Anasayfa / Sarıkaya / BOZOK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ TARİHİ ROMA HAMAMI’NI GEZDİ

BOZOK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ TARİHİ ROMA HAMAMI’NI GEZDİ

İl Kültür Turizm Müdürlüğü, İl Kültür Varlıkları ve Müze Müdürlüğü ve Bozok Üniversitesi tarafından düzenlenen gezi programıyla Boz
ok Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi’nden gelen 25 kişilik bir grup öğrenci ilçemizde bulunan Tarihi Roma Hamamı gezdiler.
Öğrencilere bur ada, Tarihi Roma Hamamı hakkında ve yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgiler verildi. Öğrenciler gezi programının sonunda ise Roma Hamamı önünde hatıra fo
toğrafları çekindi.
Programın sonunda açıklamalarda bulunan, Bozok Üniversitesi Eğitim Fakültesi Eski Çağ Tarihi Eğitim Görevlisi Yrd. Doç. Hacı Çoban, buraya gelmelerinde amaçlarının eğitim fakültesindeki ve fen edebiyat fakültesi tarih bölümü öğrencilerine Roma kalıntılarına dair ilçede bulunan yerleri gezmek olduğunu belirtti.
Hem tarihin hem de Yozgat’ın tanıtımı açısından öğrencilerin bilgi sahibi olmasını amaçladıklarının altını çizen Çoban, bu kalıntıları yerinde görmek amacıyla da öncelik Sarıkaya’dan başlamak üzere diğer bölgeleri de gezmeye devam edeceklerini vurguladı.
Roma Dönemi’nin havuz olarak, büyük ihtimalle de hastane olarak kullanıldığını düşündükleri bir bölgeyi öğrencilere yerinde tanıttıklarını ifade eden Çoban, şunları kaydetti: “Bu gezinin de yararlı olduğunu düşünüyorum. Öğrencilerimiz de bu durumdan memnun oldular. Hem ilçenin tanıtımı açısından hem de ilin geleceği açısından böyle yerleri öğrencilere tanıtmak büyük bir reklam aracıdır. Biz de onu kullanmak istedik. Bir diğer amacımız ise öğrencilerimizi Yozgat’a alıştırmak ve sevdirmektir. Yozgat’ın da zenginliklerini kavramak amacıyla onları gezdiriyoruz. Derslerimizin içeriğinde de bunlardan bahsediyoruz, görselliği de kattığımız zaman daha akılda kalıcı oluyor.”
Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinden Ahmet Yıldırım, Hacı Çoban hocaları sayesinde buraları gezip görme imkanına sahip olduklarını ve buraları daha önceleri sadece fotoğraflarda gördüklerini söyledi. Yıldırım, suyun kalitesini ilk defa dokunarak hissettiklerini belirterek, buradaki tarihi dokuyu muhteşem bulduklarını ve insanların gelip görmeleri gerektiğini, fotoğraflardakinden daha güzel göründüğünü dile getirdi.
Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü 3. Sınıf öğrencilerinden Gamze Poyraz ise burayı daha önce fotoğraf ve dergilerde gördüklerini, buraya gelip yerinde incelemenin farklı bir his olduğunu kaydetti. Gerekli bilgileri yerinde aldıklarını, kazı çalışmalarını da yerinde incelediklerini belirten Poyraz, bu çalışmaların gayet titizlikle yürütüldüğünü ve çalışmalar sonucunda da insanların gelip burayı görebileceklerini aktardı. Poyraz, “Çünkü gerçekten çok değerli ve yüzyıllardır burada yaşamış bir halk var, bunun üzerine kurulmuş bir kültür var. Bu kültürü de herkesin görmesini istiyoruz. Halkımızın da bunun değerini bilmesini çok istiyoruz. Umarım herkes gelir ve burayı yerinde görür” şeklinde konuştu.
Öğrenciler daha sonra Sarıkaya Belediye Başkanı Av.Ömer Açıkel’i makamında ziyaret ederek çalışmalara yapmış olduğu katkılardan dolayı teşekkür ettiler5a2d24db861bb8216b79ad55cc6bb683

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GEZEN KÜTÜPHANE
KÖYE İNDİ

Sarıkaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün haberine göre; Küçükçalağıl Okul Müdürümüz Feyzullah ÇELİK Başkanlığında ve Okul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir