Anasayfa / Güncel / ARACINIZ KIŞA HAZIR MI?

ARACINIZ KIŞA HAZIR MI?

Sarıkaya da Ata Sanayi Sitesinde oto tamir işi uğraşan Cengiz oto tamir ve bakım servisi yetkilisi Gökhan Yazır aracınıza kış bakım yaptırmayı unutmayın diyerek Sarıkayalı sürücüleri uyardı.
Yazır ; “Bir otomobilin kışa hazır olması demek, soğuk hava koşulları, kaygan zemin, azalan görüş mesafesi gibi durumlara hazırlıklı olmak üzere bir kaç önlem almak demektir.”dedi. Yazır “Söz konusu önlemler, yolda kalmanıza engel olabilir, aracınızı daha uzun yıllar sorunsuz kullanmanıza yardımcı olabilir, aracınızın kış boyunca da performansının yüksek olmasına yardımcı olabilir. Aracınızı kışa hazırlamak, hepsinden önce, sizin ve sevdiklerinizin ve hatta hiç tanımadığınız diğer ailelerin, çocukların ya da bebeklerin güvenliği için hayati önem taşıyabilir.
Motor Yağını Kontrol Edin!
Motor yağının kontrol edilmesi önemli diyen Yazır Bunu kendiniz yapabilirsiniz ya da Oto servisinize başvurabilirsiniz. Bu işlem, hem motorun ömrünü uzatmak için hem de güvenli sürüş için çok önemlidir.
Hava Filtrelerini Kontrol Edin!
Motorun sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan hava filtrelerinin bakımı da önemli.
Fren Kontrolü Çok Önemli!
Aracın güvenli sürüş için en hayati organlarından biri olan frenlerin de kış öncesi kontrol edilmesi gerekir.
Soğutma Sistemi Motorun Sağlıklı Çalışması İçin Önemli!
Soğutma sistemi, motorun ve aracın yürüyen aksamının korunması için çok önemlidir.
Akü Biterse…
Akü biterse, aniden trafiğin ortasında kalabilirsiniz. Bu nedenle kış iyice yaklaşmadan akünüzü kontrol ettirmelisiniz.
Klimayı İhmal Etmeyin!
Temelde güvenli sürüşle ilgili görünmese de klimanın düzenli ve randımanlı çalışması sürücüye konfor sunacağından önemlidir. Kışın dondurucu soğukları gelmeden klimanızın bakımını yaptırmalısınız.
Motor Arızalarının Çoğu Antrifriz Kaynaklıdır!
Antrifriz bakımı da motorun soğuk hava koşullarında donmasını önleyeceği için çok önemlidir. Antrifriz, soğutma kanallarının da temiz olmasını sağlayarak motorun performansına, uzun yıllar sağlıklı bir biçimde çalışmasına yardımcı olur.
Amortisörleri Kontrol Ettirin!
Amortisörler, aracın sağlıklı bir biçimde çalışması için hayati önem taşır. Kış öncesi bakımları mutlaka yapılmalıdır.
Kış Lastiği Zorunlu
Aracınızı kışa hazırlamanın en önemli kısmını lastikler oluşturur. Mevsimine göre lastik kullanmak, hem aracınızın motor ve yürüyen aksamının daha uzun yıllar sağlıklı bir biçimde çalışması için önemlidir hem de güvenli sürüş için. Kış lastikleri, kayganlaşan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha güvenli bir biçimde ilerlemenizi sağlar.”dedi. Haber Merkezi

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SARIKIZ GÖRÜLDÜ

Özellikle Doğu ve Güney Doğu Anadoluda yaşayan Sarıkız örümceği ilçemiz ve bağlı köylerinde de görünmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.