Anasayfa / Köşe Yazarları / KARAYAKUP’LU KINALI HASAN

KARAYAKUP’LU KINALI HASAN

Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları, öncelikle hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Kasabamızdan olduğu söylenen Çanakkale şehitlerimizden kınalı Hasan 1915 yılında 64. Piyade Alayı1. Tabur 2. Bölükte görev yaparken şehit düşmüştür. Daha bıyıkları bile terlemeden cepheye giden Kınalı Hasan Hatice Anasının başına yaktığı kınadan dolayı Kınalı Hasan lakabını almıştır. Tarihe de adını bu şekilde yazdırmıştır. Bu kaynağa göre Kazım ve Hatice oğlu Hasan, 1915 yılında Arı Burnundaki şiddetli bir muharebe de şehit düşmüştür.
Kınalı Hasan bir başka rivayete ve kaynağa göre ise; “Halim Oğlu Mustafa ve Hatice oğlu Hasan olarak bilinmektedir. Beş kardeşin en büyüğü olan Hasan, Kardeşleri ise Ramazan, Ali kız kardeşi Safinaz ve en küçük erkek kardeşi Cavit’tir. Annesi Hatice’nin Kınalı Hasan’a yakmış olduğu ağıttan da anlaşılacağı üzere; Emesi (basının kız Kardeşi) adı ise Şadiyedir. Bu kaynağa göre ise görev yaptığı birlik 9. Tümen 3.Tabur 1.Bölükte Er olarak görev yaparken şehit düşmüştür.
Bir Karayakup’lu olarak bu aziz vatan toprakları için daha bıyıkları bile terlemeden Çanakkale, Arı burnunda şehit düşen Kınalı Hasan’ın Karayakup’ta hangi soydan, Sülaleden olduğunu araştırıp bulmaya karar verdim. Kınalı Hasan şehidimizi , Çanakkale de de araştırdım soruşturdum. Bunun haricinde yaklaşık 6 yıldır, nerede ne bilgi duyduysam topladım, şehidimiz adına bir dosya oluşturdum. İkinci kaynakta belirtmiş olduğum Halim Oğlu Mustafa ve Hatice oğlu Hasan hakkında gerekli araştırmanın yapılması için ilçe Nüfus Müdürlüğümüze bir dilekçe ile müracaat ettim. Ayrıca bu hususu ilçe Nüfus Müdürümüz, Tüncay Akgün beyle de bizzat görüştüm. Kendisi de bu konu ile ilgileneceğini, tüm arşiv kayıtlarını inceleyip çıkan sonucu yazılı olarak bize vereceğini belirtmiştir. Bu nedenle ilçe Nüfus Müdürümüze de teşekkür ediyorum. Şayet bu kaynaktan bir sonuca ulaşamaz isek bu seferde Kazım ve Hatice oğlu Hasan üzerinden araştırma yapacağım.
Sonuç olarak Karayakup’lu bu vatan şehidimizin soyunun açığa kavuşması için ne gerekiyorsa uğraşıp çalışacağım.
Saygıdeğer Yöre Haber okuyucuları. Kınalı Hasanın Annesi olan Hatice Anne’nin oğlu Hasan’a yaktığı bir ağıdı da sizlerle paylaşarak huzurunuzdan ayrılmak istiyorum. Bu duygu ve düşüncelerimle hepinizi saygı sevgi ve muhabbetlerimle selamlıyorum.

KARAYAKUP KÖYÜNDEN KINALI HASAN’A ANASI HATİCE’NİN YAKTIĞI AĞIT
Bir aslan büyütüp, asker eyledim,
Saçları kınalı harbe yolladım,
Kuzum deyip kanak gibi çağladım,
Çıkta gel yaramı sar Enver Paşa.

Çanakkale de zalim poyraz vızılar
Çarpışır orada körpe kuzular,
Burada anaların yürekleri sızılar
Çeken bilir işim zor Enver Paşa.

Böyle Harp olmadı devri zamanda,
Gökteki melekler çıktı seyrana,
Daha yaşı küçük kıyma Hasan’a,
Bir teskere yazda ver Enver Paşa.

Gözlerim yoldaydı gelir mi diye,
Düşünde görmüşte Emen Şadiye,
Vurulmuş Hasanım Hakka hediye,
Hançer vur bağrımı yar Enver Paşa.

Kaynak Selimli Köyünden
Osman oğlu fakir Kömüş Açıkgöz.

 

İskender Karaca
Karayakup Kasabası Eski Muhtarı

İskender.karaca@hotmail.com

Hakkında Mustafa TEK

Ayrıca bakın

ANILARIMA TOPRAK ATILIRKEN

Etrafta çam ağaçları var. Ormanlık alanda seyrek ağaçların izin verdiği bir yamaçta istop edip bekleyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.