Anasayfa / Güncel / KOP PROJESİ İLE KIRAÇ ARAZİLER BEREKETLENİYOR

KOP PROJESİ İLE KIRAÇ ARAZİLER BEREKETLENİYOR

KOP PROJESİ İLE KIRAÇ ARAZİLER BEREKETLENİYOR

 

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile Yozgat Valiliği İl Özel İdaresi koordinesinde yapımı tamamlanan Baraklı Göleti Kapalı Sulama Sistemi tamamlanarak arazilerin sulanmasına başlanıldı.

2017 yılında yapımına başlanılan ve KOP tarafından desteklenerek 8,5 milyon liraya mal olan proje ile kıraç araziler bereketlenmeye başladı.

Toplamda 5 bin hektar alanı sulayacak olan projeyi yerinde inceleyen Vali Kemal Yurtnaç, “İlimiz su zengini bir il değil. Sulamada su kaybını önleyen kapalı sistem sulama sisteminin uygulanacağı projeden bu bölgede 5 bin hektar arazi faydalanacak. Şu anda ilk etapta Baraklı, Konurlu ve Boyalık köylerimizin arazilerine 28 kilometre hat döşenerek 450 hektar araziye test amaçlı su verilmeye başlandı. Bu araziler daha önce kıraçtı ve sadece arpa, buğday veya nohut gibi ürünler yetiştiriliyordu. Suyun gelmesi ile birlikte arazilerimiz bereketlendi ve sulu tarım yaparak çiftçilerimiz alternatif ürünlerde yetiştirebilecek. Sistemin bölgedeki çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yozgat’ın KOP Projesi kapsamına alınmasında büyük çaba gösteren dönemin Adalet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a ve Yozgat Milletvekillerine teşekkür eden Vali Yurtnaç, özellikle sulu tarımda KOP’un Yozgat’a büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

BELEDİYEDEN GERİ DÖNÜŞÜM ATAĞI

Sarıkaya Belediye Başkanı Ömer Açıkel ve ekibi yine güzel bir projeye daha imza attı. Çağımızda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir