Anasayfa / Sarıkaya / İSTİMLAKLAR İÇİN 7,5 MİLYON AYRILDI

İSTİMLAKLAR İÇİN 7,5 MİLYON AYRILDI

otelRoma Hamamı kazıları devam ederken ilk olarak Miting alanına bakan mimar sinan caddesinde Belediyenin yaptığı ve esnafa sattığı yerler istimlak edilmişti. Burayla birlikte il özel idaresine ait bina yıkılmış ve altından kilise çıkmıştı. Daha sonra Sarıkaya kaplıcaları Motel ve Vali konağının yıkım kararı çıkmıştı. Birinci dereceden sit alanı ilan edilen Baran caddesindeki binaların istimlak edilip yıkımı gündeme gelmişti. Ak Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül buralarında istimlak edilip yıkılacağını açıklamıştı. Fakat o zamanlarda hükümet kurulamadığı için kaynak sıkıntısı olduğunu belirtmişti, Akgül kaynak aktarımı yapılır yapılmaz istimlak işlemine başlanacağını söylemişti. Sarıkaya Kaymakamlığının takip ettiği Roma Hamamı projesi Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ ve Milletvekilimiz Abdulkadir Akgül’ünde bilgisi dahilinde yürütülmekteydi. Hazırlanan proje önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve Milletvekilimiz Abdulkadir Akgül’e sunuldu. Proje Turizm ve Kültür Bakalığına sunuldu fakat bu bakanlığın bütçesi yetersiz olduğundan proje Kalkınma Bakanlığına iletildi. Kalkınma Bakanlığı Türkiye’nin kalkınması için büyük bir bütçeye sahip bir bakanlık olduğundan Sarıkaya’nın kalkınması da Roma Hamamına bağlı denildi.
Aralık ayında yaptığımız haberde Kalkınma Bakanı Yozgata geldiğinde proje kendisine sunulacak ve kaynak alınacak demiştik. Sarıkaya kaymakamlığının hazırladığı proje Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ , Milletvekilimiz Abdulkadir Akgül ile birlikte Sayın Valimiz Abdulkadir Yazıcı beyin Birifingiyle Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a anlatıldı. Kalkınam Bakanımızın da konu ile ilgili ön bilgisinin olduğundan ilk kaynak olarak 7,5 milyon lira kaynak aktardı. Ve müjdeyi son gün verdi. İlimizin geleceğine yön verecek olan “Yozgat Kalkınma Vizyonu Çalıştayı” sonuç değerlendirme toplantısı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz Milletvekilleri Abdülkadir AKGÜL , Ertuğrul Soysal ve Yusuf Başer’in, Valimiz Abdulkadir Yazıcı katılımıyla gerçekleştirildi.
Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı’dan Roma Hamamı hakkında brifing alan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, projenin turizm açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak 7,5 milyon TL’lik bir kaynak ayrımı yapıldığını belirtti.
Roma Hamamında yapılan çalışmalar hakkında Yozgat Valimiz Abdulkadir Yazıcı’nın kendisine aktardığı bilgileri dinleyen Bakan Yılmaz, projenin turizm açısından son derece önemli olduğunu vurgulayarak, Sarıkaya’da bulunan Roma Hamamı ile ilgili 7,5 milyon TL’lik bir kaynak ayrımı yapıldığını belirtti.
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Yozgat’a yapılan devlet yatırımları ve programlanan yatırımlar hakkında konuştu. Yozgat’ın çok önemli değerleri olduğunu ifade eden Yılmaz, tarihi varlıklarına dikkat çekerek, Sarıkaya’da bulunan Roma Hamamı projesini destekleyeceklerini ifade etti. Kalkınma bakanlığından anınan 7,5 milyon lira İl Özel idaresine aktarıldıktan sonra Valilik ve İl Özel idaresi değer tespit komisyonu ve bilir kişi fiyat araştırması yapıp değer biçecek.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.