Anasayfa / Güncel / SUYU DOLARLA MI ALIYORUZ

SUYU DOLARLA MI ALIYORUZ

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör Yahyasaray ve Karahallı sulama göletleri çiftçimizi mağdur ediyor diyerek Sarıkayada ki köy muhtarlarını toplayarak tepkilerini dile getirdi. Pazar günü Dsi’nin Yahyasaray Sulama Birliği yönetim binası önünde toplanarak bir basın açıklaması yapan Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör haklı tepkilerini dile getirdi.
Başkan Güngör Dsi’nin sulamaya yaptığı fahiş zamlara tepki göstererek 20 köy muhtarı ile bir basın açıklaması yaptı.
Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör yaptığı açıklamada şunları söyledi;
Yahyasaray ve Karahallı sulama göletleri çiftçimizi mağdur ediyor.
İçinden geçtiğimiz pandemi sürecinde üreticilerimizin zor şartlar altında kendi geçimini temin etmek ve ülkemiz insanını doyurmak için mücadele ettiği bu zor günlerde gübre, tohum, ziraii ilaç gibi girdi maliyetlerine ardı ardına gelen izahı ve mantığı olmayan zamlarla mücadele ederken DSİ’nin bu mantıksız zamlarla orantılı bir şekilde sulama ücretlerini arttırması çiftçilerimizi üretimden kopma noktasına getirmiştir.
Esasen geçen sene pandeminin en yoğun yaşandığı dönemde DSİ sulama ücretlerinin %100 arttırarak çiftçimizi zorda bırakmıştır. Biz o tarihte toplum sağlığı adına duruma müdahale edememiştik. Şimdi tekrar %50 arttırması üreticimizi zorda bırakmıştır. Dsi’nin bu mantıksız zamlarla orantılı bir şekilde fiyat arttırmasını çok merak ediyoruz. DSİ sulama ücretlerine 2018 yılından bugüne %275 zam yapmıştır. Çiftçinin Hangi ürünü % 275 arttırılmıştır.
Gübre, ziraii ilaç ve girdiler döviz kuruna bağlı olarak arttığı iddia ediliyor.
Suyu dolar ile başka ülkelerden mi ithal ediyoruz?. Suyun ham maddesi varda biz mi bilmiyoruz?.
Gölet bizim, kanal bizim, su bizim. Bizim suyumuzu bize fahiş fiyatla satıyorsunuz.
Bize göre DSİ kendisini sosyal devletin bir parçası olduğunu unutarak olaylara ticari mantıkla katılıyor.
Bilindiği üzere 2018 yılına kadar sulama birlik yöneticilerini çiftçiler kendisi seçiyordu. 2018 yılından sonra birlik yöneticileri DSİ tarafından atanıyor.
2018 yılında birlik çiftçiler tarafından yönetilirken cazibeli sulama dekar 60 tl idi.
Motopomp sulama dekar 40 tl idi. Şimdi ise cazibeli sulama dekar 150 tl motopomp sulama dekar 90 tl olmuştur.
Biz bu fiyatların 2018 tablosuna çekilerek çiftçimizin rahatlatılmasını istiyoruz.
Biz bu durumun iktidarın ve siyasilerin bilgisi dahilinde olduğuna inanmıyoruz. Buradan siyasilerimize diyoruz ki; sulama birlik yöneticilerinin muhalefete gönderseniz size bu kadar zarar veremezler. Kamuoyuna ve siyasilerimize saygıyla duyuruyoruz.”dedi.

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GENÇLİK MERKEZİ AÇILDI

Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel’in ilçemize kazandırdığı birçokhizmetin şimdilik sonuncusu olan T.C. Sarıkaya Belediyesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.