Anasayfa / Güncel / KURBANLA BAYRAMI YAKLAŞTI

KURBANLA BAYRAMI YAKLAŞTI

Kurban bayramına sayılı günler kala bir çok vatandaşımız kurban kesme telaşı içerisinde. Bizde dini açıdan kurban kesmek ve sevabından tam olarak faydalanmak için ilçe Mügtümüz Zühdü Elveren hocamızdan kurban ile ilgili bilgi aldık.
Müftü Zühdü Elveren Yöre Haber muhabirine kurban bayramı ve kurbanlıklar hakkında bilgiler verdi. Bizde sizlere Müftü Elverenin açıklamalarını aynen aktarıyoruz.
Sarıkaya İlçe Müftüsü Zühdü Elveren Açıklamalarında şunlara değindi; Yüce Rabbimizin inananlara rahmet, huzur ve mutluluk vesilesi olarak ikram eylediği Kurban Bayramına kavuşmanın sevincini yaşıyoruz. Kurban; Allah’a teslimiyetin, itaat, sadakat ve kubriyetin sembolüdür. Rabbimize, birbirimize, iyiye, doğruya yakınlaşmayı ifade etmektedir. Bayramlar ise, müminlerin arasındaki sevgi bağlarını güçlendiren önemli fırsatlardır. Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren paylaşma ve dayanışma günleridir. Bayramlar hep beraber yaşanırsa sevinçler çoğalır, gönüller muhabbetle dolar. Bu itibarla, bayram vesilesiyle anne-babalarımızı, dost ve akrabalarımızı ziyaret edelim. Yetim, öksüz, mazlum ve muhtaçlara bayram sevincini tattırmaya çalışalım. Çocuklarımızı da bayramın coşkusuyla buluşturarak onların zihinlerinde kalıcı hatıralar bırakalım. Kurban kesimi bir ibadet olduğuna göre bu konuda uyulması gereken bazı kurallar da söz konusudur. Bunlara uyulmadığı takdirde ibadet; bazı durumlarda geçersiz, bazı durumlarda ise eksik olabilmektedir. Bu hususlarla ilgili olarak bazı hatırlatmalarda bulunmamız münasip olacaktır. Kurban olarak ancak koyun, keçi, sığır, manda ve deve kesilebilir. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurbanlık hayvanlarda, devenin 5; sığır ve mandanın 2; koyun ve keçinin ise 1 yaşını doldurması şarttır.
Koyun veya keçi sadece bir kişi adına kurban edilir. Deve, sığır ve manda ise bir kişiden yedi kişiye kadar ortak olarak kurban edilebilir. Bu durumda her bir kişinin hissesi yedide birden aşağıya düşmemelidir.
Kurban edilecek hayvan sağlıklı ve organları tam olmalıdır. Hayvandan beklenen maksadı tümüyle yok eden veya değerini azaltan kusurlar, hayvanın kurban olmasına engel teşkil eder.
Aşırı hasta, yürüyemeyecek kadar zayıf veya topal, bir ya da iki gözü kör, boynuzlarının biri veya ikisi kökünden kırık, kulaklarının veya memelerinin yarısı kesik, dişlerinin çoğu dökülmüş olan hayvanlar kurban olmaz.
Boynuzsuz veya boynuzunun bir kısmının kırık olması, bir kulağının delik veya yırtılmış olması, hafif hasta ve hafif topal olması hayvanın kurban edilmesine engel değildir.
Etinden ya da hizmetinden yararlanmak amacıyla kısırlaştırılmış/iğdiş edilmiş hayvanlar da kurban olarak kesilebilir.
Yukarıdaki hususlara dikkat edildiği ölçüde daha sağlıklı bir kurban kesimi gerçekleştireceğimize inanıyorum.”dedi.
İlçe Müftüsü Zühdü Elveren Sarıkaya halkının kurban bayramını kutlayarak, bir de bayram mesajı yayınladı. Elveren mesajında; “Bu duygu ve düşüncelerle, ilahi vahyin merkezi Mekke-i Mükerreme’de ve Peygamberimizin aydınlattığı şehir Medine-i Münevvere’de bulunan, Arafat’ta vakfeye duracak olan bütün hacılarımızın, aziz milletimizin ve yeryüzündeki bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Kurban Bayramı’nı yürekten tebrik ediyorum. Mübarek bayram günlerinin Sarıkayamız başta olmak üzere yeryüzünün her yerine huzur ve esenliğin hâkim olduğu bir dünyanın inşasına vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.