Anasayfa / Sarıkaya / Sarıkaya Devlet Hastanesi’nde İlk Kulak Ameliyatı Yapıldı

Sarıkaya Devlet Hastanesi’nde İlk Kulak Ameliyatı Yapıldı

Yozgat Kamu Hastanaleri Birliğine bağlı Sarıkaya Devlet Hastanesi’nde ilk kulak ameliyatı gerçekleşti. Kulak Burun ve Boğaz Uzmanı Saltuk Buğra Kılınç, kulak akıntısı ve işitme azlığı şikayeti ile gelen hastayı ameliyat ederek, sağlığına kavuşturdu.
Orta kulak ameliyatlarının Sarıkaya Devlet Hastanesinde başladığını belirten Kılınıç yaptığı açıklamada; Kronikleşen orta kulak iltihabının işitme kaybına neden olabileceğini söyleyerek, vatandaşları uyardı.
Kılınç yaptığı açıklamada; “Tıp dilinde ‘Kronik Süpüratif Otit’ olarak adlandırılan kronik orta kulak iltihabı hastalığında karşılaşılan başlıca şikayetler tekrarlayan kulak akıntısı ve işitme kaybıdır. Burada kulak zarı deliktir ve orta kulak dış etkenlere açıktır. Kulak zarındaki bu deliğin nedeni genellikle daha önce geçirilen kulak iltihapları, östaki tüpünün fonksiyon bozuklukları ve daha az olarak da travmalardır. Özellikle banyo yaparken ya da havuza-denize girerken kulak sudan korunmazsa orta kulak kolayca enfekte olabilir ve kulak akmaya başlar. Tekrarlayan ataklarla kulaktaki hasar artabilir ve böylece işitme kaybı da artar” dedi.
Yozgat Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op.Dr. İsmail Kurca, Sarıkaya Devlet Hastanesinde işitme kaybı nedeniyle başvuran bir hastada ilk kulak ameliyatının ilçede gerçekleştirildiğini söyledi.Kurca; “ İlçelerimizde Sağlık Bakanlığı’nın verdiği desteklerle, alınan yeni cihazlarla, ameliyathane şartları iyileştirilmiş durumda. Daha önce Sarıkaya Devlet Hastanemizde yapılamayan orta kulak ameliyatı, malzeme ve cerrahi alet alımından sonra ilk kez gerçekleştirildi. Tüm ilçe hastanelerimizde hasta memnuniyetini en üst seviyelere getirmek, hastaların başka illere sevk oranlarının düşmesi, ilimizde tanı ve tedavi imkanlarının sağlanması için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANNELER GÜNÜ PROGRAMI
COŞKULU BİR ŞEKİLDE YAPILDI

Sarıkaya Belediyesi geçtiğimiz hafta Cuma günü Sarızeybek Kültür Merkezi’nde Anneler Günü programı düzenledi. Düzenlenen program …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.