Anasayfa / Sarıkaya / OTO PAZARI HAYIRLI OLSUN

OTO PAZARI HAYIRLI OLSUN

Sarıkaya İlçesine Pazar günü kurulan oto pazarına ilgi büyük oldu. İlk gün olmasına rağmen
pazarlıklar kıran kırana geçti. Ilk gün yaklaşık 30 araç el değiştirdi.

 

Sarıkaya oto pazarı uzun süredir gündemdeydi fakat bir türlü gerçekleşmiyordu. Esnaf Sanatkarlar odası başkanı Necati Polat Galerici esnaflarla buluşarak oto pazarı meselesini masaya yatırdı. Oto pazarı için en uygun zamanı Pazar günü olarak belirleyen galerici esnafımız yer içinde Pazar yerini seçti. Aynı gün Belediye Başkanımız Ömer Açıkel’de oto pazarı için olur verdi ve İlçe Kaymakamımız Yasin Özcan’ın da oluru ile ilk Oto Pazarımız 19.03.2017 Pazar günü Kaplıca mahallesindeki Pazar yerinde kuruldu.
Cumartesi akşamdan oto galericiler araçlarını oto pazarına çekerek yerlerini aldı. Sabah saatlerinde ise ilçe halkı da araçlarını getirerek satışa sundu. Daha kurdele kesilip açılış yapılmadan üç araç saat 9 da el değiştirdi. İlçe Kaymakamı Yasin Özcan, İlçe Belediye Başkanı Ömer Açıkel, İlçe Jandarma Komutan Adem Yeleğen, Esnaf Sanatkarlar odası başkanı Necati Polat pazarı gezerek vatandaşa ve galerici esnafımıza hayırlı satışlar diledi. Protokol, Muharrem Günal’ın yaktığı bakır semaverden çay içerek biraz sohbet ettiler. Kurbanlığın gelmesi ile resmi açılışın yapılması için pazarın girişine geçildi. Dualar eşliğinde kurban kesilerek Şerefli Türk askerine Sarıkaya İlçe Jandarma Komutanlığı) na gönderildi. Yapılan hayır duasının ardından Esnaf odası başkanı Necati Polat bir konuşma yaptı. Polat konuşmasında; “ inşallah Sarıkayamız için hayırlı olacağına inandığım Oto pazarımızın açılışını yapıyoruz. Buralara gelene kadar çok çalıştık. Bu kalabalık beni çok sevindirdi. Esnafımız halkımız doldu taştı. Devamının geleceğinden şüphem yok. Şu anda 350 aracı geçkin bir katılım var. Bu rakam gün geçtikçe artacak. Şu an ilk pazarımız olduğu için bazı eksiklerimiz var. Bundan sonraki pazarlarımız daha profosyonel olacak çünkü eksiklerimizi gördük. Eksiklerimizi gidereceğiz. Mesela esnaf sanatkarlar odası olarak araçların özelliklerinin yazılabileceği kartonlar bastırıp araç sahiplerine dağıtacağız. Böylelikle vatandaş gezerken aracın fiyatını km’sini özelliklerini görecek. O şekilde araç sahibi ile irtibata geçecek. Sözlerimi bitirirken bizleri burada yalınız bırakmayan başta değerli protokolümüze ve esnaf arkadaşlarıma teşekkür ederim.”dedi. Belediye Başkanımız Ömer Açıkel ise pazarın hayırlı olmasını dileyerek esnaf ve vatandaşlara hayırlı kazançlar diledi. Açıkel “ Galerici esnafımız ve Esnaf Sanatkarlar odası böyle bir Pazar kurulmasını tarafımıza iletti. Bizde Kaymakam Beyin olurları ile Pazar günleri Pazar yerini oto pazarı olarak kullanılması için tahsis ettik. İnşallah birbirimizi kırıp incitmeden hayırlı pazarlar olur.”dedi.
Pazar açılışı yapıldıktan sonra ticarete devam edildi. İlçe Esnaflarından Cemal Koçak gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi. Bu oto pazarı ilçemiz için çok yerinde bir karar oldu. Vatandaşlarımız Pazar günlerinde çeşitli ilçe ve illere oto pazarına gidiyordu. Şimdi ilçemizde büyük bir Pazar var. Biz Uğur oto galeri olarak 5 araç sattık. 2 araçta aldık. Sattığımız 4 araç ilçe dışına gitti. Çandır, Çayıralan ve Boğazlıyan’dan gelen vatandaşlara satışımız gerçekleşti.”dedi. Bir çok pazarlığın gerçekleştiği oto pazarında 25-30 arasında araç el değiştirdi. Yürekli Otomotiv sahibi Uğur Yürekli ise ben 2 araç sattım biri Boğazlıyan biri ilçe içine gitti. Çok memnunuz bundan sonraki pazarlardan umutluyoz.” diye konuştu.
Erdal Otomotiv sahibi Hacı Erdal ise biz pazarın kurulacağını kesin olarak öğrendiğimizde diğer ilçelerdeki esnaf arkadaşlarımıza burada Pazar kurulacağını söyledik. Arkadaşlarımızda bizi kırmayıp geldiler ilçe dışından galerici esnaflarımızdan gen 6 arkadaşımızdan dördü ilçemizden araç aldılar. Bizleri çok sevindirdi bu olay. Kaymakamımıza Belediye başkanımıza ve Esnaf Sanatkarlar odası başkanımıza teşekkür ediyoruz.”dedi. Galerici esnaflarımızdan Mert kaan otomotiv işletmecisi Mehmet Günal ise yaptığı açıklamada “İlk pazarımızda hava soğuktu fakat kalabalık gayet güzel vatandaşın ilgisi yoğun yabancı simalarda var özellikle yakın ilçelerden gelen bayağı insan var bunlarda bakıcı değil çoğu alıcı bu gün epey pazarlık yapıldı. Satışlar güzel çoğu esnafımız dükkanında bir iki ayda satamadığı aracı sattı. Bizde bir araç sattık. Pazar ilk günü olmasına rağmen bereketli geçti. Umutluyuz inşallah devamı da böyle dolu geçer”dedi.
Sarıkaya’dan bazı galerici esnafının pazara gelmemesi dikkatlerden kaçmadı. Galerici esnafı bu isimleri belli olan galericilerin neden gelmediğini merak ettiğini bildirdiler.

IMG_5096 IMG_5143 IMG_5157 IMG_5177 IMG_5185 IMG_5203

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

TARIM ATÖLYESİ GÖZ DOLDURDU

Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin Karayakup Kunalı Hasan okulu organik tarım atölyesinde incelemelerde bulundu. Kaymakam Serin’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir