Anasayfa / Güncel / ÖĞRENCİ SERVİSLERİ DENETLENDİ

ÖĞRENCİ SERVİSLERİ DENETLENDİ

İlçemizde okul servis araçlarına yönelik Sarıkaya Kaymakamlığı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sarıkaya Kaymakamlığı İlçe Jandarma Komutanlığı ve Sarıkaya Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından ortaklaşa öğrenci taşıyan taşıma servislerine denetim yapıldı.
Araçların teknik donanımları, emniyet kemerleri, araç içi kamera, okul servisi olduğunu gösterir özel işaret ve stop lambaları kontrol edilirken sürücülerin de belgeleri incelendi.
Kontrollerde ayrıca araç içerisinde sivil kişilerin olup olmadığını, fazla öğrencinin taşınıp taşınmadığına da bakan ekipler, özellikle aracın arka bölümünde okul taşıtı ibaresinin yazılı olup olmadığını, araçların cam ve pencerelerinin kilitli durumunu ve sürücü tarafından aracının kapılarının otomatik açılıp açılmadığını kontrol edildi.
Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri taşıma yapan okul servislerinin uyması gereken kural ve davranışları gazetemiz muhabirine şöyle aktardı; “Okul servisi, öğrenci taşımacılığı, yapacak olanlar ilgili mevzuatlarca belirlenen standartta araçla taşıma yapmak zorundadır.
Okul servisi yapacak taşıtların arkasında “Okul Taşıtı” yazısı yönetmeliğin belirlediği standartlarda bulunması gerekmektedir. Araç arkalarında öğrencilerin iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunmalı ve bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle “Dur” yazısı okunacak şekilde tesis edilmiş olmalı, lambanın yakılıp söndürülmesi tertibatı fren lambaları ile ayrı olmalıdır. 2918 sayılı Trafik Kanuna (Madde 75) göre Okul taşıtlarının öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında “Dur” işaretini yaktıkları hallerde bütün araçların durması zorundadır. Araç tescil belgesinde yazılı olan yer adedi aracın içerisine görülebilecek bir yere yazılmalı sabit şekilde monte edilmelidir. Taşıtlarda her öğrenci için bir emniyet kemeri bulunmalı, taşıma esnasında görüntü ve müzik sistemleri kullanılmamalıdır.
Okul servis araçlarında, öğrencilerin kolayca yetişebileceği camlar ve pencereler sabit olmalı, iç düzenlemesinde demir aksam açıkta olmamalı, varsa yaralanmaya sebebiyet vermeyecek yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Araçlarının kapıları şoför tarafından açılıp kapatılabilecek şekilde otomatik (Havalı, Hidrolikli v.b.) olabileceği gibi; araç şoförleri tarafından elle kumanda edilebilecek şekilde (Mekanik) de olabilir. Otomatik olduğu takdirde, kapıların açık veya kapalı olduğu şoföre optik ve/veya akustik sinyallerle intikal edecek şekilde olmalıdır.
Araçlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı ve 6 ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların, cinsine göre, periyodik muayeneleri de yaptırılmış olmalıdır. Okul servis aracı olarak kullanılacak olan araçların 12 yaşından büyük olmalıdır. Gerektiği hallerde ilgili meslek odası, okul veya işyeri ve öğrenci velileriyle haberleşebilmek için telsiz veya mobil telefon bulunmalıdır. Araçlarında Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik ile Karayolları Trafik Yönetmeliğinde belirtilen standart, nitelik ve sayıda araç, gereç ve malzemeler (ilk yardım çantası, Yedek malzeme ve takımlar, Reflektör, Yangın söndürme cihazı vs) her an kullanılabilir durumda bulundurulmalıdır.”denildi. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ARKADAŞLARI METE’Yİ ASKERE UĞURLADI

Ülkemizin gençleri yaşları geldiği zaman vatani görevini yapmak için askere büyük bir heves ve şevk …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.