Anasayfa / Güncel / BELEDİYE’DEN ÇEVRECİ ADIM

BELEDİYE’DEN ÇEVRECİ ADIM

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlamak amacıyla yeni binalara ‘yağmur suyu toplama sistemi’ kurulması zorunluluğu getirildi.
Sarıkaya Belediye Meclisinin 4 Şubat 2021 Perşembe günü yapılan toplantısında alınan karara istinaden artık ilçemizde 1000 m² üzerinde yapılacak bütün yapılarda yağmur suyu toplama sistemi yapılması kararı alındı.
Özellikle son zamanlarda açıklanan yer altı sularının azaldığına dair yapılan açıklamalara göre çok yerinde ve isabetli bir karar olduğu gerçek. İlçemiz de diğer İç Anadolu bölgesinde yer alan hatta daha da genel söylemek gerekirse bütün Türkiye topraklarında baş göstermesi muhtemel yer altı su zenginliğinin azalması konusunda sıkıntı yaşayacağa benziyor. İhtiyaç fazlası su kullanımı, bağ, bahçe ve tarlalarla bilinçsizce kullanılan sular göz önüne alındığında bir yerden başlayarak tedbir almak en doğrusu ve bunu ilçemiz adına Sarıkaya Belediyesi gerçekleştirmiş gözüküyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel muhabirimize şu açıklamalarda bulundu; “ Bilindiği üzere susuzluk ilerleyen yıllarda dünyanın bir numaralı gündem maddesi olacak gibi görünüyor tabii bu konuda önlem alınmaz ve gerekli tedbirler hayata geçirilmez ise. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız bu konuda ilk adımı atarak bir kanun yayınladı ve belirli bir metrekare üzere yapılacak olan yapılarda yağmur suyu arıtma depolama sistemi yapılmasını zorunlu hale getirdi. Bizde Sarıkaya Belediyesi olarak Şubat ayı olağan meclis toplantımızda bu konuyu ivedilikle gündemimize alarak bu tarih itibariyle yapılacak yapıların bu kanuna uyması ve zorunlu olarak uygulanmasını kararlaştırdık. En azından ilçemizde yapılacak bu tür sistemlerle bağ ve bahçelerini şebeke suyuyla sulayan vatandaşlarımızın bundan sonra aynı sulama işlemini bu depolanan sularla yapmalarını ve yağmur sularının değerlendirilmesini amaçladık. İnşallah uygulanacak bu yeni sistemin faydasını ilçe ve ülke olarak en kısa sürede görürüz diye umut ediyorum.” Dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BARBAROS İLK OKULUNUN ÖNÜNDEKİ ÇÖPLER TEDİRGİN EDİYOR

Barbaros ilköğretim okulun önünde bulunan Sarıkaya belediyesine ait çöp konteynırları çocukları tedirgin ediyor. Özellikle kasap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.