Anasayfa / Güncel / SARIKAYA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AVRUPA YOLUNDA

SARIKAYA MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ AVRUPA YOLUNDA

TC. Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı’na bağlı; Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans), AB’ye üye ve üye olmaya aday ülkelerin teknolojik, sosyal, kurumsal ve kültürel alanda homojen bir yapıya sahip olmalarını amaçlayan programları yürütmekte ve bu programların Türkiye’mizdeki işleyişini organize ve kontrol etmektedir. Bu programlardan biri olan Erasmus + Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personelinin Öğrenme Hareketliliği programı; organizasyon ve içeriği Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin sorumluluğunda olan ve AB’ne üye ve üye olmaya aday ülkelerin mesleki eğitimlerine yönelik politikalarını desteklemeye ve geliştirmeye yönelik bir programdır.
Bu program; ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmiştir.
Ülkemiz genelinde AB başkanlığına sunulan 100’ü Türk Ulusal Ajans’ı tarafından desteklenmeye değer bulunmuştur. Gururla belirtelim ki başvuran projeler arasında bu 100 projeden biri de Sarıkaya Mesleki Eğitim Merkezi tarafından hazırlanmış olan projedir.
Ülkeler arası bir değişim sürecinde gerçekleşmiş olan projemiz 1 eğitimcimiz refakatinde 4 adet öğrencimiz, Haziran ayında dört hafta boyunca ve yine 3 eğitimcimiz refakatinde 12 adet öğrencimiz, Eylül ayında dört hafta boyunca “Dört Dalda AB’deki İnovatif Uygulamaları Öğreniyoruz “ Proje Başlığı altında “Modern Estetik Stilleri “ , “Endüstriyel Otomasyona İnovatif Bakış”, “Otomotivde Modern Tamirat-Bakım Metotları” ve “Fransa’da Gastronomi Stajı” konularında Fransa’daki işletmelerde ve eğitim kurumlarında proje konumuz çerçevesinde uygulamalı eğitim(staj) ve inceleme faaliyetlerini başarıyla gerçekleştirmişlerdir.
Bu konuda okul müdürü Mesut ERBİR yaptığı açıklamada “Hızla gelişen dünyada eğitim ve iş sektörü alanında uluslar arası rekabetçi politikalarla baş edebilmenin yegane yolunun yeni / yenilikçi teknolojileri hem okullarımızda, hem de okullarımızın sıkı bir bağ içerisinde olduğu işletmelerde kullanmanın gereğine işaret ederek bu projenin bu doğrultuda sayısız faydalar sağlayacağını vurguladı.
Tüm masrafları Avrupa Birliği tarafından karşılanmış olan projemizin bölgemizdeki işletmelerin ve eğitim kurumlarının yeni teknolojileri ve gelişmiş uygulamaları tanımaları açısından oldukça önemli bir misyon üsleneceği bir gerçektir. Projemizle gelişmiş AB ülkelerinin teknolojik ve kurumsal seviyelerinin bölgemize ve ülkemize transferi amaçlanmaktadır. Projemizin değişim süreci henüz bitmesine rağmen projeden elde etmeyi planladığımız faydalar daha şimdiden oluşmaya başladı bile. diyerek ; “Yaygınlaştırma faaliyetlerimiz ile artık eğitim kurumlarımız ve işletmelerimiz dar bölgesel düşünce mantığından daha uzaktalar. Avrupa ve dünya ülkeleri ile rekabet edebilen, üretim alanındaki yeniliklere ve gelişmelere açık bir işletme ve eğitim politikası mantığı hakim olmuştur.
Projemiz ile bölgemiz, ülkemiz ve AB’nin ortak değerlerine yapacağı katkı düşünüldüğünde, okulumuz önemli bir misyon üslenmiştir.
Projemizin asıl uygulama alanı olan staj faaliyetlerini gerçekleştirmenin yanında İsviçre ve Fransa’nın önemli tarihi ve turistik yerlerini de gezme imkanı bulan öğrencilerimiz bir çok alanda kültürel ve mesleki gezi yapma imkanını da kazanmış olacaklardır.” Şeklinde konuştu.
Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.