Anasayfa / Güncel / MUHTARLARIN ÇABASI YANIT VERDİ

MUHTARLARIN ÇABASI YANIT VERDİ

Bundan yaklaşık bir buçuk sene önce Sarıkaya 1 nolu Sağlık ocağı’nın yıkılıp yerine yenisinin yapılma planı vardı. 1 nolu Sağlık ocağı eski ve kullanılamaz olduğu için tadilatla tamir edilemediği ortaya çıkınca 1 nolu Sağlık ocağı’nın hizmet binası geçici olarak Sarıkaya Devlet hastanesinin boşalttığı bina alınmıştı. 1 nolu Sağlık ocağı’nın ise yerine yenisi yapılması planlandı. Fakat o zamanlar 1 nolu Sağlık ocağının yeri konusunda bir çelişki yaşandı. Birtakım çevreler sağlık ocağını Kayapınar ve Hürriyet mahallesi arasındaki bir yere inşaa ettirmeye çalıştı. Fakat Sarıkayalı Muhtarlar 13 bin kişinin mağdur edileceğini öne sürerek bir çalışma başlattılar. Bu çalışma sonunda meyvesini verdi ve 1 nolu Sağlık ocağı tekrar eski yerine yapılasına karar verildi. 30 Ekim 2019 yılında bir haber yapmıştık. İlçemizdeki mahalle muhtarlar konuya tepkilerini göstermek için gazetemize gelerek bir açıklama yapmışlardı. Muhtarlarımızın açıklamaları şu şekildeydi;

Gazetemizi ziyaret eden Kaplıca Mahallesi Muhtarı Bülent Öztürk, Beyazıt Mahallesi Muhtarı Recep Kandraz, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Etem Can, Şekerpınar Mahallesi Muhtarı Yılmaz Çetin ve Osmangazi Mahallesi Muhtarı Nafiz Şahin gazetemize toplu olarak verdikleri demeçte şunları söyledi; “1 nolu sağlık ocağından 13 bin kişi faydalanıyor, Hürriyet’e yapılması düşünülüyor. Burada yaklaşık 600 kişi var buradaki mahalle sakinlerini memnun edecekler, 13 bin kişiyi mağdur edecekler. Köylerden gelen binlerce vatandaş sağlık ocağına gidiyor, oradan hastaneye gidiyor. SGK da işi oluyor Sağlık ocağında işi oluyor. Kan tahlili verecek öğleden sonra sonuç alacak, Hürriyet Mahallesine mi gitsin iki kez. Çarşıya uzak. Hepimizin çocuğu var okullar sağlık raporu istiyor. Önce çocuk sağlık ocağına aile hekimine gidecek sonra diş muayenesi için hastaneye gidecek. Çocukları büyük açıdan sıkıntıya sokarlar. Adliyeyi zaten uzağa yaptılar. Birde Sağlık ocağını oraya yaparlarsa temelli mağdur olacak vatandaş. Yeni doğan çocuklar 3 yaşına gelene kadar aşı oluyor. Bu hizmet sadece sağlık ocağında var. Vatandaş aracı yoksa nasıl gidecek. Bir anne kucağına alıp çocuğunu o soğukta Hürriyete mi gitsin. Taksi tutacak parası yoksa ne yapsın. Belediye veya özel dolmuşu mu beklesin kışın soğukta -10 derecede, bunu hangi vicdan kaldırır. Dediler. Muhtarlar bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Belediye meclisinde karar alınmış deniyor. Bunu anlamak mümkün değil. 300-500 kişiyi memnun edeceğim diyerek 13 bin kişiyi mağdur etmek hiç bir vicdana sığmaz. Bu yanlıştan bir an önce dönülsün. Yoksa Köy Muhtarları da dahil olmak koşuluyla Ankara’ya Cumhurbaşkanına yanına çıkacağız. Gerekli şikayetlerimizi ilk ağızdan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ileteceğiz. Demişlerdi.

Haberimizden sonra zamanın Kaymakamı Yasin Özcan devreye girerek konunun takipçisi olacağını bildirmişti. Şimdi ise yeni 1 nolu Sağlık ocağı ve 112 çağrı merkezi olarak kullanılacak güzel bir bina yapılıyor. Yaz ayları gibi ise hizmete girmesi planlanıyor.

Sarıkaya Kaymakamlığının yaptığı açıklamaya göre; İlçemizde yapımına devam edilen modern sağlık tesisinin 2021 Haziran ayında hizmete açılması planlanıyor.

İlçemiz Şekerpınar Mahallesinde bulunan eski 1 nolu Toplum Sağlığı Merkezi hizmet binası ve lojmanları kullanılamaz durumda olduğu için Yozgat Milletvekilimiz Sayın Av. Yusuf Başer’in 8 Kasım 2019 tarihinde ilçemizi ziyaretinde müjdesini verdiği Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunun yapımı tüm hızıyla devam ediyor.

12 Aralık 2019 tarihinde ihalesi yapılan Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu olarak, 1205 metrekare kapalı alana sahip olacak olan tesiste, 6 aile hekimliğinden oluşan Aile Sağlığı Merkezi, 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu bulunacak. Tesisin 2021 yılı Haziran ayında tamamlanarak halkın hizmetine sunulması planlanıyor.

Kaymakam Selami Işık, “Sarıkayalı hemşerilerimizin hizmetine sunulacak bu sağlık tesislerinin 2021 Haziran ayında bitirileceğini ve vatandaşlarımızın bu sağlık tesisleri ile daha konforlu ortamda daha güzel hizmet alacağını ifade ederek, ilçemize hayırlı olmasını temenni ediyor, emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Sarıkayalı muhtarların girişimleri ve Yozgat Milletvekilleri Bekir Bozdağ ve Yusuf Başer’in gayretleri ile Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu hizmete açılacak. Sayın Milletvekillerimiz başta olmak kaydıyla emeği geçen herkese Sarıkaya halkı adına teşekkür ederiz.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

CAMİLERİMİZ ÜÇ AYLARA VE
RAMAZAN’A HAZIR

İlçemize bağlı Boyalık Köyü Camii üç aylara ve Ramazan’a hazır. Komple bakımdan geçen camimizi ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir