Anasayfa / Yozgat / Hastanelerde Dijital Röntgen Cihazlarıyla Verem Tanısı Kolaylaştı

Hastanelerde Dijital Röntgen Cihazlarıyla Verem Tanısı Kolaylaştı

 

Yozgat Kamu Hastanaleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr.İsmail Kurca; verem insanlık tarihi boyunca ölümlere ve sakatlıklara neden olmuş en önemli hastalıklardan birisi olduğunu belirtirken, 6-12 Ocak Verem Eğitimi ve Propangadası Haftası olarak kutlanmaktadır dedi.

Kurca, açıklamada; “Verem insanlık tarihi boyunca ölümlere ve sakatlıklara neden olmuş en önemli hastalıklardan birisidir.

Dünya tarihi boyunca en çok insan ölümüne neden olmuş bu hastalık henüz yok edilememiştir, özellikle doğu Asya ve Afrika’da sık görülen verem hastalığı öldürmeye ve sakat bırakmaya devam etmektedir. Son 50 yılda geliştirilen ilaçlar sayesinde hastalığı tedavi etmek mümkündür. İlacı düzenli kullanan 100 hastadan 95’inden fazlası tamamen tedavi olur. Kullanılan ilaçlar ucuzdur, hatta ülkemizde sağlık sigortasına bakılmaksızın tamamını devlet karşılamaktadır. Buna rağmen dünya genelinde yılda yaklaşık 9 milyon hasta ortaya çıkmakta ve 1,3 milyon insan verem hastalığından ölmektedir.

Vereme erken tanı koymak hastanın daha hızlı iyileşmesi ve etrafındaki sağlıklı kişilere mikrobu bulaştırmaması açısından çok önemlidir. Bunun için hastalanan kişinin verem hastalığından şüphelenmesi gerekir.  Öksürük, iştahsızlık, kilo kaybı, gece terlemesi, halsizlik gibi yakınmalar veremi düşündürmelidir. Özellikle antibiyotik tedavisi ile bu yakınmalar geçmezse verem hastalığı düşünülmelidir. Bu durumda bir göğüs hastalıkları uzmanı ya da bir toplum sağlığı merkezi tüberküloz birimine başvurulmalıdır. Akciğer Röntgen filmi de tüberkülozu akla getirir. Balgamda verem mikrobu gösterilince tanı kesinleşir.

Bu nedenle iki-üç haftadan uzun süren öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, nefes darlığı, halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, gece terlemesi şikâyetleri olan vatandaşlarımızın verem açısından kontrollerini yaptırması için en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmesi büyük önem arz etmektedir.

2013 yılında dünya genelinde 9 milyon yeni vaka ve 1,5 milyon tüberkülozdan ölüm olduğu tahmin edilmektedir.

 

Türkiye genelinde 2005-2006 yıllarında yaklaşık 21.000 tüberküloz vakası varken, en son verilere göreise verem savaşı dispanserlerine kayıtlı toplam tüberkülozvaka sayısı 13.409’a düşmüştür. Ülkemizde yeni tespit edilen tüberküloz hasta sayısı her yıl yaklaşık %6-7 oranında azalmaktadır.

Yozgat ilimizde ilçe hastanelerimizde dahil röntgen cihazlarımızı yeniledik, yeni dijital röntgen cihazlarıyla hizmet vermekteyiz. Dijital röntgen,günümüzde ulaşılmış olan en son teknoloji sistemidir.Dijital röntgende ise görüntüler filme değil, bilgisayar üzerine kaydedilir, hastalar daha düşük dozda X-ışınları almış oluyor.Ayrıca bilgisayar ortamındaki görüntüler üzerinde ayrıntılı değerlendirmeler yapılabilmektedir. Verem tanısı koymada dijital röntgen cihazlarının etkin olduğu ise tartışılmaz bir gerçektir.Sağlık İhmale gelmez” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

FİZİK TEDAVİ HASTANESİ ADIMLARI ATILIYOR

İlçemize Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yapılması için şartlar oluşmaya başladı.Sanki Sihirli bir el Fizik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.