Anasayfa / Sarıkaya / İSTİMLAKLARDA SON NOKTAYA GELİNDİ

İSTİMLAKLARDA SON NOKTAYA GELİNDİ

Sağlam kaynaklardan edinilen bilgiye göre; Roma hamamı etrafındaki 1. derecede sit alanı ilan edilen Baran Caddesindeki
Roma hamamına paralel binaların istimlakı bu ay içerisinde karara bağlanıp önümüzdeki yakın zamanda yıkılacak.

İlçenin geleceği açısından öncelikli bir öneme haiz olan antik roma hamamı artık Türkiye’in gündeminde. Arkeolojik kazıları devam eden tarihi yapının tanıtımı için hem Kaymakamlık hem de Belediye Oran Kalkınma Ajansından hibe aldı. Bu gelişmenin meyveleri hemen kendini gösterdi Antalya’da yapılan Yozgat Tanıtım Günlerinde fuarın ilgi odağı Antik Roma Hamamıydı. Bununla beraber tarihi roma hamamının ziyarete açılabilmesi için Kültür Bakanlığı Ören Yerleri Şube Müdürlüğü Sarıkaya ya gelerek yerinde incelemeler yaptı ve roma hamamının hâlihazır haritasını çizdirerek ören yeri kapsamına alınması için ilk adımı attı.
İlçemizin olduğu kadar Yozgat’ın ve Türkiye’in kalkınmasına katkı sağlayacak olan tarihi roma hamamının etrafının açılarak daha güzel bir görünüm sağlanması ve yeni eserlerin ortaya çıkması için gerekli. Bu nedenle yetkililer çalışmalarını sürdürüyorlar. Edindiğimiz bilgilere göre Kültür Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığı yapılacak çalışmalar için bütçe ayırma konusunda belli bir mesafe aldı. Çok yakın bir zamanda yapılacak olan Yozgat Kalkınma Çalıştayı’nın en önemli gündem maddelerinden birisi de Antik Roma Hamamı olacak. Çalıştay’ın ardından Roma Hamamına paralel binaların istimlakı ve yıkım kararı verilecek.
Sarıkaya Kaymakam-lığının sürdürdüğü proje Kalkınma bakanı bu ay Yozgat’a geldiğinde Bakana sunulacak. Adalet Bakanımız Bekir Bozdağ ve Yozgat Milletvekilimiz Abdulkadir Akgül’ün de çaba ve desteği ile yapılacak çalıştay da roma hamamı etrafındaki binaların istimlakı için son nokta konacak. Kalkınma Bakanlığı ayrılan parayı Kültür Bakanlığına ardında da İl Özel idaresin aktardığı zaman istimlaklar zaman geçirmeden yapılıp yıkım işlemi tamamlanacak.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YÜKSEKOKUL ÖĞRENCİLERİ ÖNLÜK GİYDİ

Sarıkaya Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu öğrencileri için Efdal Park’ta önlük giyme programı düzenlendi. Programı Belediye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir