Anasayfa / Sarıkaya / Sarıkaya İlçe Müftülüğü Şehadet ve Şehitlik, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu konferans düzenlendi.

Sarıkaya İlçe Müftülüğü Şehadet ve Şehitlik, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu konferans düzenlendi.

Sarıkaya İlçe Müftülüğü Şehadet ve Şehitlik, İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy konulu konferans düzenlendi. İlçemiz Müftülüğü tarafından Hakan Düğün salonunda düzenlenen konferansa çok sayıda Sarıkayalı katıldı. Kaymakam Yasin Özcan başta olmak üzer bir çok brokrat ve siyaside programa katıldı. ilk olarak Kuranı Kerim Tlaveti yapıldı. daha sonra İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Ay Yıldız ve şiirler okundu. Program da ilçe müftüsü Necmettin Kayar bir açılış konuşması yaptı.

İlçe Müftümüz kısaca Mart Çanakkale Zaferi ve Mehmet Akif hakkında bilgiler verdi. ardından konuşmasını yapmak üzere Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz kürsüye davet edildi.  Programa konuşmacı olarak katılan Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz, yaptığı konuşmada 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin, Türk milletinin yeniden var oluş mücadelesi olduğunu söyledi. Avrupalı devletler , Osmanlı için ‘Hasta adam’ diye yapmış olduğu nitelendirmeye karşın 600 yıllık imparatorluğun küllerinden yeniden Türk milletinin canlanış hikayesi olduğu vurgusunu yapan Yılmaz, “Bugün bütün dünyaya, başta merhum Akif olmak üzere, Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, ‘Çanakkale geçilmez’ diye haykırışımızın yıl dönümüdür. O nedenle aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Güneydoğu’da şehit düşen evlatlarımıza, Ankara hadisesinde şehit düşen kardeşlerimiz her birine Allah rahmet diliyorum.Kur’an-ı Kerim, ‘Şehitler ölmez’ diyor. Bizim slogan haline getirdiğimiz, ‘Şehitler ölmez’ kelimesinin arkasında bu yatıyor” dedi. Mehmet Akif Ersoy’un Türk milletinin gözünde, Türkiye tarihinde çok büyük bir öneme sahip olduğunun da hatırlatan Yılmaz, Mehmet Akif’i dinlemeden, Çanakkale Destanı’nın anlaşılacağının mümkün olmayacağını sözlerine ekledi. Türk milletinin Mehmet Akif gibi bir değere sahip olduğunun altını çizen Yılmaz, onun kıymetinin bilinmesi gerektiğini belirtti. Konferansın sonunda, Sarıkaya Kaymakamı Yasin Özcan, Bozok Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz’a çiçek takdim etti. daha sonra program sona erdi.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

VEFAT EDEN SÖZLEŞMELİ PİYADE ER BERKAN BASUN TOPRAĞA VERİLDİ

Sarıkaya Kaymakamlığı Haber Merkezinin haberine göre; Suriye’de vatani görevini yaparken rahatsızlanan Sözleşmeli P. Er Berkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir