Anasayfa / Güncel / PANCAR ÇİFTÇİSİ ZOR DURUMDA

PANCAR ÇİFTÇİSİ ZOR DURUMDA

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Pancar yollamaları ve Yozgat Şeker Fabrikasının alımlarda sıkıntı yarattığını bildirerek gazetemize şu açıklamaları yaptı. Başkan Güngör yaptığı açıklamasında; “Her sene olduğu gibi Yozgat Şeker üreticiyi, bu senede mağdur ediyor. Kasım ayının sonuna yaklaşmamıza rağmen Yozgat Şeker’in uyguladığı alım politikasından dolayı ürettiğimiz şeker pancarının halen %40 oranında tarlada beklediğini görüyoruz. Zaten zar geçinen, büyük zorluklarla üretim yapan çiftçimiz, yağışların gelmesi ile birlikte maliyeti 4 e katlanacak, hatta ağır tonajlı araçlar tarlada saplanıp kalacak.
Bizim ürettiğimiz ürün tarlada beklerken Yozgat Şeker başka illerden şeker pancarı alımı yaparak kendi üreticisini en çokta Sarıkaya çiftçisi mağdur ediyor. Çünkü Yozgat şekerin yıllık işlediği ürünün yarısına yakınını Sarıkaya çiftçisi olarak biz üretiyoruz.
Biz bu olumsuz durumu siyasilerimizle paylaştık. Yozgat Şeker yöneticileri siyasileri yanıltarak, bu durumun Yozgat çiftçisine hiçbir zararı yok, dışarıdan gelen ürünü sahaya alıyoruz diyorlar. Adama sorarlar madem sahaya alabiliyorsan, önce kendi üreticinin ürününü alacaksın. Bizim çiftçimizin ürünü bittikten sonra istersen yurt dışından pancar ithal et. Konuyu bilmeyen siyasileri yanıltabilirler ama bizi kandıramazlar. Benim çiftçimin hakkıyla dost gönüllenmeyecek.
Yozgat şeker bu tutumu ile fabrikadan ziyade atölye görünümü çiziyor. Her yıl uygulanan buna benzer olumsuzluklardan dolayı çiftçi üretimden soğuyup tarlayı terk ediyor. Bunun en iyi ispatı 220.000 tonlardan 170.000 tonlara düşen kotamız. Bu olumsuz durumdan en fazla Sarıkaya çiftçisi mağdur olmuştur. Fabrika merkez çiftçisinin ürününün tamamına yakınını alırken, bizim ürünümüzün %40 a yakını tarlada. Yozgat Şeker sözleşmeli hububat alımı için çiftçimiz ile sözleşme yapmak istiyorken bu durum bize güven vermiyor. Hiçbir üreticimizin bu güvensiz ala vereye girmesini arzu etmeyiz.
Biz olumsuz her durumu, zor zamanlarda yanımızda olmasalar da siyasilerimiz ile paylaşıyoruz. Ya siyasiler üreticiyi önemsemiyor ya da fabrika yöneticileri siyasileri… Haber Ö.Beker

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YAKTIN BİZİ KORONA!

Bu gün saat beşte uyandım. Çay koyup kahvaltı yapmamın ardından geçtim bilgisayarın başına. Önce Facebook’taki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir