Anasayfa / Güncel / YANGIN TATBİKATI YAPILDI

YANGIN TATBİKATI YAPILDI

12937 sayılı binaların yangından korunma yönetmeliği kapsamında Sarıkaya Devlet hastanesi yönetiminin devleti üzerine Sarıkaya Belediyesi İtfaye Müdürlüğü tarafından  uygulamalı olarak eğitim ve beceri tatbikatı gerçekleştirildi.
Sarıkaya Belediyesi itfaiye müdürlüğü ekiplerinin düzenlediği bilgilendirme ve uygulamalı tatbikata Sarıkaya sağlık çalışanları iştirak etti.
Sarıkaya Belediyesi, Sağlık kuruluşlarında yaşanabilecek doğal afet, yangın ve kazalarda acil müdahale durumunda alınacak önlemler noktasında tatbikat yaptı.
Ekipler, Sarıkaya Devlet Hastanesi bahçesinde personele yangın tatbikatı gerçekleştirdi.
Sarıkaya belediyesi İtfaiye Müdürü Fatih Aytekin ilk önce yangın anında yapılması gerekenleri anlattı. Müdür Aytekin; “Yangınların öncesi, sırası ve sonrasına baktığımızda en hızlı gelişen fakat en yıkıcı etkiyi doğuran evre ise yangın sırasıdır. Ayrıca bu süreçte alev ve ısının yanı sıra canlılara zarar verebilecek bazı duman gibi tehlikeler, yangının meydana geldiği bölge içerisinde ortaya çıkabilmektedir. Bunlar kısaca; duman, zararlı gazlar, sıcaklık, yayılma, patlama, çökme, elektrik ve kimyasal kaynaklı tehlikeler olarak sıralanır.
Zararlı gazlar ise kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Bunlar; boğucu, tahriş edici ve kan zehirleyici gazlardır. Gazlar ile temas edilmemesi oldukça önemlidir. Bu nedenle de mümkün mertebe maske gibi koruyucuların kullanılması önerilir.
Yangınların yayılması sürecini ise kendi içerisinde iletim, taşınım ve ışınım olarak alt kategorilere ayırabiliriz. Yine patlamalar da kendi içerisinde; fiziksel patlama, kimyasal patlama ve alev kapanı veya sık kullanılan İngilizce tabiri ile backdraft olarak ayrışmaktadır. Bu saydığımız tehlikeleri barındıran yangın yerlerinden uzak durmak da özünde yangın anında yapılması gereken en önemli hususlardan biridir.
Yangınlar sırasında yapılması gerekenler kısaca şöyle sıralayabiliriz; Gerekli eğitimleri almadıysanız veya uygun malzemelere sahip değilseniz, yangına müdahale etmekten kaçının, Etrafta bulunan diğer kişileri yangın konusunda uyarın, Yangın ile ilgili 112 Acil Çağrı Merkezi’ni bilgilendirin, Yangına mutlaka doğru tip söndürme cihazları ile müdahale edin, Duman bulunan bir ortamdaysanız emekleyerek veya çökerek ilerlemeye çalışın, Tahliye sırasında asansörleri asla kullanmayın, Kaçış sırasında açtığınız kapıları kapatın ve açık olan kapıları kapatmaya özen gösterip asla kapıları kilitlemeyin, Kapalı bir kapının kolunu eliniz ile mutlaka kontrol edin, Kıyafet tutuşması durumu söz konusuysa battaniye gibi bir cisim ile yerde yuvarlanmaya çalışın, Yangın sırasında mahsur kalınması durumunda kapıları ıslak bez yardımı ile tıkanacak hale getirin, İtfaiyeye personelinin rahatça çalışabilmesi için yangın bölgesinden güvenli alana doğru uzaklaşın.”dedi. Daha sonra yangına doğru şekilde nasıl müdahale edilir tatbikatı gerçekleşti. Haber Murat Yakışıklı

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

SÜNNET ŞÖLENİ

İlçemiz Sarıkaya’da  Sarıkaya Belediyesi ile Yozgat Sarıkayalılar Derneği tarafından ortaklaşa sünnet şöleni düzenlendi. İlçede büyük …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.