Anasayfa / Sarıkaya / ROMA HAMAMININ ÇİZİMLERİ BAŞLADI

ROMA HAMAMININ ÇİZİMLERİ BAŞLADI

 

    

ozcan-1

 

İlçemizde bulunan Tarihi Roma Hamamı’nın turizme kazandırılması için yapılan çalışmalar devam ediyor.

   Bu kapsamda Tarihi Roma Hamamı’nın Röleve ve Çevre düzenleme projesi Kaymakamlığımız tarafından hazırlanarak, Orta Anadolu Kalkınma Ajansı (ORAN) tarafından mali destek verildi.

   Kaymakamlığımız tarafından hazırlanarak ajansa sunulan “Tarihi Roma Hamamı Röleve ve Çevre Düzenleme” isimli projemiz TR72 Bölgesinden (Kayseri, Sivas, Yozgat) müracaat eden  projeler içerisinde, uygulamaya ve fon aktarılmaya uygun proje olarak görülmüş ve mali destek almaya hak kazanmıştır.

   Kaymakamımız Yasin Özcan, projenin uygulama aşamasında yapılacak çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada, Tarihi Roma Hamamı’nın kalıntılarının mimari alt yapısının bozulmadan ören yerlerinin arkeolojik potansiyelini koruyacak şekilde Röleve çiziminin yapılacağını aktardı.

   Çevre düzenlemesi ile denetimli olarak Roma Hamamı’nın ziyarete açılmasının planlandığını belirten Özcan, yapılacak tanıtım ile ilçe turizminin cazibe merkezi haline getirilmesine katkı sağlanacağını söyledi.

   Özcan, açıklamalarında şunları kaydetti: “Tarihi Roma Hamamı röleve çizimi ölçüm tekniği olarak dünya çapında ileri teknoloji 3 boyutlu lazer taraması ile yapılacaktır. El ile ölçümü mümkün olmayan kabartmalar, freskler, barok süslemeler, oyma şekiller lazer tarama sistemi sayesinde hiç bir hataya yer bırakmadan en net ölçülerde elde edilecektir. Entegre renkli kameralar ile 70 mio piksele kadar net görüntü sağlanacağı ve 3 boyutlu lazer tarama teknolojisi saniyede 976 bin lazer atarak en ufak bir ayrıntıyı kaçırmamaktadır. Yapılan Taramalar sonrası bilgisayar ortamında nokta bulutu şeklinde 3 boyutlu olarak yapıyı en ince ayrıntısına inceleme çizme olanağı vermektedir.”

Projenin fotoğrafla belgeleme, restitüsyon ve restorasyon şeklinde üç aşamada uygulanacağını anlatan Özcan, “Rölöveler  yapının  veya  yapılar  gurubunun  genel  konum  ve  ayrıntılarını  açık  bir  biçimde gösteren fotoğraflarla desteklenir. Çizimler bir yapının bezeme ayrıntılarını, renklerini, genel etkisini  anlatmakta  yeterli  olmaz.  Bu  nedenle  ölçek,  yer,  yön  ve  tarih  belirten  işaret ve yazılar konularak çekilen fotoğraflar rölöveyi destekleyen önemli belgelerdir. Hasar görmüş yapıların genel durum ve ayrıntılarının anlatımı için de fotoğraflar yardımcı olur. Proje kapsamında daha sonraki aşamalarda da, restitüsyon yani sonradan değişikliğe uğramış, kısmen  yıkılmış  ya  da  yok  olmuş  öğelerin yapıların veya yerleşmelerin ilk tasarımlarındaki ya da belirli bir tarihteki durumlarının, arşiv kayıtlarından, yapı  üzerindeki  izlerden,  yapıya,  yerleşmeye  ait  çizim  fotoğraf  gibi  belgelerden yararlanılarak  plan,  kesit,  görünüş  ve  aksonometrik  çizimlerle  ya  da  maketle anlatım çalışması yapılacak. Son aşamada da Roma Hamamı’na restorasyon çalışmaları yapılacak” dedi.

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

YEŞİL ADAM TRT HABERE ÇIKTI

İlçemizde yeşil adam olarak bilinen, Karataş Spot beyaz eşya ve Uğur derin dondurucuları yetkili bayii …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir