Anasayfa / Köşe Yazarları / Göze Dair Her Şey -1-

Göze Dair Her Şey -1-

Malum tarım ağırlıklı bir ilçede yaşamamızdan dolayı insanlarımızın özellikle yaz aylarında gündüz dışarıda kalma süresi uzuyor.
Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak zamanla göz de koyulaşmaya, katarakta ve görme de hassasiyete sebep oluyor. Güneş ışınlarının dik geldiği sıcak günlerde özellikle renkli gözlü kişiler daha dikkatli olmaları gerekiyor.
Renkli gözlü kişilerde kızarıklık görülme oranı koyu renk gözlü kişilere göre daha fazladır. Bu nedenle renkli gözlü kişilerin uzun süre güneşte kalmaması ve güneş gözlüğü kullanımına daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Güneşin zararlı ultraviyole ışınları erken katarakt oluşumuna, retinada, sarı noktada oluşabilecek hasarlara yol açıyor
Tarlada bağda bahçede göze alınan ani bir darbe ya da herhangi bir cisim kaçması durumunda gözü ovalamak ciddi sıkıntılara yol açar. Küçük bir sinek ya da toz kaçması gibi durumlarda hemen gözlerimizi ovuşturarak gözümüze giren cismi çıkarmaya çalışırız. Ufak bir toz kırpıntısının ya da sigara külünün gözle temas etmesi durumunda eğer göz ovalanır ise kornea dediğimiz gözü dışarıdan saran katmanın hasarı yırtılması söz konusu olur. Bu konuda gözün ovalanmaması çok önemli bir konu.
Bu tip bir durumda hemen gözün hastane ortamında yıkanması sonra bir göz hekimine başvurmak gerekiyor. Tabi Sarıkaya ilçemizde göz doktoru olmadığından dolayı aman gözünüze bir şey kaçmasın demekten başka şansımız da yok.
Belli aralıklarla gözlerinizi dinlendirin ve göz kırpın,
Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması, göz ve baş ağrısı, başı eğik tutarak okuma, gözleri kısarak bakma, odaklanma gibi problemler göz hastalıklarının en önemli belirtileridir. Sizde ya da çevrenizde ki kişilerde bu belirtiler var ise çok geç olmadan göz muayenesi olmanızda şart.
Çok uzun saatler boyunca bilgisayar başında vakit geçirmek kirpik dibi iltihabı, kuruluk, alerji birçok göz hastalığına sebep olduğunu da uzmanlardan duymaktayız.
Elektronik cihazlar ve bilgisayar başında çalışanlarda en az 30 dakikada bir bilgisayar başından kalkıp mola vermeleri gerekir.
İsmail UYAR -Optisyen-
KARABULUT OPTİK – SARIKAYA

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

CİNAYETE KURBAN GİTMEKTEN KURTULUŞ

Bir bebek göbek bağı ile annesine bağlıdır ve oradan beslenir. Doğduktan sonra da annesine olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.