Anasayfa / Güncel / HİZMETLE DOLU GEÇEN 8 YIL

HİZMETLE DOLU GEÇEN 8 YIL

Sarıkaya Ziraat Odası Başkanı Şevki Güngör gazetemize açıklamada bulundu ve İcraatlarını anlattı.

 

2011 Yılında göreve geldiğimizde ziraat odamızın mevcut durumunu inceleyerek neler yapabileceğimiz konusunda programımızı yaptık.   2011 Yılında göreve geldiğimizde ziraat odamızın mevcut durumunu inceleyerek neler yapabileceğimiz konusunda programımızı yaptık.   Bizden önce görev yapmış olan abilerimizin hizmetlerini görmezlikten gelemezdik. O günün şartlarında diğer ziraat odalarıyla kıyasladığımızda muhteşem hizmetler yapmışlardı.  Bu durumda bizim daha çok çalışmamız gerekiyordu.   Bizden önce görev yapan ağabeylerimizi rahmet ve şükran ile anıyoruz. İlk işimiz bizden önce görev yapan başkanımıza Mevlüt okutarak vefamızı gösterip, hayatta olan abilerimizin elini öpüp tecrübe ve birikimlerinden faydalandık.   Seçim öncesi vaadimiz olan taş toplama makinesini alarak kar amacı gütmeden masrafı karşılığı cuzi bir rakamla yüzlerce çiftçimizin binlerce dönüm arazisini ıslah etmesine yardımcı olduk.

Hizmet binamız 

Göreve geldiğimizde hizmet binamızın kalorifer sistemini yenileyip dış cephe yalıtım kaplamasını yaparak günlük 20 torba kömür tüketimini 5 torbaya düşürerek ekonomi sağladık.  Binamızdaki güvenlik sistemini son teknolojiye getirerek daha güvenli hale getirdik.

Evrak yapım esnasında çiftçilerimizin yaşadığı karmaşayı önlemek adına sıramatik uygulamasını getirdik.

Laboratuvar Faaliyetleri 

2008 yılında kurulduğunda eksikleri bulunan laboratuarı yeni çıkan genelgeler kapsamında yenileyerek ihtiyaç duyulan kimyasal ve laboratuar testlerine tabi tutarak bakanlık bünyesinde agredite ettik ve Türkiye deki 330 laboratuvar içinde en kaliteli 35 laboratuvar  içerisine soktuk. 2011 yılından itibaren mevcut personelimiz ile  girdi maliyetlerinin artması dolayısıyla fiyat farkını oda bünyemizden karşılayarak  8500 parselin üzerinde 300.000 dekara yakın Sarıkaya ve çevre ilçelerdeki çiftçilerimizin Toprak analizlerini yaptık.

Selektör Faaliyetleri

Selektörümüzü 2014 yılında modernize ederek sıvı ilaçlama ünitesi, torbalama ve paketleme ünitesi ve yükleme ünitelerini ekleyerek son sistem haline getirdik. Sezonda çiftçimizin mağdur olmaması için baskılı çuvalları ve kullanılan ilaçları önceden temin ederek fiyat ve politikada istikrar sağladık. Selektörümüzde Yıllık 2000 ton civarında Tigem ayarında tohum elemekte olup piyasanın yarı fiyatına kar amacı gütmeden Sarıkaya ve çevre ilçelerdeki çiftçilerimize hizmet vermekteyiz.  Selektörün çalışmadığını söyleyen arkadaşımız keşke bize sorsaydı bilgi sahibi olurdu. Doğal olarak tarım ve ziraatle ilgisi olamayan kişiler çiftçinin sorunlarını bilemezler.

Tarım Market Faaliyetleri

Göreve geldiğimizde devraldığımız tarım marketini kar amaçsız hale getirerek tarım ve orman bakanlığının izin verdiği ruhsatlı her türlü Zirai ilaç, Alet ve ekipman, Sebze ve yem bitkileri tohumları, haşere ilaçlarını, bahçe ve yaprak gübrelerini çiftçimize temin ederek piyasanın dengede olmasını sağladık.Mühendislik Faaliyetleri  İlçemizde devam eden Mahkeme, Maliye, Orman,  komisyon, bilirkişilik, faliyetleri için ziraat mühendisi görevlendirdik. 3 mühendis ile kamu işlerinde yardımcı olduk.

Eğitim Faaliyetleri 

Odamız mühendisleri ile M.E.B işbirliği ile  Halk Eğitim Merkezinde ve köylerde çiftçi kursları ve eğitimleri düzenledik. Ziraat mühendislerimizle sahada budama ve ilaçlama eğitimleri vererek ihtiyaç olan toplantılar düzenledik.

 Projeler 

Proje uygulayan ajans ve kuruluşları takip ederek oda mühendisimiz ve personelimizle hazırlayıp Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Arasında imzalanan TANAP Projesi kapsamında ” Toprak Tanapla Nefes Alacak ” isimli 600,000 tl değerinde proje onaylattık ve halen yürütmekteyiz.   Bununla beraber SODES ve ORAN kapsamında diğer proje üretme faaliyetlerimiz devam etmektedir.  Tanap proje kapsamında Ziraat Odamıza % 95 hibeli 1 adet Büyük 4×4 TRAKTÖR, 2 adet Kükürt Atma Makinesi, 1 adet Taş Toplama Makinesi, 1 adet Katı Gübre Dağıtma Römorku temin ettik.

Tarımsal Danışmanlık Faaliyeti

30 nisan 2013 Tarihinde Tarımsal danışmanlık departmanını kurmuş olup Şu an aktif olarak Tarımsal danışmanlık görevini yürütmekteyiz. Tarımsal danışmanlık hizmeti kapsamında hem çiftçimize hizmet ediyor hem de odamıza ekonomik katkı sağlıyoruz.   Danışmanlık hizmeti sebebiyle Tarım ve Orman Bakanlığının yapmış olduğu destekleme ile odamıza 1 adet 4×4 arazi aracı ile birlikte toplam 2 adet hizmet aracı kazandırdık.  Cenab-ı Allah kısmet ederse gündemimizde olan Arazi yollarında kullanılmak üzere Greyder alımı ile çalışmalarımız var. En yakın zamanda çiftçimizin hizmetinde olacak. Alet ve Ekipman Parkuru  Göreve geldiğimizden itibaren yenilikleri ve teknolojiyi takip ederek çiftçimizin ihtiyacı olan araçları temin ettik vede etmeye devam edeceğiz. Tamamı Odamızın Demirbaş malı olan Alet ve ekipman parkurumuz Şunlardır ; caddy hizmet aracı, Fluence hizmet aracı , 4×4 arazi hizmet aracı , 120 ps 4×4 TRAKTÖR, Patates Ekim Makinesi, Patates Söküm Makinesi, 2 adet Taş Toplama Makinesi, Toz Kükürt Atma Makinesi, Granül Kükürt Atma Makinesi, 15 Tonluk Katı Gübre Atma Makinesi, Selektör paketleme ve torbalama ünitesi, Makinesi, Selektör Sıvı İlaçlama Ünitesi , Selektör Yükleme Bandı.

Adaylık açıklaması yapan arkadaşımızın projeler üreteceğini açıklamasını beklerdim. Maalesef arkadaşımızın vaatlerinin bir kısmını bizden önceki Rahmetli Başkanımız yapmış olup geri kalanını da biz yapalı 5 yıl olmuştur. Arkadaş kendini doksanlı yıllarda ya da hizmet de geri kalan Başka bir ilçede sanıyor. Göreve geldiğimizden bu güne düğünde cenazede iyi günde kötü günde ciftçimizin hep yanında olduk.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

GÖZAN VE İBİŞ MAZBATASINI ALDI

Sarıkaya Belediye Başkanlığı’na seçilen Osman Gözan ve Karayakup Kasabası Belediye Başkanlığına seçilen Talat İbiş Sarıkaya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.