Anasayfa / Güncel / PAKET SERVİS DÖNEMİ BAŞLADI

PAKET SERVİS DÖNEMİ BAŞLADI

Yeni Korona Virüs Tedbirleri Kapsamında Lokanta, Restorant ve Kafelerde Paket Servis Dönemine Geçildi. İlçemizde Nüfus Azlığı ve Korona Virüs
Salgını Nedeniyle Müşteri Bulmakta Sıkıntı Çeken Lokanta İşletmeleri ise Paket Servis Hizmetiyle İşlerinin Durma Noktasına Geleceği Görüşündeler.

Korona virüs salgınının tekrar artış göstermeye başlamasıyla birlikte yeni tedbirler alınmaya başladı.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında 17 Kasım Salı günü toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10:00 ile 20:00 saatleri arasında sadece paket servis veya gel al hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.
Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmalarınca saat 20:00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek.
Haziran ayında normalleşme süreciyle birlikte tekrar açılan lokanta işletmeleri ise yaz döneminde beklenen hareketliği bulamamıştı. Faturalarını ödemekte zorlanan lokanta işletmelerine ise yeni kısıtlamalar getirildi. Alınan tedbirler doğrultusunda Lokanta işletmeleri sadece paket servis veya gel al hizmeti verebilecek.

burhan uyar

BEYZADE RESTAURANT


Paket servis uygulamasının İlçemizde uygulanmasının zor olduğunu ifade eden lokanta işletmecisi Burhan UYAR “Normalleşme süreci ile birlikte iş yerlerimizi tekrar açabilmiştik. Fakat İşlerimizin en iyi olduğu yaz döneminde bile işlerimiz çok iyi olmadı. Kış mevsimine yaklaşmamızla da birlikte işlerimiz yok denecek kadar azaldı. Yeni alınan tedbirler kapsamında ise artık paket servis veya gel al hizmeti vereceğiz. Bu uygulamayı ise İlçemizde gerçekleştirmek zor. Büyük şehirde vatandaş işten döndüğü zaman mecburen yemek siparişi veriyor. İlçemizde ise yeteri kadar nüfusumuz yok. Sipariş olsa da çok nadir olur. Önceki tedbirlerde de dükkanlarımızı 3 ay gibi bir süre kapatmıştık. Esnaflarımız kiralarını, vergilerini ve faturalarını ödemekte çok zorlanmıştı. Salgının ikinci döneminde işletmelerimize tekrar sınırlamalar getirildi. Sarıkaya gibi İlçelerin büyük şehirlerle aynı kefeye konmaması gerektiğini düşünüyorum. Biz Beyzade Restorant olarak bir deneme sürecine girdik, paket servis ve gel al sistemi ile dayanacağımızı zannetmiyorum. Ama dayanacağımız sürece işletmemizi açık tutacağız. 10-15 gün bir deneme sürecimiz var. Eğer maliyetlerimizi kurtarabilirsek işletmemizi açık tutacağız. Fakat işçi sigorta vergi ve diğer masraflarımızı kurtaramazsak işletmemizi üzülerek te olsa kapatacağız. Allah herkese yardım etsin, pandemi süreci gerçekten de zor bir süreç.”dedi.


UYAR KEBAP
Büyük şehirlerle İlçemizin aynı kefeye konmaması gerektiğini ifade eden Lokanta İşletmecisi Abdurrahman UYAR “Salgın tekrar artış göstermeye başladı.
Buralarda zaten insanlar dükkanda tıklım tıklım dolu bir şekilde yemek yemiyorlar. Gelenler mesafeli şekilde yemeklerini yiyorlar. Tabiki tedbirleri uymak çok önemli, bizde tedbirlere uyuyorduk. Büyük şehirlerde tedbirlere uymayan lokantaların cezasını biz çekiyoruz. Bu gidiş bizi kurtaracak mı bilmiyorum. İnşallah işçi, vergi sigorta ve iş yeri kiramızı kurtarır, bizde iş yerimizi kapatmayız. Ama önemli olan iş yerimizi kapattığımızda sadece işçi masrafından ve sigorta priminden kısarız. İş yerimiz kapansa da kiramız, vergimiz devam edecek. Biz zaten yeni yakayız bir birikimiz de yok ne yapacağımızı bilmiyoruz.”dedi.
KAFELERDE KAPANDI
Lokantalar paket servisi yapacak. Belki bir süre dayanıp masraflarını kurtarır ama kafelerin ve kahvehanelerin durumu daha vahim. Kahve ve çay paket servis yapılmaz. Vatandaş kafelere gidip oturup sohbet edip çay kahve içiyordu. Bu yasaklarla onlarda kapandı. Şimdi kafe ve kahvehane esnafı kepenk kapattı. Allah zor durumda olan her esnafımıza yardım etsin. Haber M.Tek

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir