Anasayfa / Güncel / YAĞIŞ BEKLERKEN ZAM
YAĞMURUNA YAKALANDIK

YAĞIŞ BEKLERKEN ZAM
YAĞMURUNA YAKALANDIK

Sarıkaya Ziraat Odası başkanı Şevki Güngör gazetemize bir açıklama yaparak gübre fiyatlarının güncellenmesi gerektiğini belirtti. Güngör yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere mevsimsel yağışların yetersizliği nedeni ile çiftçi tedirgin. Bir umut ile çiftçi yağış beklerken gübredeki zam yağmuruna yakalandı.
Gübre fiyatlarındaki özellikle yaprak gübresi olarak tabir ettiğimiz üst gübrelerinin kullanımının başlayacağı bir dönemde gübre fiyatların ardı ardına zamlanması zor durumda olan çiftçilerimizi daha çok zora soktu.
Dolar kurunun 9 TL yaklaştığı dönemde 1 ton üre gübresi 2300 lira civarında iken, dolar kurunun % 18’e düşmesine rağmen 1 ton üre gübresinin fiyatının 3000 lira bandına dayanması anlaşılır gibi değil. Gübre fiyatlarındaki haksız fiyat artışları her sene gübre kullanımına ramak kala rutin olarak tekrarlanmaktadır.

”Biz gübre tedarikçilerinin bu tutumunu israil’in aklına düştükçe Filistinli çocuklara bomba atmasına benzetiyoruz. ” Devletimizin her şeye gücü yetiyor da gübre piyasasına yetmiyor mu mutlaka yetecektir.

Ülkemizde döviz kurunun zirve yaptığı dönemde belirlenen gübre zirai ilaç ve tohum fiyatları döviz kurunda yaklaşık % 18 düşüş olmasına rağmen halen zirve fiyatlarından çiftçimize servis edilmektedir. Bu durumda haksız fiyat belirleme politikası izlenmektedir.
Bu fiyat belirleme politikasını devlet büyüklerimiz tarafından incelenerek bir an önce kalıcı tedbir alınması gerekmektedir. Bu fiyatlar ile çiftçimizin gübre kullanarak üretim yapması imkansız hale gelmektedir.
Biz bu sorunu ilimiz ve bölgemiz milletvekillerine iletmiş bulunmaktayız. Sorunun çözümünün takipçisi olacağımızı bildirir bol ve bereketli yıl dilerim.”dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

VALİLİK TAM KAPANMANIN KOŞULLARINI AÇIKLADI..İŞTE AYRINTILAR

29 Nisan Perşembe günü  saat 19:00’da başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05:00’e kadar devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir