Anasayfa / Köşe Yazarları / AGALAKSİ HASTALIĞI
(SÜT KESEN HASTALIĞI)

AGALAKSİ HASTALIĞI
(SÜT KESEN HASTALIĞI)

İlçemizde veteriner kliniği işleten Veteriner Hekim Murat AYVERDİ her hafta bir hayvan hastalığı için gazetemize açıklamalar yapıp, ilçemiz hayvan yetiştiricilerini bilgilendiriyor. Veteriner Hekim Murat AYVERDİ bu haftada KOYUN VE KEÇİLERDE AGALAKSİ HASTALIĞINI ( SÜT KESEN HASTALIĞI ) anlatıyor.
Süt kesen hastalığı ; koyun ve keçilerde meme iltihabı, süt kesilmesi, göz iltihabı, eklem şişlikleri, ve topallığı neden olan bulaşıcı, mikrobik bir hastalıktır.
Etken: Hastalık etkeni mycoplasma agalactiae adı verilen bir mikroptur.
Bulaşma:
Hastalığa; sağım, bakım, besleme ve hijyen koşullarının iyi olmadığı işletmelerde daha fazla rastlanır. Hastalık mikrobu hasta hayvanların sütü ve gözyaşı akıntısı ile dışarı çıkar. Sağlam hayvanlara süt sağanların elleri ile bulaşır. Ağız yoluyla bulaşmada mümkündür. Hasta hayvanların dışında taşıyıcı adı verilen hayvanlarda hastalığın yayılmasında etkilidir.(taşıyıcılar hastalık belirtisi göstermeyip etrafa hastalık etkenini saçan hayvanlardır)
HASTALIK BELİRTİLERİ:
Hastalığa yakalanan hayvanlarda ilk belirti vücut ısısının hafif yükselmesidir. Daha sonra memeler, gözler ve eklemlerde belirtiler çıkmaya başlar.
MEMELER: Süt verme dönemindeki hayvanlarda meme iltihamı gelişir. Süt birden bire çok azalır. Sağılan sıvı süt niteliğini yitirmiştir. Değişik renklerde, su gibi, içinde pıhtılar bulunan bir hal almıştır. Sonradan meme körelir, küçülür ve hiç süt alınamaz.
EKLEMLER: Hayvanlarda topallık gözlenir. Bacaklardaki eklemler şişmiş ve sıcaktır. Bazen eklemler zamanla açılır ve içinden bulanık sıvı akar. Sonradan bu akıntı irinli hale gelir. Hayvanlar aşırı derecede zayıflar.
GÖZLER: Hastalığın sürüde ileri derece yayıldığı durumlarda erkek ve dişi hayvanların bir veya iki gözlerinde kızarıklık, irinli akıntı ve çapaklanma gözlenir. Gözün renkli kısmı beyaz ve bulanık bir hal alır. Göz şişer ve büyür. Zamanla körlük oluşur. Hayvan gözlerini sağa sola sürerek kaşır ve yaralanmasına neden olur.
SÜRÜDE: Meme, göz ve eklem belirtilerinin üçü birden bulunabileceği gibi biri veya ikisi de bulunabilir. Ancak göz belirtilerine meme ve eklem belirtilerinden daha az rastlanır.
Süt kesen hastalığından ölümler nadiren görülür. Hastalığı hafif geçiren hayvanlar kendiliğinden iyileşir.
TEŞHİS:
Bir koyun ve keçi sürüsünde, dişilerde aniden süt azalması, erkek ve dişilerde topallık ve eklem şişlikleri ile bazı hayvanlarda körlük belirtileri gözlendiğinde süt kesen hastalığı akla gelmeli ve hemen Veteriner Hekim çağrılmalıdır.
TEDAVİ:
Hastalığın daha fazla yayılmasını engellemek için hastalar sağlamlardan ayrılır. Hastalığın çok ilerlemediği durumlarda iyileşme mümkündür.
Bu hastalıkta erken tedavi memenin körelmesini önlemek için çok önemlidir. Eğer geç kalınırsa memeden bir daha süt alınamayabilir. Veteriner Hekim hastalığın yerleştiği yere tedavisini yapar. Kas içi antibiyotik, göz damlası veya merhemi, meme başından uygulanan antibiyotik tüp ilaçlar verilir.
Hasta memelerin boşaltılması çok önemlidir. Hasta hayvanlar sağlamlardan sonra sağılır, sağımdan sonra eller iyice yıkanır ve memeden çıkan süt benzeri iltihaplı akıntı gömülerek imha edilir.
KORUNMA:
Sağım sırasında hijyen kurallarına uyulmalı ve usulüne göre, meme zedelenmeden sağım yapılmalıdır. Sütü bozuk olan hayvanların sütleri sağa sola dökülmeyip imha edilmeli ve böyle hayvanlar sağıldıktan sonra eller yıkanmalıdır. Hastalık çıkan sürülerde hastalar ve sağlamlar ayrılır. Hastalığın hayvandan hayvana sağımcıların elleriyle bulaştığı unutulmamalıdır.
En etkili korunma yöntemi aşılamadır. Aşı yalnız sağlam hayvanlara uygulanır ve hastalıktan korunmayı sağlar. Hasta hayvana aşının bir faydası olmadığı için uygulanmaz. Aşılar hayvanlara veteriner hekimler tarafından uygulanır. Gebeliğin son iki ayı ile doğumdan sonraki 2 ay içinde aşı uygulanmaz. Koruyucu etkisi uygulandıktan 3 ay sonra başlar ve 6 ay süren koruma sağlar. Süt veren hayvanlarda aşılamadan sonra süt veriminde kısa süreli hafif azalma normaldir.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

MİNİ MİNİ BİRİNCİLER

İlkokul öğretmenleri meslek hayatları boyunca en az beş kez birinci sınıf okuturlar. Birinci sınıfları okutmak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir