Anasayfa / Güncel / SARIKAYA YAŞAM MERKEZİ

SARIKAYA YAŞAM MERKEZİ

Bir İyilik Derneği İlçemizde Yaşlı Bakım Evi, Hasta Bakım Merkezi ve Kreş Yapmak İçin Kolları Sıvadı.

İlçemizde uzun süre esnaflık yapmış, şua ise mütehhit olarak ticari hayatına devam eden Mehmet Emin Durmuş kurdukları dernek ve faaliyetleri hakkında gazetemiz Yöre habere açıklamalarda bulundu.
Durmuş Derneğin kuruluşunu ve amacını şu şekilde açıkladı; 2019 yılında kurduğumuz Bir İyilik Derneği olarak memleketimiz Sarıkaya’da, ismine SAYAM dediğimiz ve açılımı Sarıkaya Yaşam Merkezi olan bir projeyi hayata geçirmek için yola çıkıyoruz.
Sayam temelde, yaşlılarımızın ve bakıma muhtaç hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen bir projedir. Ayrıca Sayam kreş, fizik tedavi, toplantı merkezi gibi birbirinin içinde olmasa bile birbirine erişim imkânı olan ünitelerle zenginleştirilerek, huzurevi soğukluğunda uzaklaştırılmış canlı bir yaşam alanı konseptidir.
Bir İyilik Derneği iktisadi faaliyetleri organize ederek kurulduğu, varolduğu toplumun ekonomik durumunu iyileştirmek, buradan çıkacak katma değeri de sosyal projelere aktararak toplumun ahlaki değerlerini yükseltmeyi hedefleyen çalışmalar yapmayı amaçlamaktadır.
Bu çalışmaları yaparken toplumda olması gereken kişinin kendisiyle, kişinin sosyal ortamı ile, diğer insanlarla ticari faaliyetlerle kurulması gereken bağları kurmak, olmayanları inşa etmek. Varolup ta problem üretenleri tamir etmek, çalışanları ihya etmek amacıyla toplum içerisindeki bağları kurmayı, güçlendirmeyi ve iyileştirmeyi hedeflemekteyiz.
Derneğimizi aynı düşünceye sahip arkadaşlarımızla birlikte, bu amaç ve hedeflerle 2019 yılında kurduk. Şu an SAYAM projesine yoğunlaşarak devam etmekteyiz. Bizler aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarında da faaliyet göstermeye devam etmekteyiz. Uzun zamandır bu tür faaliyetlerin içerisinde yer aldık. Daha önce kurduğumuz derneklerle de maddi durumu iyi olmayan insanlara yardımcı olmaya çalıştık. Eğitim faaliyetlerini destekledik. Kreş ve yaz kursları gibi kurslar açtık. Kur’an-ı Kerim ve hadis dersleri verilmesi yönünde çalışmalar yaptık.”dedi
Mehmet Emin Durmuş projeleri hakkında da bilgi verdi. Dumuş zaten bizim derneğimizin ilk amacı yaşlı bakım merkezi açmaktır diyerek şöyle devam etti; İlçemizdeki yaşlı nüfusun tek başlarına veya eşleriyle konaklayabileceği, temizlik ve yemek hizmetlerine zahmetsizce erişebileceği, akranlarıyla etkinlikler düzenleyebileceği, hobi bahçelerinde veya el işi atölyelerinde hem vakit geçirip üretim yapabileceği, kendi memleketlerinde ve tanıdık simalarla huzurlu bir yaşam sürebilecekleri bir ortamın gerekliliği belirgindir. Diyerek; Özellikle yurtdışında yaşayan insanlarımızın anne-babaları için böyle bir ihtiyaç duydukları malumdur. Zira anne-baba yurt dışına gitse uyum sağlayamıyor, gitmese evlatları ıstırap içinde kalıyor. Öte yandan ister yurt dışında ister yurdun başka bölgelerinde olsun memleket hasretiyle bir ömür geçirmiş büyüklerimizin memleketlerinde güzel bir yaşam sürmeyi hak ediyorlar. Tüm bu ihtiyaçlara cevap verecek ihtiyar konaklama merkezinin hiç değilse büyüklerimizin hayır dualarına erişmemizi sağlayacağını umuyoruz.”dedi.
Durmuş ikinci projemiz ise hasta bakım merkezi diyerek onu da şöyle aktardı; Çeşitli nedenlerle yatağa bağımlı kalmış veya gereksinimlerinin karşılanmasında sürekli bir yardıma ihtiyaç duyan insanlarımızın yaşadığı zorlukları gidermek aileler için oldukça büyük sıkıntılara neden oluyor. Bu tür sıkıntıların giderilmesi en azından belirli seviyede bir uzmanlık istediğinden insanlarımız böyle bir hizmete erişmede zorlanıyorlar. Sosyolojik yapımızın çekirdek aileye dönüşmesi, ekonomimizin gurbetçiliğe dayanması gibi pek-çok durum da bakıma muhtaç insanlarımızı olumsuz etkiliyor. Hasta bakım merkezimizde uzman personel istihdamıyla standartlara uygun şartlar sağlanarak bakıma ihtiyaç duyan insanlarımızın sorunlarını gidermeyi hedefliyoruz.”dedi.
Durmuş son olarak kreş projesinden bahsetti. “Okul öncesi yaş grubu çocuklarımızın temel davranış becerilerini kazanması, okula hazırlanması ve en önemlisi kültürel alt yapılarının oluşturulmasını hedefleyen kreş hizmetini pedagojik eğitimlerini tamamlamış lisanslı eğitmenler eliyle gerçekleştireceğiz.
Eğitimin anne karnında başladığı tespit edilen çağımızda, çocuklarımızın daha donanımlı yetişmeleri geleceğimize dair en büyük yatırımımız olacaktır. Ayrıca büyüklerimizle çocuklarımızın aynı komplekste erişim imkanına sahip olmaları hem rehabilitasyon hem de kültürel aktarımın verimli olması açılarında kıymetli olacaktır.” Dedi.
Haber Mustafa TEK

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.