Anasayfa / Yozgat / TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ PARKINDA KINALI KEKLİK SESLERİ DUYULACAK

TÜRKİYE’NİN İLK MİLLİ PARKINDA KINALI KEKLİK SESLERİ DUYULACAK

    Vali Abdulkadir Yazıcı, Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan ve  Yozgat’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Çamlık Milli Parkı’nda,  yine Yozgat’ta yetiştirilen kınalı keklikleri salındı.   Vali Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez ve Çalatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu Şefi Timur Sezen’den Çamlık Milli Parkı devam eden çalışmalar ve Keklik Üretim İstasyonu hakkında bilgiler hakkında bilgiler aldı. Vali Abdulkadir Yazıcı beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez ve Çalatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu Şefi Timur Sezen ile birlikte kınalı…

User Rating: Be the first one !

 

3d93a5c5e38f273d451a6d49a7e930b7

 

Vali Abdulkadir Yazıcı, Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan ve  Yozgat’ın doğal güzellikleri arasında yer alan Çamlık Milli Parkı’nda,  yine Yozgat’ta yetiştirilen kınalı keklikleri salındı.

 

Vali Yazıcı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez ve Çalatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu Şefi Timur Sezen’den Çamlık Milli Parkı devam eden çalışmalar ve Keklik Üretim İstasyonu hakkında bilgiler hakkında bilgiler aldı.

8b9c86a2f1b3d5aef61b5b0a4812466c

Vali Abdulkadir Yazıcı beraberinde İl Jandarma Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Yozgat Şube Müdürü Cihan Eğilmez ve Çalatlı Yaban Hayvanı Üretim İstasyonu Şefi Timur Sezen ile birlikte kınalı keklikleri doğaya bıraktı.

 

16 Bin Kınalı Keklik Yetiştirildi

Vali Yazıcı, burada yaptığı konuşmada Türkiye’de 7 adet yaban hayvanı üretim istasyonun olduğunu ve bunlardan bir tanesinin de ilimizde yer aldığını vurgulayarak,” Bilindiği üzere ilimizde Orman ve Su İşleri Bakanlığımızın keklik üretim istasyonu bulunmaktadır. Burada ürettiğimiz keklikleri de 12 vilayete vermekteyiz. 2015 yılı itibariyle arkadaşlarımız kendilerine tanınan kotanında üzerine çıkarak 16 bin keklik yetiştirdi. Bizlerde bu kekliklerin bir bölümünü, yine Türkiye’nin ilk milli parkı olan Çamlık Milli Parkımızda doğaya bıraktık. Teknik verilere göre bir keklik bir yıl içerisinde bir milyon süne tükettiği yine özellikle keneler yavru halde iken keneyi de yok ettiği bilinmektedir. Ayrıca kınalı keklikler halk müziğimize konu olmuş, şairlerimize ilham kaynağı olmuştur bu nedenle bizlerde ayrı bir gözle bakıyoruz.  İnşallah bu sayıyı ileriki yıllarda daha da artıracağız ”dedi.

 

İstisnai Bir Güzelliğe Sahip Olan Çamlığımız Daha Da Güzel Olacak

Çamlık Milli Parkının da çok özel bir yer olduğunu ifade eden Vali Yazıcı, konuşmasına “Yozgat Çamlık Milli Parkı Türkiye de bir istisna, yani insanlarımız 10-15 dk yürümeyle milli parkımıza ulaşıp yürüme ve gezinti yapabilme imkânı buluyor. Mesela İsta13c83823abf2df8578982841b9c8e47fnbul’da böyle bir imkânı elde etmek için 40-50 km mesafe yol gidilmesi lazım, aynı şekilde başka yerlerde daha uzun süre yol gidilmesi lazım. Ama Yozgat’ta hemen yanı başımızda bu imkân yer almaktadır. Bizlerde halkımızın Çamlık Milli Parkımızdan daha verimli faydalanabilmeleri için büyük çalışmalar yaptık. Yaklaşık 5 milyon TL harcama yaparak insanlarımızın geniş katılımlı bir şekilde istifade edebileceği rekreasyon alanları ve ulaşım noktasında da güzel taş yollar yaptık.  Bu senede ihalesini yeni yaptığımız kafeteryası ile yeni açılacak yol ve güzergâhlarla insanımız güzel ve istisnai bir yere kavuşmuş olacaktır ”şeklinde devam etti.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ALİ KEVEN: ŞEKERPANCARI
ÜRETİCİSİ FİYAT BEKLİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, yüz binlerce şekerpancarı çiftçisinin pancar fiyatının açıklanmasını beklediğini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir