Anasayfa / Güncel / 85 YAŞ ÜZERİ’DE AŞILANIYOR

85 YAŞ ÜZERİ’DE AŞILANIYOR

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 85 yaş üzerindeki vatandaşların da aşılanmasına başlanacağını duyurdu.
Bakan Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısının ardından yaptığı yazılı açıklamada, bugünkü toplantıda aşı programındaki gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.
Şu ana kadar yapılan aşı programı kapsamında 1 milyondan fazla vatandaşın aşılandığı bilgisini paylaşan Koca, “Aşı programının 1. aşaması bildiğiniz gibi sağlık çalışanlarımızla başladı ve 980 binden fazla sağlık çalışanı aşı oldu.” ifadesini kullandı.
Salı günü itibarıyla da huzurevlerinde ve bakım evlerinde kalan vatandaşlarla bu vatandaşların bakımında görev alan personelin aşılanmasına başlandığını anımsatan Koca, 90 yaş üzerindeki vatandaşların da aşılanmasına salı günü başlandığını bildirdi. Koca, sağlık ekiplerinin 90 yaşından büyük vatandaşların evlerine giderek aşı uygulamasını yaptıklarını kaydetti.
85 YAŞ ÜSTÜ VATANDAŞLAR EVLERİNDE AŞI OLACAK
Aşılama kapasitesinin her geçen gün artacağını ifade eden Koca, “Bilim Kurulumuzun yaptığı değerlendirmeyle perşembeden itibaren 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın da aşılanmasına başlanacaktır. 85 yaş üzerindeki vatandaşlarımız da evlerinde aşı olacaklar. Evlere aşı için giden ekibimizde hekim ve uzman sağlık personeli tam teçhizatlı olarak hazır bulunmaktadır. Aşı uygulama süresini artırsa da bu gruptaki vatandaşlarımız için en uygun şartlarda aşı yapılmasından yanayız.” değerlendirmesini yaptı.
“KISA SÜREDE ÇOK AŞILAMA İÇİN ŞARTLARI ZORLUYORUZ”
Tüm dünyada aşı programlarını yürüten ve başlatmaya çalışan ülkelerin doğru tedarik planlaması yapmaya çalıştığını anlatan Koca, şunları kaydetti:
“Biz de vatandaşlarımız için bir tedarik ve aşı programı planlamasını erkenden yaptık. Aşı programımızdaki hedef gruplara göre aşı uygulaması ile uyumlu olarak tedarik planlaması yapıldı ve bu programa uygun olarak uygun dozlarda aşı tedarik edilmektedir. Her bir aşamada aşı programına ara vermeden sürekli aşılama yapılabilecek bir plan çerçevesinde aşı lojistiği devam edecektir. Mümkün olan en kısa sürede en çok vatandaşımızın aşıya ulaşmasını temin edebilmek için tüm şartları zorluyoruz.
Yaşadığımız devirde bilgiye ulaşmanın kolaylığı yanında gerçek dışı bilgilerin yayılımı da çok yüksek hızda gerçekleşmektedir. Yanlış ve yönlendirici bilgilere itibar etmemenizi, resmi açıklamalarımızı takip etmenizi rica ederim.”dedi.
SARIKAYADA DA AŞILAMA ÇALIŞMASI BAŞLADI
Sarıkaya İlçe sağlık Müdürü Muhammed İkbal Altındağ gazetemize yaptığı açıklamada; “Covid-19 Aşılama Sürecinin 2. Aşaması olan 90 yaş üzeri vatandaşlarımıza Covid Aşılaması başlamış olup, 90 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşılarını Sarıkaya İlçe Sağlık Müdürlüğü Aşı Ekipleri tarafından evlerine gidilerek aşıları yapılmıştır. 90 yaş üzeri hastalarımızın tamamı aşılanmıştır.90 yaştan sonra 85 yaş üzeri vatandaşlarımızın aşılama çalışmaları devam etmekte olup, İlçemizde 270 vatandaşımızın ilk doz aşıları yapılmıştır. Gerek Aşılama çalışmaları ve gerekse Covid tedbirleri kapsamında ilçemizde son 5 gündür hiç yeni vaka tesbit edilmemiştir. Vatandaşlarımıza duyarlılıklarından dolayı teşekkür eder, tedbirlere aynı şekilde uyulduğu takdirde salgınla mücadelemiz başarı ile sonuçlanacaktır.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

CAMİLERİMİZ ÜÇ AYLARA VE
RAMAZAN’A HAZIR

İlçemize bağlı Boyalık Köyü Camii üç aylara ve Ramazan’a hazır. Komple bakımdan geçen camimizi ziyaret …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir