Anasayfa / Sarıkaya / RAMAZAN BAYRAMI KAHVALTISINDA SICACIK PİDE HAYDAR’DAN

RAMAZAN BAYRAMI KAHVALTISINDA SICACIK PİDE HAYDAR’DAN

İlçemizde çekirdekten yetişme, yıllardır fırıncılık yapan, Pide denince akla ilk gelen isimlerden Haydar Öz, Ramazanda mesai yapan fırıncılarımızdan.
Ramazanda sahur vaktine kadar çalışan ve vatandaşları sıcacık pide ve yağlı ile iftar yaptıran Haydar Öz Ramazan bayramının yaklaşması ile fırınlarda baklava ve böreklerin gelmesi daha da işlerimizi artırdı dedi.
Öz Ramazan ayında vatandaşların özellikle odun ateşinde pişen Tava ve Güveç gibi kara fırın yiyeceklerine rabet ettiğini sözlerine ekledi. Öz Ramazan bayramında evlerde Annelerimizin el emeği göz nuru ile hazırladığı börek ve baklavaları pişirdiğini belirterek, bu işi yaparken de zevk aldığını sözlerine ekledi. Fırıncı Haydar Öz işine aşık olduğunu ve bu işin sevilmediği zaman yapılamayacağını da sözlerine ekledi. Biz iftara kadar vatandaşlar evine sıcak ekmek götürsün diye çalışıyoruz. Çoğu zaman iftardan 15-20 dakika sonra orucumuzu açıyoruz. Ama vatandaşın evine sıcak ekmek götürmesi ve o ekmeğin kokusunu alması büyük bir zevk. Bizde müşterilerimizle bu zevki tadıyoruz. Dedi.
Haydar Öz biz çocukluğumuzda fırınlar ramazanda kapalı olurdu. Ekmeği arefe gününden alırdık o da iki gün sonra bayatlardı. Ben fırın işine başladığımda bir karar aldım evimle bayramlaşmadan Ramazan Bayramı kahvaltısında vatandaşıma sıcak ekmek yedireceğim diye. Ve yaklaşık 8 yıldır da bayram namazından sonra Sarıkaya halkının sıcak pidesini hazırlıyorum. Bu yılda vatandaş bayram namazından çıktığında evinin sıcak pidesini alabilir. Dedi.

 

IMG_6438 IMG_6443 IMG_6447 IMG_6450

 

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

TARIM ATÖLYESİ GÖZ DOLDURDU

Sarıkaya Kaymakamı Samet Serin Karayakup Kunalı Hasan okulu organik tarım atölyesinde incelemelerde bulundu. Kaymakam Serin’e …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir