Anasayfa / Güncel / OKSİJEN ADAMDAN YENİ BULUŞ

OKSİJEN ADAMDAN YENİ BULUŞ

Oksijen adamın buluşuyla fidanlar kurumuyor. Yıllardır başta Sarıkaya ilçemiz olmak üzere Çayıralan , Sorgun, Boğazlıayn, Akdağmadeni ve çevre ilçelerde binlerce fidanı toprakla buluşturan ve gazetemiz yazı işleri müdürü Mustafa Tek tarafından “Oksijen Adam” lakabını alan Abdullah Karataş, bulduğu yeni buluşla diktiği fidanların % 90’ı kurumadan tutuyor.
Diktiği fidanları naylon mantolama sistemi ile kaplayan Abdullah Karataş gazetemize bu sistemi nasıl bulduğunu anlattı.
Daha önce diktiği bir fidanın dibine rüzgarın naylon poşet getirdiğini dile getiren Karataş; “bu naylon fidanın altındaki toprağın yarısını kaplamış, fidanın bir bölümü kurumaya yüz tutmuşken, naylonun bulunduğu bölgeye bakan fidan ise kurumamıştı. Bunu gözlemledikten sonra bende kendim geliştirerek fidanları naylonla mantolama sistemini yaptım” dedi.
Nasıl yaptığı hakkında açıklamada bulunan Oksiyen Adam Abdullah Karataş fidan dikişini şöyle anlattı: “Önce fidan için bir çukur kazıyorum. Her fidan için 15 litre su hazırlıyorum. Bu suyun 5 litresini fidanı dikeceğim çukurun içine döküyorum. 10 litre suyu da fidanı diktikten sonra üzerine döküyorum. Toprak suyu çektikten sonra üzerine tekrar toprak atıp, ardından üst yüzeyi naylonla kapladıktan sonra tekrar üzerine toprak atıyorum. Bu sayede suyun buharlaşması önlenmiş oluyor. Bu şekilde diktiğim fidanlarda % 90 başarı elde ettim. Bundan sonraki tüm dikimlerimi bu şekilde yapacağım” dedi.
BOZOK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ DE BULUŞUMU YAKINDAN TAKİP ETTİLER
Naylon Mantolama yöntemi ile fidan dikimi hakkındaki buluşuyla ilgili olarak Bozok Üniversitesi öğretim görevlilerinin de yakından kendisini takip ettiklerini dile getiren Karataş; “buluşumla ilgili olarak geldiler. Yerinde incelemelerde bulundular. Ve bana teşekkür ettiler” dedi.
2022 yılında 35 Bin adet fidan bağlantısı yaptığını gazetemize aktaran Abdullah Karataş; “bunun 13 Bini geldi. 3 Binini bizzat kendim diktim. 10 Binini ise dağıttım. Yine Kasım ayı içerisinde 5 Bin adet daha gelecek. Çayıralan ilçemizde de bir çok köyde dikim gerçekleştirdik. Diğer ilçelerdeki kurumlar talep etmesi halinde fidan temin edebilirim” dedi. Haber merkezi

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.