahibi sayılırım. Ben Sarıkaya’nın bin hane olduğu zamanı bilirim, Sarıkaya kaplıcalarını ilk hali olan ahşap olduğu zamanı bilirim. Sanayiciyiz iş adamıyız. Burada bacasız bir fabrika var. Bundan dört yıl önce Roma hamamı ile ilgili bir çalışma yaptık. Tur operatörleri, Turizimcilerler ve Tarih Profosörlerini bir araya getirdik. Sarıkayanın Roma hamamı ile gelişmesi için hazırladığımız çalışmayı sunduk fakat bir sonuç alamadık. Bu konunun takipçisi olarak çalışmamızı Sayın Valimize sunacağız ve birlikte Sarıkaya Roma hamamının tanıtımı için çalışacağız. Ikinci bir konuda Kınalı Hasan anıtı. Daha önce Kaymakamımız Yasin Özcan ile bu konuyu görüştük. Benim doğduğum yere Karayakup kasabasına Kınalı Hasan anıtını muazzam bir şekilde yaptırırsak. Bu değeri de kullanabiliriz. Çanakkale her zaman yoğun bir turist akınına uğruyor. Bizde Roma hamamı ile birlikte Kınalı Hasan anıtını da kullanarak Sarıkayayı Turizm cennetine çevirebiliriz. Bir konuda yöresel ürünler; biz Yozgat tanıtım günleri yaptığımızda bize soruyorlardı sizin yörenize ait ürününüz yok mu diye. Kadınlarımızın hazırladığı bu ürünleri tanıtım günlerinde kullanabiliriz. Bu yüzden Kadınlarımıza da teşekkür ediyorum.”dedi.
Konuşmalar ve açılış töreni bitikten sonra iş adamları Kadınlarımızın hazırladığı el emeği göz nuru eserlerden alarak pazardan ayrıldılar.
Roma hamamına giden kafile burada da biraz gezdikten sonra hatıra fotoğrafı çektirip ilçemizden ayrıldılar.

 

IMG_5974 IMG_5967 IMG_5960 IMG_5959 IMG_5887 IMG_5895 IMG_5903 IMG_5907 IMG_5910 IMG_5947 IMG_5954 IMG_5955

 

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ACAR DONDURMA AÇILDI

Acar dondurma işletmecisi Yasin Aktan dondurmanın bir kültür olduğunu ifade ederek şunlarıkaydetti; “dondurmacılık bizim baba …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.